Zdrowe stopy – pielęgnacja i profilaktyka

Pielęgnacja stóp wpływa na komfort naszego życia. Dzięki zdrowym i zadbanym stopom możemy poruszać się bez bólu i nosić odkryte obuwie, nie martwiąc się o nieestetyczny wygląd zrogowaciałego naskórka. Jak skutecznie nawilżyć przesuszone i pękające pięty? W jaki sposób możemy zapobiegać rozwojowi chorób stóp? Jak prawidłowo obcinać paznokcie? Odpowiedzi na te pytania przedstawiliśmy w artykule.

Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp – dlaczego jest ważna?

Na naszych stopach spoczywa ciężar całego ciała – muszą one znosić nie tylko obciążenia, ale także dostosowywać się do ruchów, podłoża czy obuwia. Współcześnie skupiamy się przede wszystkim na pielęgnacji skóry, włosów, paznokci u dłoni, zapominając o tym, że pielęgnacja stóp jest również ważna – i to nie tylko przed okresem wiosennym i letnim, kiedy prezentujemy nasze stopy w odkrytym obuwiu. 

Ludzka stopa nie jest zbudowana z gruczołów łojowych, przez co skóra szczególnie łatwo ulega przesuszeniu i pękaniu. Dodatkowo podeszwy stóp wyposażone są w gruczoły potowe, których nasilona praca powoduje grubienie i rogowacenie suchego naskórka.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że odciski, szorstkie pięty, pieczenie i uczucie dyskomfortu w wielu sytuacjach wynikają właśnie z braku prawidłowej pielęgnacji oraz z wybierania syntetycznych materiałów i ze zbyt ciasnego obuwia. 

Przeczytaj również: Pedicure kosmetyczny a leczniczy (podologiczny) – czym się różnią?

Jak pielęgnować stopy? 

W prawidłowej pielęgnacji stóp pomogą nam cztery proste kroki, które powinniśmy na stałe włączyć do swojego harmonogramu. Można wśród nich wymienić: 

  • kąpiele, 
  • nawilżanie,
  • peelingi,
  • prawidłowe obcinanie paznokci. 

Pamiętajmy o tym, że kluczem do zdrowych i zadbanych stóp jest przede wszystkim regularność w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza popękane pięty mogą wiązać się z dolegliwościami bólowymi, a także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju grzybów i bakterii.

Pielęgnacja stóp – kąpiele

Pierwszym krokiem w skutecznej pielęgnacji stóp są odżywcze kąpiele, które zrelaksują nasze kończyny, a także zmiękczą twardy naskórek na piętach oraz będą przeciwdziałać nadmiernej potliwości. 

Kąpiel możemy wykonać zarówno w ciepłej, jak i w chłodnej wodzie. Najlepiej, aby trwała ona około 15 minut. Do wody dodajemy takie składniki jak: sól kuchenna, soda oczyszczona, oliwa z oliwek, naturalne zioła, olejek z drzewa herbacianego.

Kąpiel zmiękczająca naskórek: Do miski z ciepłą wodą (najlepiej o temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza) dodajemy 5 łyżeczek soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Stopy moczymy przez około 15 minut. Opcjonalnie, zamiast soli kuchennej możemy skorzystać z oliwy z oliwek. 

Kąpiel przeciwko nadmiernej potliwości stóp: W walce z nadmierną potliwością stóp szczególnie sprawdzają się ziołowe napary z ziela tymianku lub z liści rozmarynu. Do wody możemy dodać również sodę oczyszczoną – wówczas dodatkowo zmiękczymy naskórek.

Kąpiel na zmęczone stopy: Ulgę naszym stopom przyniesie kąpiel w naparze z rumianku. Możemy do tego wykorzystać gotową herbatę rumiankową w torebkach – dwie torebki zalewamy litrem wrzącej wody – lub niewielką ilość suszonych kwiatów rumianku również zalanych wrzątkiem. Stopy moczymy w ciepłej, ale nie w gorącej wodzie. 

Kąpiel przeciwko grzybicy stóp i paznokci: W leczeniu grzybicy stóp i paznokci wykorzystywany jest olejek z drzewa herbacianego – ze względu na jego grzybobójcze właściwości. Wystarczy, że do miski z wodą dodamy kilkanaście kropli olejku herbacianego. Kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut. 

Uwaga: Po każdej kąpieli dokładnie osuszajmy stopy oraz przestrzenie między palcami za pomocą miękkiego ręcznika. Unikajmy natomiast nadmiernego pocierania skóry.

