Zioła na łuszczycę – 10 ziół o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym

Zioła na łuszczycę stanowią skuteczne uzupełnienie dla metod wykorzystywanych w medycynie konwencjonalnej, czyli m.in. dla leczenia miejscowego, farmakoterapii, fototerapii. Substancje naturalne przede wszystkim pomagają w łagodzeniu szeregu dolegliwości powiązanych z chorobą skóry, zmniejszają stan zapalny, przyspieszają procesy gojenia się ran, działają antybakteryjnie.

Białe kwiaty rumianek pospolity

Jak stosować zioła na łuszczycę? 

Zioła na łuszczycę możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – w zależności od danego surowca. Rośliny wykorzystywane są w leczeniu tej dermatozy w formie wyciągów roślinnych, maści, okładów czy naparów. Leczenie łuszczycy wspierają również kąpiele, do których wykorzystuje się odwary z ziół wykazujących działanie: przeciwzapalne, ściągające, przeciwświądowe oraz przeciwbakteryjne. 

Dla osób borykających się z łuszczycą szczególnie zalecane są rośliny, takie jak: 

  • aloes, 
  • rumianek pospolity, 
  • nagietek lekarski, 
  • dziurawiec zwyczajny, 
  • łopian, 
  • pokrzywa, 
  • bez czarny, 
  • fiołek trójbarwny, 
  • berberys. 

W leczeniu łuszczycy stosuje się także:

  • perz właściwy, 
  • krwawnik pospolity, 
  • korę dębu, 
  • szałwię, 
  • koniczynę, 
  • wąkrotkę azjatycką, 
  • bergamotkę, 
  • mniszka lekarskiego, 
  • gwiazdnicę pospolitą. 

Jak wykonać wyciąg wodny z ziół?

Wyciąg wodny z ziół, inaczej ekstrakt lub macerat, wykonuje się z ziół oraz wody. Potrzebujemy również dużego słoika oraz torby z muślinu. Zazwyczaj stosujemy stosunek 1:32, czyli jedna porcja ziela i 32 porcje wody. Jeżeli do ekstraktu wykorzystujemy suszone zioła, wówczas należy je zwilżyć przed zaparzeniem. 

Aby przygotować wyciąg wodny, musimy rozdrobnić zioła i włożyć do torby z muślinu. Następnie umieszczamy je w słoiku z wodą, dbając o to, aby swobodnie unosiły się na wodzie. Słoik odstawiamy do macerowania na czas od 6 do 10 godzin – najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu macerat przecedzamy. 

Sprawdź: Dieta przy łuszczycy – co jeść i czego unikać?

Rumianek pospolity

Okłady z użyciem naparu z rumianku pospolitego pomagają w walce ze stanem zapalnym skóry, łagodzą zmiany skórne, wspomagają procesy gojenia się ran.

Przepis na napar do użytku wewnętrznego i zewnętrznego: 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku pospolitego zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. 

Nagietek lekarski 

Nagietek lekarski stosowany jest w leczeniu łuszczycy w postaci ekstraktów oraz olejów. Dzięki zawartości cennych czynników aktywnych ziele rumianka hamuje rozwój stanu zapalnego, działa antyoksydacyjnie oraz przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry. 

Aloes zwyczajny

Aloes w białej doniczce
Miąższ z aloesu może łagodzić objawy związane z łuszczycą

Aloes zwyczajny również wykorzystywany jest w leczeniu łuszczycy i innych dolegliwości dermatologicznych. Miąższ z aloesu wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Przyspiesza procesy gojenia się drobnych ran oraz przywraca skórze jej naturalne pH. Aloes silnie nawilża, regeneruje, ochrania naskórek. Poniżej prezentujemy instrukcję na wykonanie domowego żelu aloesowego. Potrzebujemy jedynie liści aloesu w formie rośliny doniczkowej, nożyczek oraz miksera.

Przepis na żel aloesowy: Liście aloesu (grube, o jednolitej barwie) odcinamy przy samej łodydze. Następnie myjemy je oraz osuszamy papierowym ręcznikiem kuchennym. Krawędzie liści przecinamy za pomocą noża lub nożyczek. Kolejnym krokiem jest oddzielenie twardej skóry rośliny od miękkiego miąższu. Po usunięciu skóry, aloes kroimy na plasterki i wyciskamy z nich sok aloesowy, którym również możemy przemywać skórę. Na końcu powstały miąższ umieszczamy w blenderze i miksujemy do powstania konsystencji gładkiego żelu. 

