Czym jest manicure japoński i jak go wykonać? Wady i zalety

Manicure japoński nie tylko wpływa na wygląd paznokci, ale także jest w stanie zregenerować ich płytkę. Na czym polega ten zabieg pielęgnacyjny? Jakie są jego wady i zalety? Przeczytajcie, aby dowiedzieć się więcej.

Kobieta w salonie kosmetycznym na manicure japońskim

Manicure japoński – co to jest? 

Manicure japoński to zabieg pielęgnacyjny, który skupia się na regeneracji paznokci. Poprzez  wmasowanie w paznokcie specjalnej pasty i wypolerowanie ich powierzchni pudrem, płytka uzyskuje naturalny, różowy połysk, który utrzymuje się przez około dwa tygodnie. 

Ten rodzaj manicure stosowany był przez Japonki już od czterystu lat. Współczesną metodę pielęgnacyjną opracowała japońska firma P.Shine – stąd też w niektórych salonach wśród usług widnieje nazwa manicure p.shine. Zabieg pielęgnacyjny możemy również wykonać samemu w domu za pomocą specjalnego zestawu. 

Manicure japoński to zabieg pielęgnacyjny, który regeneruje paznokcie, a także nadaje im blasku, odżywia, zapobiega rozdwajaniu się płytki i wpływa na jej szybszy wzrost. 

Manicure japoński nie tylko nadaje paznokciom blasku, ale również determinuje wnikanie w płytkę ważnych składników odżywczych, takich jak:

Dzięki temu nasze paznokcie są odżywione, zregenerowane, a także szybciej rosną. Manicure zapobiega także rozdwajaniu płytki oraz jej łuszczeniu. 

Dla kogo manicure japoński? 

Manicure japoński zalecany jest przede wszystkim dla osób z paznokciami kruchymi lub rozdwajającymi. Warto wiedzieć, że zabieg można przeprowadzać jedynie na płytce paznokcia, która nie została uszkodzona, ani nie jest zbyt cienka. Dlaczego? Podczas manicure wykonuje się ruchy wcierające, które mogą pogorszyć stan naszych paznokci. 

Wśród przeciwwskazań do manicure japońskiego można również wymienić: 

 • grzybicę paznokci,
 • stany zapalne,
 • przerwaną ciągłość naskórka,
 • niegojące się rany w obrębie dłoni. 

Zabieg jest w pełni bezpieczny, dlatego też mogą go wykonywać kobiety w ciąży. 

Manicure japoński – na czym polega?

Kobieta w salonie kosmetycznym wykonuje manicure japoński
Manicure japoński jest szybkim i skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym

Manicure japoński oparty jest na nacieraniu płytki paznokcia specjalistycznymi kosmetykami, które wzmacniają paznokcie i dodają im połysku. Ruchy wykonywane podczas zabiegu wpływają na poprawę krążenia krwi, tym samym wzmacniają paznokcie i stymulują je do wzrostu. 

Jak przygotować paznokcie? 

Manicure wykonuje się na naturalnej płytce, dlatego też przed jego rozpoczęciem należy odpowiednio przygotować paznokcie – m.in. nie może na nich pozostać lakier, odżywka oraz inne elementy wcześniejszych zabiegów. Następnie nadaje się paznokciom odpowiedni kształt poprzez piłowanie ruchem jednostronnym. Warto wiedzieć, że piłowanie w obu kierunkach może być przyczyną rozdwajania się płytki. 

Kolejnym krokiem jest wycięcie lub odsunięcie skórek. Ich nieumiejętne usuwanie może doprowadzić do uszkodzenia struktury paznokcia lub do infekcji. Jeśli usuwamy skórki samemu w domowym zaciszu, to musimy pamiętać o zdezynfekowaniu dłoni oraz przede wszystkim o dezynfekcji narzędzi. 

Jak wykonać manicure japoński? 

Po wcześniejszym przygotowaniu płytki teraz należy ją zmatowić za pomocą dwustronnego pilniczka. Następnie nakłada się niewielką ilość pasty nanoszonej za pomocą polerki. Pastę należy wcierać do momentu, aż płytka będzie błyszcząca. Wcieranie musi odbywać się w jednym kierunku, np. od lewej do prawej. 

Ostatnim krokiem jest nałożenie pudru – ten kosmetyk również wcierany jest za pomocą polerki. 

Manicure japoński składa się z trzech łatwych kroków. Wystarczy zmatowić płytkę paznokci, następnie wcierać specjalną pastę, a na końcu nanieść puder. 

Tak jak wspomnieliśmy, efekt manicure japońskiego utrzymuje się na naszych paznokciach przez około dwa tygodnie. Po drugim zabiegu można zauważyć znaczną poprawę stanu płytki – jest twarda i przestaje się rozdwajać. 

Manicure japoński jest niezmywalny. Po czasie sam zaczyna się ścierać. Po zabiegu płytka paznokcia wygląda zdrowo, a sam manicure przypomina efekt aplikacji lakieru bezbarwnego. 

Jak często stosować manicure japoński? 

Zabieg warto powtórzyć trzy lub cztery razy. Dlaczego? Manicure oparty jest na naturalnych składnikach, które wnikając w głąb paznokcia, więc potrzebują czasu na odpowiednie działanie regeneracyjne i odżywcze. 

Większość źródeł podaje, że manicure należy wykonywać co 2-3 tygodnie. Eksperci twierdzą, że ten zabieg pielęgnacyjny powinno się powtarzać zdecydowanie rzadziej. Dlaczego? Pocieranie płytki powoduje, że staje się ona cieńsza. Jeśli powtarzamy manicure japoński co dwa tygodnie, to, zamiast pomóc naszym paznokciom, możemy im zaszkodzić. 

