Zioła na cholesterol – 10 propozycji

Cholesterol występuje w tkankach i osoczu krwi. Dzieli się na dwie frakcje – „dobrą”, czyli cholesterol HDL, oraz „złą” – cholesterol LDL. Stosowanie ziołowych naparów może w naturalny sposób pomóc nam w utrzymaniu prawidłowej gospodarki lipidowej. Jakie zioła wpłyną na poziom cholesterolu w organizmie? Poznajcie 10 propozycji.

Fioletowy kwiaty ostropestu plamistego

Zioła na cholesterol regulują poziom cholesterolu całkowitego, poziom frakcji LDL i HDL, a także stężenie trójglicerydów. Dodatkowo wykazują szereg innych właściwości prozdrowotnych.

Do ziół oddziałujących na poziom cholesterolu we krwi należą: ostropest plamisty, arjuna, morwa biała, karczoch zwyczajny, pochrzyn włochaty, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi, lucerna siewna, coptis cynowód chiński, moringa.

Zioła na cholesterol – ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest najczęściej stosowany przy schorzeniach wątroby, ale również w pozytywny sposób wpłynie na poziom cholesterolu w naszym organizmie. Jego nasiona posiadają sylimarynę, substancję, która działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, chroniąc komórki wątroby i pobudzając wytwarzanie żółci. Izoflawony, zawarte w ostropeście, regulują poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

Zioło przyczynia się również do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Napar z mielonych nasion: 2 łyżeczki nasion ostropestu wsypać do szklanki, zalać gorącą wodą. Stosować 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Ostropest plamisty nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, dzieci poniżej 12 roku życia. 

Uwaga: Ostropest może wywoływać zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Nie jest wskazany przy ostrych zatruciach wątroby.

Zapoznaj się: Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania 

Zioła na cholesterol – arjuna 

Arjuna jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie Indii od tysięcy lat. Kora reguluje ciśnienie, wpływa na profil lipidowy – pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego, a także jego frakcji LDL i HDL.

Dzięki zawartości fitosteroli ogranicza wchłanianie cholesterolu. Arjuna wzmacnia serce, chroni je przed uszkodzeniami i wpływem stresu oksydacyjnego, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi

Napar kora cięta: 1-2 łyżki stołowe kory wsypać do garnka i zalać 2 szklankami wrzącej wody. Następnie doprowadzić do wrzenia, gotować przez 15 minut na małym ogniu. Jeden napar najlepiej spożywać w 3-4 porcjach, 2 godziny po posiłku. 

Napar arjuna mielona: 1 łyżeczkę kory zalać 0,5 szklanki wrzącej wody. Odczekać do ostudzenia i wypić napar razem z osadem. Spożywać 2-4 razy dziennie, 2 godziny po posiłku.

Uwaga: Nie zaleca się stosowania arjuny wśród kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwaga: Arjuna osłabia działanie hormonów tarczycowych, osoby przyjmujące tyroksynę i leki obniżające ciśnienie krwi nie powinny jej stosować. 

Zioła na cholesterol – morwa biała

Morwa biała przybyła z Chin do Europy w XI wieku. Zawartość przeciwutleniaczy – flawonoidów – zapobiega utlenianiu cząsteczek frakcji cholesterolu LDL, dzięki czemu chroni przed rozwojem miażdżycy.

Bioaktywne substancje wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i cholesterolu LDL. Morwa biała wspiera metabolizm węglowodanów (polecana jest również podczas procesu odchudzania) i utrzymuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi

Napar: 1-2 łyżeczki liści morwy zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć przez 15 minut. Spożywać 1-2 razy dziennie. 

Uwaga: Morwa biała nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Zioła ma cholesterol – karczoch zwyczajny

null
Karczoch zwyczajny wpływa na poziom cholesterolu

Karczoch przybył z rejonów śródziemnomorskich, gdzie znany był głównie z kwiatów, które do dzisiaj spożywane są jako warzywo. Liście rośliny są stosowane w naturalnej europejskiej medycynie już od średniowiecza. Zawierają pochodne kwasu dwukawowochinowego, dzięki czemu obniżają poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz frakcji LDL – „złego” cholesterolu.

Zioło regeneruje komórki wątroby, reguluje cukier we krwi, wpływa na metabolizm i trawienie, zapobiega wzdęciom i zaparciom. 

Napar z liści karczocha: 1 łyżeczkę liści zalać szklanką gorącej wody i zaparzać przez 10-15 minut pod przykryciem. Następnie napar można odcedzić. Zaleca się picie 1-2 szklanek dziennie. 

Uwaga: Karczoch nie powinien być stosowany wśród chorych na kamicę żółciową i niedrożność dróg żółciowych. Nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Zioła na cholesterol – pochrzyn włochaty 

Pochrzyn włochaty porasta tropikalne lasy na terenach Azji, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Zawiera diosgeninę należącą do fitoestrogenów. Jej budowa jest zbliżona do budowy cząsteczki cholesterolu, dzięki czemu diosgenina obniża wchłanianie się cholesterolu, a jednocześnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. 

Pochrzyn reguluje kobiecą gospodarkę hormonalną, łagodzi bolesne miesiączki, a także objawy zespołu spięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz menopauzy. Saponiny, zawarte w korzeniu, łagodzą kostno-stawowe bóle reumatyczne spowodowane stanami zapalnymi. 

Napar z korzenia: 3 łyżki stołowe pochrzynu wsypać do garnka i zalać 2 szklankami wody. Całość gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Po odcedzeniu napar należy spożywać w 3 porcjach. 

Napar z mielonego korzenia: 0,5 łyżeczki zalać 100 ml wrzącej wody. Po ostudzeniu napar wypić razem z osadem. Stosować 1-2 razy dziennie. 