Dziurawiec zwyczajny 

Dziurawiec zwyczajny, dzięki zawartości olejków eterycznych, garbników i flawonoidów, wykazuje działanie łagodzące antybakteryjne i przeciwzapalne. Na skórę stosuje się wyciągi wodne z surowca oraz maści. 

Korzeń łopianu 

Korzeń łopianu możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – do przemywania skóry i płukania nim włosów. Łopian pomaga w redukcji wykwitów i w oczyszczaniu cery, a także zmniejsza występujące stany zapalne. Działa przeciwgrzybiczo i normalizująco. 

Przepis na odwar: 1 łyżkę stołową ciętego korzenia łopianu umieszczamy w garnku, zalewamy wodą, a po doprowadzeniu do wrzenia, gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez około 10 minut. Następnie odwar odstawiamy na 30 minut i przecedzamy. 

Liść pokrzywy 

Pokrzywa zalecana jest szczególnie dla osób, które borykają się ze zmianami łuszczycowymi występującymi na owłosionej skórze głowy. Płukanki i wcierki z liści pokrzywy poprawiają kondycję skalpu oraz chronią włosy. Napary z pokrzywy nadają się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. 

Przepis na napar z liści pokrzywy: 1 łyżkę stołową liści pokrzywy zalewamy wrzącą wodą, a następnie parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut. 

Kwiat bzu czarnego 

Kwiaty bzu czarnego wykorzystujemy w formie naparu do przemywania skóry, który zalecany jest zwłaszcza w przypadku wykwitów występujących na twarzy. Substancje aktywne zawarte w roślinie wpływają na normalizację procesów wytwarzania sebum, czyli zmniejszają przetłuszczanie się naskórka. Pomagają również w regeneracji przesuszonej skóry oraz przyspieszają procesy gojenia się ran. 

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową kwiatów czarnego bzu zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i parzymy przez około 15 minut. Na końcu przecedzamy.

Fiołek trójbarwny (bratek)

Fiołek trójbarwny, inaczej bratek, stosowany jest do przemywania skóry z łuszczycą. Łagodzi objawy dermatozy, obrzęki i opuchliznę. Zmniejsza zaczerwienienia, przebarwienia oraz redukuje podrażnienia naskórka. 

Przepis na napar: 1-2 łyżeczki ziela fiołka trójbarwnego zalewamy szklanką wrzącej wody. Następnie przykrywamy i parzymy przez 15-20 minut. 

Berberys 

Wodne ekstrakty i napary z berberysu cechują się przede wszystkim działaniem przeciwutleniającym. Łagodzą podrażnienia łuszczycowe oraz silne rogowacenie naskórka. 

Przepis na napar: 1-2 łyżeczki ciętego korzenia berberysu umieszczamy w garnku, zalewamy szklanką wody i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotujemy na małym ogniu przez 5 minut, przykrywamy i odstawiamy na kolejne 30 minut. Na końcu napar przecedzamy. 

Uczep trójlistkowy

Uczep trójlistny wykorzystywany jest w leczeniu łuszczycy, egzemy, alergii skórnych oraz trądziku pospolitego. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyalergiczne – dzięki zawartości olejków eterycznych, flawonoidów, garbników, witamin i innych substancji biologicznie czynnych. Napary z uczepu trójlistkowego możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zalecane są również kąpiele z użyciem naparu i soli morskiej.

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy szklanką wrzącej wody. Następnie parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. 

 

 

 

Bibliografia 

A. Nowak, M. Popko, A. Klimowicz, Preparaty pochodzenia roślinnego w pielęgnacji skóry u chorych z łuszczycą, Postępy Fitoterapii, 2016 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/03/pf_2016_332-337.pdf 

R. Kuźniewski, E. Krzyżyńska-Malinowska, M. Balcerek, D. Modnicki, D. Załuski, Naturalne surowce w terapii i profilaktyce łuszczycy, Zeszyty Naukowe, Almamer, 2014 (dostęp online) https://docplayer.pl/204795379-Naturalne-surowce-w-terapii-i-profilaktyce-luszczycy.html

https://www.centrumluszczycy.pl/Ziola-na-luszczyce-blog-pol-1619681229.html