Zioła na nerki – 10 ziół, które usprawnią pracę nerek

Nerki wchodzą w skład układu moczowo-płciowego. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia, dlatego warto o nie zadbać. Jakie zioła usprawnią pracę nerek? Jak wykonać zdrowotne ziołowe napary? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Rosnące ziele skyrzypu polnego

Jakie są zaburzenia pracy nerek? 

Nerki determinują prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wraz z moczem wydalają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, filtrują osocze, uczestniczą w: regulacji ciśnienia krwi, produkcji witaminy D, utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Wśród najczęściej występujących chorób nerek wymienia się kamicę nerkową oraz zapalenie nerek. 

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa – objawia się zaleganiem złogów (kamieni) w nerkach, które mogą przesuwać się w kierunku moczowodów. Sam proces ich wydalania z organizmu jest bardzo bolesny i towarzyszą mu wysoka gorączka oraz ból w okolicach lędźwiowych. 

Przy kamicy nerkowej najlepiej sprawdzą się zioła takie jak: nawłoć pospolita, rumianek, skrzyp polny. Rośliny ułatwiają rozpuszczanie kamieni oraz wydalanie złogów. Warto wiedzieć, że kamica nerkowa wykazuje tendencje do nawrotów, dlatego warto zadbać o nerki, również profilaktycznie. 

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek –  wyróżnia się trzy główne rodzaje: odmiedniczkowe, kłębuszkowe, śródmiąższowe. Przy zapaleniu nerek odczuwalne jest m.in. parcie na pęcherz, ból w trakcie oddawania moczu, ból w okolicach lędźwiowych. 

Zioła na nerki wykazują działania moczopędne, rozkurczowe, saluretyczne (polegające na usuwaniu jonów sodu, potasu i wody) odkażające, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. 

Inne schorzenia nerek

Schorzeniom nerek często towarzyszy ból, najczęściej w okolicach lędźwiowych. Inne objawy wskazujące na zaburzenia pracy nerek to: 

  • zmiana koloru moczu (staje się jaśniejszy lub ciemniejszy),
  • zmiana zapachu moczu,
  • zmiana wyglądu moczu (staje się pienisty),
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • ból towarzyszący oddawaniu moczu,
  • uczucie zmęczenia,
  • ból głowy. 

Z kolei ostra niewydolność nerek objawia się: 

  • problemami z koncentracją i pamięcią,
  • problemami ze snem,
  • odwodnieniem,
  • nudnościami,
  • biegunką,
  • wymiotami,
  • pogorszeniem się stanu skóry,
  • opuchlizną i obrzękami w obrębie nóg,
  • krwotokami. 

Zioła na nerki – jakie wykazują działanie?

Zioła na nerki w naturalny sposób poprawią funkcjonowanie nerek. Między innymi wykazują działanie: moczopędne, rozkurczowe, żółciopędne, antyoksydacyjne, detoksykacyjne.

Do grona naturalnych surowców na nerki należą:

  • skrzyp polny,
  • purnava,
  • pokrzywa pospolita,
  • rumianek,
  • manayupa,
  • nawłoć pospolita,
  • rdest ptasi,
  • wrzos,
  • płonicznik nagi,
  • bukko brzozowe.

Zioła na nerki – skrzyp polny

Skrzyp polny dzięki zawartości flawonoidów, kwasów organicznych, kwasów fenolowych wykazuje działanie moczopędne oraz rozkurczowe. Stymuluje pracę nerek, pęcherza, ale również pomaga w wypłukiwaniu osadu z nerek. 

Napar z ziela: 1 łyżkę stołową skrzypu wsypać do garnka i zalać szklanką wrzącej wody. Następnie gotować na małym ogniu przez 10-15 minut, a po przecedzeniu wypijać 2-3 razy dziennie po szklance naparu, najlepiej między posiłkami. 

Napar z mielonego ziela: 1 łyżeczkę zalać niewielką ilością ciepłej wody. Po ostudzeniu wypić napar razem z osadem. Stosować 3 razy dziennie. 

Uwaga: Skrzyp polny nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwaga: Inne przeciwskazania do kuracji pokrzywą to: niewydolność nerek, cukrzyca, choroby serca, niedobór potasu. 