Uwaga: Pochrzyn nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Stosowanie pochrzynu przed owulacją może ją zahamować. 

Uwaga: Skutki uboczne stosowania zioła to możliwość występowania nudności i wymiotów.

Uwaga: Długotrwała kuracja może doprowadzić do zwłóknień w nerkach i w wątrobie. 

Zioła na cholesterol – mniszek lekarski

Mniszek lekarski znany jest z występowania w syropach na kaszel i przeziębienie. Ziele zmniejsza poziom „złego” cholesterolu frakcji LDL oraz poziom glukozy we krwi. Usuwa toksyczne substancje z wątroby i złogi z nerek. Pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, pomaga przy objawach trądziku i łuszczycy. 

Napar ziele cięte: 1-2 łyżeczki mniszka zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 20-30 minut. Po odcedzeniu spożywać 3 razy dziennie. 

Napar ziele mielone: 1 łyżeczkę proszku zalać niewielką ilością gorącej wody. Ostudzić i wypijać wraz z osadem 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Ziele mniszka jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących. 

Uwaga: Mniszka lekarskiego nie powinno się stosować przy niedrożności dróg żółciowych, wrzodach lub przy zapaleniu żołądka.

Sprawdź: Miód z mniszka – właściwości, zastosowanie, przepis na miód mniszkowy

Zioła na cholesterol – czosnek niedźwiedzi 

Czosnek niedźwiedzi w słoikach
Liście czosnku niedźwiedziego regulują poziom cholesterolu

Liście czosnku niedźwiedziego pachną i smakują jak czosnek, ale są lepiej trawione i przyswajane, niż surowe ząbki czosnku, oraz nie pozostawiają charakterystycznego zapachu w jamie ustnej. W Polsce czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną gatunkową. 

Czosnek niedźwiedzi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, a także wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Pobudza procesy trawienne, pomaga przy zaparciach i wzdęciach

Napar: 1-2 łyżki stołowe liści czosnku zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć 10 minut pod przykryciem i spożywać maksymalnie 4 razy dziennie.

Uwaga: Czosnek niedźwiedzi nie powinien zaszkodzić kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Uwaga: Przeciwskazania do kuracji czosnkiem są wrzody żołądka i dwunastnicy.

Zioła na cholesterol – lucerna siewna

Lucerna siewna posiada fitosterole, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi – pomagają go obniżyć oraz ograniczają jego wchłanianie. Izoflawony łagodzą objawy zespołu spięcia przedmiesiączkowego (PMS), objawy menopauzy, mogą wpływać na obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych w organizmie. Lucerna poprawia również trawienie i apetyt.

Napar z ziela: 1-2 łyżeczki lucerny zalać 1 szklanką wrzącej wody, następnie przykryć i parzyć przez 15 minut. Po przecedzeniu stosować 1-2 razy dziennie po 0,5 szklanki naparu. 

Uwaga: Lucerna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Zioła na cholesterol – coptis cynowód chiński 

Coptis rośnie w rejonach Azji i Ameryki Północnej. Charakteryzuje go gorzki smak i intensywny żółty kolor. Substancje bioaktywne, zawarte w cynowodzie chińskim, pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu glukozy oraz cholesterolu – obniżają poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, a zwiększają poziom „dobrego” cholesterolu frakcji HDL.

Coptis wydala z organizmu bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty, pobudza trawienie i łagodzi napięcie nerwowe. 

Napar: 1-2 łyżeczki suszonych kłączy włożyć do garnka, wlać 1 szklankę wody. Gotować przez 10 minut i spożywać 2-3 razy dziennie po 1 szklance. 

Napar z mielonych kłączy: 0,5 łyżeczki proszku zalać 0,5 szklanki wrzącej wody. Ostudzić i wypijać razem z osadem 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Coptis nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwaga: Może nasilić działanie leków przeciwcukrzycowych, leków hipotensyjnych oraz leków obniżających poziom cholesterolu.

Uwaga: Nadmierne spożywanie cynowodu chińskiego może powodować nudności oraz wymioty. 

Zioła na cholesterol – moringa 

Moringa olejodajna jest tropikalną rośliną pochodzącą z Indii. Zmniejsza wchłanianie się cholesterolu w jelitach i wpływa na jego wydalanie z organizmu – tym samym reguluje gospodarkę lipidową. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, zmniejsza poziom „złego” cholesterolu LDL, a zwiększa „dobrego” – HDL.

Moringa reguluje stężenie glukozy we krwi, jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym nasz organizm przed stresem oksydacyjnym, posiada także właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Napar z suszonych liści: 1 łyżkę stołową liści zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut i przecedzić. Stosować kilka razy dziennie po 1 szklance naparu.

Napar z mielonych liści: Sproszkowanej moringi nie można dodawać do gorącej wody – grozi to utratą cennych wartości odżywczych. Najlepiej 0,5 łyżeczki mielonych liści zalać 1 szklanką zimnej wody mineralnej. Spożywać razem z osadem, maksymalnie 4 razy dziennie. 

Uwaga: Moringa jest zakazana dla kobiet w ciąży – może wywoływać poronienie.

Uwaga: Moringa może obniżać żeńską płodność, dlatego nie zaleca się jej stosowania u kobiet starających się o dziecko. 

 

Bibliografia

https://www.doz.pl/czytelnia/a15185-Ziola_na_cholesterol__jakie_ziola_stosowac_aby_obnizyc_poziom_cholesterolu_we_krwi

https://www.herbapol.poznan.pl/pl/artykuly/dieta-i-ziola-na-obnizenie-cholesterolu

https://www.allecco.pl/artykuly/ostropest-plamisty-na-co-pomaga-i-jak-go-stosowac.html

https://www.magicznyogrod.pl/arjuna.html

https://auraherbals.pl/leksykon/lucerna/