Yerba mate: szkodliwa czy zdrowa? Właściwości i przeciwwskazania

Napojowi yerba mate przypisuje się właściwości zdrowotne. W Ameryce Południowej liście mate służą jako lekarstwo i stosowane są na szereg dolegliwości. Zaliczają się do nich: uczucie głodu, osłabienie fizyczne, osłabienie psychiczne, procesy zapalne, dna moczanowa i arterioskleroza. Jakie są przeciwwskazania do stosowania yerba mate? Czy napój jest szkodliwy?

Yerba Mate parzona w naczyniu

Czym właściwie jest yerba mate?

Napój yerba mate pozyskiwany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskim jezuitom, którzy po podbojach Ameryki osiedlili się w dzisiejszym Paragwaju i rozpoczęli systematyczną uprawę rośliny. 

Hiszpańskie słowo yerba oznacza „ziele”, a w języku keczua mati to „naczynie do picia”. Yerba mate nie jest jednak ani herbatą, ani zielem. Wiecznie zielona roślina jest drzewem dorastającym do 15 m wysokości, jednak w uprawie, ze względu na łatwiejsze zbiory, osiąga tylko około 6 m. 

Poprzez procesy przetwórcze uzyskuje się różne odmiany yerba mate. Mate może być prażona, suszona, dojrzewająca lub cięta.   

Yerba mate – substancje czynne 

Świeże liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają od ok. 0,4% do 1,6% kofeiny. Nie jest to wysoka zawartość, ale dzięki specjalnemu zestawieniu poszczególnych substancji czynnych, trafia ona do organizmu powoli oraz skutecznie. 

Yerba mate zawiera: kofeinę, teobrominę, olejki eteryczne, garbniki, chlorofil, witaminy, minerały, flawonoidy, kwasy, saponiny.

Do najważniejszych substancji czynnych należą: kofeina, teobromina, olejki eteryczne, garbniki, chlorofil, wanilina, witaminy: A, B1, B2, C, minerały, flawonoidy, kwas chloroginowy, kwas kawoilochinowy, saponiny, inozytol.

Yerba mate – efekty zdrowotne

null
Parzenie yerba mate

Yerba mate działa na nasz organizm pobudzająco – od układu nerwowego, przez mięśniowy, aż do lepszej przemiany materii. Bez wątpienia dużą rolę odgrywa obecność kofeiny, a właściwie mateiny, która wzmacnia również układ krążenia oraz działa pobudzająco.

Napar wpływa na produkcję płynów ustrojowych – działa napotnie i moczopędnie. Dzięki niej zostaje także zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, co pozytywnie oddziałuje na trawienie, ale może również spowodować lekkie objawy przeczyszczające. 

Yerba mate działa na nasz organizm pobudzająco – od układu nerwowego, przez mięśniowy, aż do lepszej przemiany materii. Wykazuje właściwości napotne, moczopędne, wycisza uczucie głodu. 

Duża zawartość garbników i kwasów organicznych sprawia, że yerba stosowana jest w użytku zewnętrznym w przypadku schorzeń skóry, np. egzemy. Napar słynie też ze wzmacniania wydolności organizmu oraz wyciszania uczucia głodu. Wypity na godzinę przed posiłkiem, działa jak środek odchudzający. 

Warto wspomnieć o tym, że naukowcy podejrzewają duży wpływ yerba mate na powstawanie komórek nowotworowych. Odpowiedzialna jest za to najpewniej duża koncentracja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które tworzą się podczas prażenia na ogniu. Coraz częściej powstają nowoczesny procesy produkcyjne bez wykonywania prażenia – dzięki czemu nieprażone odmiany yerba mate są zdecydowanie zdrowsze. 

Sięgając po ten napój, musimy też wiedzieć, że w liściach niektórych rodzajów yerba mate wykryto szkodliwe pestycydy. Ich obecność jest skutkiem zanieczyszczenia środowiska oraz niewłaściwych standardów produkcji. Toksyny są zwykle trudno rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie powinno się wielokrotnie parzyć tej samej porcji mate. Nawet jeśli surowiec liściowy jest zanieczyszczony, w pierwszym naparze z reguły nie wykrywa się toksyn.  

Przeczytaj: Picie wody z cytryną – hit czy kit? 

Yerba mate – zastosowanie 

Nadwaga

Składniki zawarte w yerba mate tłumią uczucie głodu i zapewniają zaopatrzenie organizmu w ważne substancje odżywcze. Dodatkowo napój pobudza aktywność nerek, przemianę materii oraz trawienie, co w rezultacie stanowi dobre wsparcie podczas odchudzania. 

Zmęczenie i znużenie

Specjalne zestawienie składników zawartych w liściach yerba mate powoduje powolne i łagodne dostarczanie do organizmu kofeiny (mateiny). Także wielu studentów i uczniów sięga z tego powodu po filiżankę naparu południowoamerykańskiej herbaty – wspomaga ona wydajność uczenia i koncentrację. 

Zapalenie dróg moczowych

Molekularne działanie kofeiny stymuluje centralny układ nerwowy. W rezultacie zwiększa się przepływ krwi w nerkach, co skutkuje działaniem moczopędnym. 

Swędzenie skóry i wysypka

W liściach ostrokrzewu paragwajskiego występuje wysoki udział karotenoidów, w tym beta-karotenu, który w organizmie przemienia się w korzystną dla skóry witaminę A. 

Regulacja ciśnienia krwi

Kolejnym składnikiem występującym w yerba mate jest rutyna. Chroni naczynia krwionośne, pozwala na lepszy przepływ krwi i tworzy ochronę dla układu krwionośnego. Mimo zawartości kofeiny reguluje też ciśnienie tętnicze krwi. 

Wspomaganie trawienia

Yerba mate stymuluje żółć i żołądek. Zwiększa wytwarzanie kwasów, co wspiera pracę jelit. Liście rośliny mają zdolność łagodzenia wzdęć.  

Yerba mate – przeciwwskazania

Ponieważ napar z yerba mate działa stymulująco, przed jego regularnym stosowaniem warto zasięgnąć porady lekarza – może wchodzić w konflikt z określonymi lekami. 

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż jedną lub dwie filiżanki napoju dziennie.

 

 

Bibliografia

https://dietetycy.org.pl/yerba-mate-wlasciwosci/

https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-yerba-mate

https://kcalmar.com/blog/2017/01/18/herbata-yerba-mate-co-na-to-dietetyk/

https://mariuszjanecki.pl/yerba-mate-jako-zastepca-kawy/