Uwaga: Skrzypu nie powinno się łączyć z: alkoholem, plastrami nikotynowymi, suplementami diety zawierającymi lit, lekami na arytmię serca.

Przeczytaj: Zioła na trzustkę – 10 propozycji

Zioła na nerki – punarnava

Punarnava to indyjska roślina, której nazwa w tłumaczeniu oznacza „ponownie nowy” i odnosi się do jej odmładzających właściwości. Korzeń odpowiada za oczyszczanie i wzmacnianie nerek. Jest również środkiem moczopędnym, sprzyja wypłukiwaniu złogów z nerek i dróg moczowych, pomaga organizmowi w zwalczaniu infekcji dróg moczowych. 

Punarnava usprawnia procesy detoksydacji zachodzące w wątrobie, pobudza produkcję żółci, przyczynia się do poprawy trawienia, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym hamuje procesy starzenia się organizmu oraz chroni komórki przed działaniem stresu oksydacyjnego. 

Napar korzeń cięty: 1 łyżkę stołową korzeni umieścić w garnku, a następnie zalać 1 szklanką wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez około 20 minut, na końcu przecedzić. Spożywać rano i wieczorem po 1 szklance.

Napar korzeń mielony: korzeń mielony purnavy można stosować w formie naparu – przepis jak wyżej – lub doustnie. Proszek można rozcieńczyć z wodą, jogurtem lub sokiem. 

Uwaga: Roślina nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Uwaga: Purnava wykazuje właściwości immunosupresyjne, dlatego nie powinno się jej stosować w czasie przeziębienia lub grypy. 

Zioła na nerki – pokrzywa pospolita 

Liście pokrzywy pospolitej
Pokrzywa pospolita zapobiega odkładaniu się złogów w nerkach

Liście oraz korzeń pokrzywy regulują pracę układu moczowego, zapobiegają odkładaniu się złogów w nerkach, działają moczopędnie, wypłukują z organizmu zbędne produkty przemiany materii. 

Napar z korzenia pokrzywy: 3 łyżki stołowe korzenia pokrzywy wsypać do garnka i zalać 3 szklankami wody. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Stosować 1 szklankę naparu, najlepiej 3 razy dziennie. 

Napar z liści: 1-2 łyżki stołowe liści zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Wypijać po szklance naparu 2-4 razy dziennie. 

Napar z mielonych liści pokrzywy: 0,5 łyżeczki liści w postaci mielonej zalać niewielką ilością ciepłej wody. Napar wystudzić i wypijać wraz z osadem. Spożywać 3-4 razy dziennie. 

Uwaga: Pokrzywa nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży – może wywołać poronienie.

Zioła na nerki – rumianek

Rumianek pomaga przy problemach z nerkami oraz pęcherzem moczowym – wpływa na wydalanie kamieni nerkowych. Rozluźnia napięty przewód pokarmowy, reguluje procesy trawienne, obniża stężenie glukozy we krwi, redukuje nadmierny stres i delikatnie wycisza. 

Napar: 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku pospolitego zalać szklanką wrzącej wody. Następnie przykryć i parzyć przez 10-15 minut. Rumianek można spożywać bez ograniczeń. 

Uwaga: Rumianek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Należy zachować ostrożność przy równoczesnym zażywaniu leków przeciwzakrzepowych.

Zioła na nerki – manayupa

Manayupa jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i używaną w medycynie naturalnej już od czasów Inków. Oczyszcza organizm, wykazuje działanie moczopędne, stymuluje pracę nerek i pęcherza. Ziele wspiera procesy detoksykacyjne wątroby, reguluje pracę jelit, pozytywnie oddziałuje na trawienie i przewód pokarmowy. 

Napar z ziela: 2 łyżki stołowe ziela wrzucić do garnka, zalać 2 szklankami wody i gotować przez 5 minut. Napar powinno się stosować przez 14 dni w dawce 1 szklanka ziela 2 razy dziennie.

Napar z ziela mielonego: 1 łyżeczkę zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Stosować przez 14 dni 2-3 razy dziennie po 1 szklance.

Uwaga: Manayupa nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Ziele może wywołać efekt przeczyszczający. 

Sprawdź: Kolor moczu – o czym świadczy?