Nawilżanie stóp 

Przesuszona skóra stóp
Nawilżanie przesuszonego naskórka jest szczególnie ważne w codziennej pielęgnacji naszych stóp

Zwłaszcza po kąpieli oraz po osuszeniu stóp warto nakładać krem nawilżający. Kosmetyk powinien być dedykowany wyłącznie do pielęgnacji tej części działa, ponieważ w jego składzie znajdziemy składniki silnie nawilżające i ograniczające nadmierną potliwość. Zadbajmy o to, aby krem nakładany na dzień nie był zbyt tłusty – wówczas tworzy ona na skórze warstwę, pod którą gruczoły potowe pracują intensywniej. 

W składach kremów do stóp zwracajmy uwagę na zawartość:

  • mocznika – działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także nawilża i zmiękcza naskórek, 
  • witaminy A i witaminy E – wpływają one na regenerację skóry, 
  • pantenolu lub alantoiny – substancje regenerują naskórek i łagodzą podrażnienia, 
  • aloesu – wykazuje działanie przeciwgrzybiczne oraz nawilża skórę, 
  • wyciągu z kory dębu, olejku miętowego, olejku z drzewa herbacianego – przeciwdziałają rozwojowi grzybicy, delikatnie dezynfekują oraz zapewniają uczucie świeżości, 
  • olejów i ekstraktów roślinnych – głęboko odżywiają skórę.

Peelingi do stóp 

Dawniej w celu złuszczenia martwego naskórka, zwłaszcza z pięt, stosowaliśmy tarki i pumeksy, które niestety dodatkowo wysuszały wrażliwą skórę. Współcześnie te zabiegi warto zastąpić stosowaniem specjalistycznych kosmetyków peelingujących charakteryzujących się przede wszystkim łagodnym działaniem, a także właściwościami zmiękczającymi i nawilżającymi. Do stóp zalecane są zwłaszcza peelingi solne o działaniu antyseptycznym oraz peelingi olejowe i cukrowe. 

Dużą popularnością cieszą się peelingi kwasowe (zawierają kwasy AHA i BHA), które skutecznie walczą ze zrogowaciałą skórą. Jednak ich nieumiejętne oraz zbyt częste stosowanie może przyczynić się do powstawania otarć i do rozwoju infekcji. 

Pielęgnacja stóp – prawidłowe obcinanie paznokci

Pielęgnacja stóp obejmuje również regularne skracanie paznokci. Nie powinniśmy jednak obcinać ich zbyt krótko, a także pozostawiać ostrych kantów, które mogą ocierać się o skórę. Najlepiej, aby skracać je na prosto, a boki jedynie delikatnie zaokrąglić za pomocą pilniczka. Obcinanie na półokrągło powiązane jest z ryzykiem wrastających paznokci. Wielu specjalistów zaleca także, aby zrezygnować ze stosowania nożyczek i obcinaczek na rzecz szklanych pilników – warto wiedzieć, że metalowe pilniczki szarpią płytkę paznokci. 

Uwaga: Jeżeli płytka paznokci u stóp przybiera żółty odcień, wówczas może być konieczna wizyta u dermatologa. Wśród przyczyn żółtej barwy paznokci można wymienić m.in. stosowanie ciemnych lakierów i noszenie nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, ale również grzybicę, która wymaga specjalistycznego leczenia. 

Sprawdź: Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Profilaktyka i zapobieganie chorobom stóp 

Wśród najczęstszych problemów związanych ze stopami można wyróżnić halluksy, ostrogi piętowe oraz grzybicę. Halluksami nazywane są zwyrodnieniowe zniekształcenia stopy polegające na odchyleniu kości śródstopia i objawiające się charakterystycznym wybrzuszeniem u podstawy dużego palca. Z kolei ostroga piętowa to określenie zapalenia powięzi podeszwowej, którego typowym objawem jest ból pięty odczuwany przy chodzeniu. 

Aby zapobiegać chorobom stóp, powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasze obuwie. Unikajmy zbyt ciasnych butów wykonanych ze sztucznych materiałów, a także obuwia na obcasie z wąskim czubkiem. Również zbyt sztywna podeszwa może sprzyjać rozwojowi zapalenia powięzi podeszwowej. Zwróćmy uwagę również na skład skarpet – warto, aby były one wykonane z materiałów naturalnych, np. z bawełny. 

Wśród działań profilaktycznych może również wymienić: 

  • wykonywanie masażu stóp i odpowiednich ćwiczeń, 
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi chorób stóp, 
  • wizyty u ortopedy, fizjoterapeuty lub dermatologa – dolegliwości bólowe oraz zmiany w obrębie skóry i płytki paznokci same nie znikną, a wręcz będą się nasilać, 
  • unikanie nadmiernego przeciążania stóp, 
  • noszenie klapek w miejscach, w których jesteśmy narażeni na kontakt z grzybami,
  • dbanie o higienę i pielęgnację stóp – mycie, delikatne osuszanie oraz nawilżanie skóry. 

Zapoznaj się: Jak wzmocnić paznokcie? Naturalne i domowe sposoby