Senes: doraźny sposób na zaparcia – zastosowanie, przeciwwskazania

Senes znajduje się w składzie herbat odchudzających, jednak powinien być stosowany jedynie doraźnie przy problemach z zaparciami. Czy spożywanie naparu z senesu jest niebezpieczne? Jak senes działa na nasz organizm?

Senes zioło żółte kwiaty

Czym jest senes?

Senes to określenie liści i owoców krzewu strączyńca. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego – Cassia senna, czyli strączyniec. Roślina dorasta do 1 metra wysokości i kwitnie od lipca do grudnia. Występuje na terenie Afryki, Indii, Pakistanu i w środkowej części Azji.  

Ziele stosowane było w tradycyjnej medycynie już od starożytności, a jego głównym przeznaczeniem była walka z zaparciami. W składzie rośliny znajdują się: śluzy, flawonoidy, żywice oraz najważniejsze, sennozydy – substancje aktywne o właściwościach przeczyszczających. 

Senes znajduje się w składzie większości ziołowych herbat przeznaczonych dla osób, które chcą schudnąć. W rzeczywistości ziele nie wspomaga np. spalania tkanki tłuszczowej, a jedynie wykazuje działanie przeczyszczające. Dlatego też nie powinniśmy sięgać po herbaty lub napary zawierające senes, jeżeli nie mamy problemów z wypróżnianiem. 

Ziele senesu nie wspomaga naszego odchudzania, a jedynie usuwa wodę z organizmu. Nierozważnie stosując ziołowe herbaty, możemy rozregulować pracę jelit i doprowadzić do powstania niebezpiecznych biegunek. 

Jakie zastosowanie ma senes?

Senes płatki żółtych kwiatów unoszące się na wodzie
Senes stosowany jest przy problemach z zaparciami

Senes powoduje, że w jelitach zwiększa się wydzielanie wody, a okrężnica zostaje pobudzona do skurczy. Dzięki temu masy pokarmowe znajdujące się w jelitach zaczynają się przesuwać, co jednocześnie prowadzi do regulacji wypróżnień.

Senes powoduje, że w jelitach zwiększa się wydzielanie wody, a okrężnica zostaje pobudzona do skurczy. Ziele stosowane jest przy problemach z wypróżnianiem się oraz przy zaparciach. 

Substancje zawarte w ziele – sennozydy – ulegają wydaleniu wraz z kałem oraz moczem. 

Senes powinniśmy stosować wyłącznie w następujących przypadkach:

  • przy problemach z wypróżnianiem się,
  • przy problemach z zaparciami,
  • przy problemach z zaparciami występującymi wśród osób starszych. 

Ziele znajduje się również w składzie preparatów żółciopędnych i czasami podawane jest w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego przed zabiegami chirurgicznymi, czy diagnostycznymi.

Polecamy: Jaka powinna być prawidłowa pozycja podczas wypróżniania? Wyjaśniamy 

Senes – przepis na napar 

Napar przygotowujemy z suszonych liści senesu, które należy zalać wodą. Herbata może pomóc nam przy zaparciach, których przyczyną jest niedostateczne napięcie mięśni jelita grubego lub nieodpowiednia perystaltyka jelit.

Napary stosowane są również u osób z hemoroidami i z pęknięciami okolic odbytu, ponieważ upłynniają stolec. 

Przepis na napar z liści senesu: 0,5-1 łyżkę stołową ziela należy zalać gorącą wodą i pozostawić do naciągnięcia na około 10 minut. Napar wypijamy wieczorem, najlepiej przed snem, ponieważ przeczyszczający efekt pojawia się dopiero po około 8-10 godzinach od spożycia. 

Zapoznaj się: Top 10 naturalnych produktów na zaparcia

Czy senes jest szkodliwy?

Senes nie jest szkodliwy, jeżeli jest stosowany doraźnie, maksymalnie 2-3 razy w tygodniu i jednocześnie nie dłużej niż przez 7 dni. Ważne jest także, aby nie przekraczać zalecanej dawki ziela – maksymalnie jedna łyżka stołowa w przypadku naparu. 

Senes nie jest szkodliwy, jeżeli jest stosowany doraźnie, maksymalnie 2-3 razy w tygodniu i jednocześnie nie dłużej niż przez 7 dni. 

Jeżeli spożywamy roślinę dłużej niż tydzień, powinniśmy stopniowo zmniejszać ilość wypijanych herbat, do momentu całkowitego odstawienia. 

Stosując ziele w celu przeciwdziałania zaparciom, warto jednocześnie sięgać po leki przeciwskurczowe.

Przeczytaj: Zioła na wzdęcia – 10 ziół zmniejszających dolegliwości trawienne

Senes – przeciwwskazania 

Senes nie powinien być stosowany przez: 

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią,
  • dzieci,
  • osoby chorujące na niewydolność nerek,
  • osoby chorujące na gruźlicę,
  • chorych na niewydolność układu krążenia,
  • osoby chorujące na: niedrożność jelit, owrzodzenia, stany zapalne wyrostka i jelit. 

Po zastosowaniu naparów i herbat zawierających senes możliwe jest występowanie objawów niepożądanych, takich jak: bóle brzucha, skurcze brzucha, nawracające biegunki, zmiana zabarwienia moczu.

Nadwrażliwość na składniki znajdujące się w roślinie objawia się: świądem, wysypką lub pokrzywką.

Stosowanie senesu wraz z diuretykami może spowodować zaburzenia rytmu serca oraz obniżyć poziom potasu. 

Długotrwałe stosowanie zioła może doprowadzić do tzw. rozleniwienia jelit oraz utraty wody i soli mineralnych. 

Sprawdź: Zioła na odchudzanie – 10 propozycji: zioła zmniejszające apetyt