Zioła na nerki – nawłoć pospolita

Rosnąca nawłoć pospolita
Ziele nawłoci pospolitej wpływa na usuwanie złogów z nerek

Dzięki działaniu moczopędnemu, przeciwbólowemu, przeciwbakteryjnemu oraz rozkurczowemu nawłoć pospolita jest zalecana przy problemach z nerkami. Ziele usuwa złogi z nerek i wspiera układ moczowy w walce z infekcjami. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i pobudza trawienie. 

Napar z ziela ciętego: 1 łyżkę stołową nawłoci zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 15-20 minut. Po przecedzeniu spożywać 2 razy dziennie.

Napar z ziela mielonego: 1 łyżeczkę nawłoci zalać gorącą wodą, a potem ostudzić i wypić całość wraz z osadem. Stosować 2 razy dziennie.

Uwaga: Nawłoci nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Uwaga: Ziele nie jest wskazane dla osób chorujących na przewlekłą niewydolność nerek. 

Zioła na nerki – rdest ptasi

Rdest ptasi zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki, dzięki czemu charakteryzuje się działaniem moczopędnym i odkażającym. Ziele wypłukuje złogi z dróg moczowych, nerek oraz z pęcherza. Stosowane jest często przy kamicy nerkowej. Flawonoidy determinują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. 

Napar: 1-2 łyżeczki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody. Następnie parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić. Spożywać 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Rdest ptasi nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Sprawdź również: Zioła na trzustkę – 10 propozycji

Zioła na nerki – wrzos 

Wrzos działa moczopędnie, pobudza pracę nerek, pomaga w wypłukiwaniu osadu z nerek, dróg moczowych. W przypadku infekcji i stanów zapalnych w układzie moczowym wspiera mechanizmy obronne organizmu. Wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu odkaża układ moczowy. Dodatkowo reguluje pracę żołądka i jelit oraz łagodnie uspokaja. 

Napar: 1 łyżkę stołową kwiatu zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie przykryć i parzyć przez 20 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Napar z wrzosu można podawać dzieciom. 

Zioła na nerki – płonicznik nagi 

Ziele płonicznika nagiego wykazuje działanie moczopędne, pomaga w wypłukiwaniu kamieni z nerek i dróg moczowych, usprawnia pracę układu moczowego, czyści drogi moczowe z bakterii. Płonicznik może być wykorzystywany przy niewydolności nerek, kamicy nerkowej oraz przy infekcjach pęcherza. 

Napar z ziela: 1 łyżkę stołową ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć i parzyć przez 10-15 minut. Stosować 2-3 razy dziennie. 

Napar z ziela mielonego: 1 łyżeczkę proszku zalać 100 ml wrzącej wody. Stosować 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Przeciwskazaniem do stosowania płonicznika jest ciąża oraz karmienie piersią. 

Zioła na nerki – buchu/bukko brzozowe 

Buchu brzozowe jest krzewem pochodzącym z Afryki. Pobudza pracę nerek, pęcherza, wykazuje działanie moczopędne, ułatwia oddawanie moczu, łagodzi skurcze i pieczenie cewki moczowej. Pomaga w wypłukiwaniu złogów z dróg moczowych, a dzięki właściwościom antyseptycznym pomaga zwalczyć infekcje dróg moczowych. 

Bukko łagodzi bóle żołądka i jelit, walczy z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi obecnymi w układzie pokarmowym, wspiera prawidłowe krążenie krwi i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. 

Napar: 1-2 łyżeczki ciętych liści zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Stosować 2-3 razy dziennie.

Uwaga: Przeciwskazania do stosowania buchu brzozowego to: ciąża, karmienie piersią, niewydolność nerek. 

 

 

Bibliografia

H. Różański, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego (dostęp online) http://espz.pl/materialy/urotropica.pdf

H. Milczarek-Szalkowska, Rośliny lecznicze i właściwa dieta w leczeniu kamicy nerkowej, Wiadomości Zielarskie, 42, 09, 2000

M. Pucek, Zioła i rośliny przyprawowe – znaczenie w żywieniu i wykorzystanie w kuchni, Barwinów 2019 (dostęp online) https://www.cdr.gov.pl/images/Brwinow/aktualnosci/2019/Ziola%20i%20rosliny%20przyprawowe.pdf

https://ziolana.pl/nerki/