Przeczytaj: Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Czy manicure można wykonywać po zdjęciu hybrydy? 

Manicure japoński można określić jako zabieg leczniczy, który pozytywnie wpływa na stan naszej płytki paznokcia. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nie można go jednak wykonywać na bardzo zniszczonych paznokciach. W wielu przypadkach po zdjęciu hybrydy czy żelu nasza płytka paznokcia jest cienka, wysuszona, miękka. Eksperci zalecają, aby manicure japoński wykonywać minimum 2-3 tygodnie po zdjęciu hybrydy. Inaczej możemy pogorszyć stan paznokci. 

Czy po manicure japońskim można malować paznokcie?

Manicure japoński nadaje paznokciom naturalny wygląd. Jeśli zależy nam na pomalowaniu płytki, to powinniśmy odczekać około 5 dni od zabiegu japońskiego. Nasza płytka jest natłuszczona, co negatywnie wpływa na długość utrzymywania się lakieru. 

Przed pomalowaniem paznokci, nawet po upływie pięciu dni, powinniśmy najpierw odtłuścić płytkę. 

Manicure japoński – wykonanie w domu czy w salonie? 

Manicure japoński widnieje w ofertach wielu salonów kosmetycznych. Taki zabieg trwa tam do 40  minut. Profesjonalna kosmetyczka lub stylistka paznokci w odpowiedni sposób wytnie nasze skórki oraz nie uszkodzi płytki paznokci poprzez nieumiejętne piłowanie i polerowanie. 

Zabieg wykonany w salonie kosmetycznych trwa maksymalnie 40 minut i kosztuje od 60 do 100 zł. Manicure japoński możemy wykonać również samemu – wystarczy, że zakupimy specjalny zestaw.  

Manicure japoński możemy również wykonać w swoim domu. Wystarczy, że zakupimy profesjonalny zestaw, który składa się z: pasty, pudru, polerek, pilniczka dwustronnego do zmatowienia paznokci, pilniczka drewnianego do nadania kształtu oraz ze szpatułki do skórek. 

Przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym należy upewnić się, czy produkt jest oryginalny. Współcześnie na rynku często sprzedawane są podrabiane zestawy, które np. nie są wyposażone w naturalną polerkę ze skóry jelenia, tylko w jej plastikowy zamiennik. 

Za gotowy zestaw manicure zapłacimy od 100 do 300 zł. Jeden zabieg w salonie to koszt od 60 do 100 zł – w zależności od miejsca naszego zamieszkania. 

Jakie są wady i zalety manicure japońskiego?

Zanim zdecydujemy się na zabieg manicure japońskiego, warto poznać jego zalety oraz wady. 

Zalety manicure japońskiego: 

 • poprawia stan płytki paznokci oraz ją regeneruje i odżywia,
 • wpływa na stymulację wzrostu paznokci,
 • można go wykonywać na dłoniach oraz na stopach,
 • jest szybki i prosty w wykonaniu,
 • nie odpryskuje tak jak klasyczny lakier,
 • manicure z czasem sam się ściera, dzięki czemu nie trzeba używać zmywacza do paznokci,
 • manicure jest bezpieczny dla kobiet w ciąży,
 • pasta i puder zawierają składniki naturalne. 

Do wad manicure japońskiego należą: 

 • czas oczekiwania na widoczny efekt zdrowotny,
 • trwałość połysku paznokci – wynosi ona maksymalnie do dwóch tygodni,
 • wymóg przeprowadzenia minimum dwóch zabiegów,
 • konieczność odczekania kilku dniu po zabiegu przed aplikacją klasycznego lakieru. 

Sprawdź: Pedicure kosmetyczny a leczniczy (podologiczny) – czym się różnią?

Manicure japoński – opinie 

Na forach internetowych możemy znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat zabiegu manicure japońskiego. Użytkowniczki przede wszystkim cenią naturalny efekt oraz wzmocnienie płytki paznokci. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych opinii. 

Jestem zachwycona, jestem w szoku, jestem mega mega zaskoczona jak teraz wyglądają moje paznokcie, wszystkie rozdwojenia jakby się zasklepiły, pazurki są gładziutkie jak nigdy, błyszczą jak po bezbarwnym lakierze i lekko się zaróżowiły!!” – źródło wypowiedzi: Forum Wizaż. 

Spróbowałam japońskiego po zniszczeniu paznokci hybrydami i żelami. Może w tragicznym stanie nie były, ale chciałam dać im sobie odpocząć. Paznokcie wyglądały jak nowe, przepięknie się błyszczały. Przestały się łamać(…)” – źródło wypowiedzi: Forum Interia.

Paznokcie miałam bardzo liche, łamliwe i matowe, wszelkie próby poprawiania ich kondycji pełzły na niczym. Sporo czytałam na temat nowej metody manicure japońskiego uzdrawiającego płytkę paznokcia i im więcej czytałam tym bardziej nabierałam ochoty żeby ją sprawdzić(…). Widać, że paznokcie odżyły, nabrały połysku, są zupełnie nie te jakie miałam przed zabiegiem. Polecam wszystkim, którzy mają słabe i zniszczone paznokcie, a nie spróbowali jeszcze tej metody” – źródło wypowiedzi: Forum Kafeteria. 

 

 

Bibliografia

https://www.neonail.pl/blog/manicure-japonski.html

https://natemat.pl/358179,manicure-japonski-jak-go-wykonac

https://uroda-zdrowie.pl/jak-wzmocnic-paznokcie-po-hybrydzie-lub-zelach/