Masaż rollerem do twarzy – jak go wykonać w domu?

Roller do twarzy, inaczej wałeczek lub masażer, to gadżet, który w ostatnim czasie cieszy się niebywałą popularnością na rynku kosmetycznym. Jednak nie jest dopiero odkryty wynalazek – Azjatki od wieków stosowały kamienne rollery do twarzy, w celu zachowania młodej i promiennej skóry. Jakie efekty uzyskamy, stosując roller? Jak prawidłowo wykonywać masaż? Sprawdź.

Roller do twarzy

Roller do twarzy – który wybrać?

Na początku warto zaznaczyć, że roller do twarzy może być wykonany z kamieni szlachetnych lub z kamieni półszlachetnych, czyli m.in. z: jadeitu, różowego kwarcu, kryształu górskiego, rodolitu, ametystu, awenturynu, obsydianu, jaspisu dalmatyńskiego. Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z rollerem z jadeitu, z różowego kwarcu oraz z ametystu. Poznajmy bliżej ich właściwości.

Uwaga: Specjaliści podkreślają jednak, że w praktyce nie liczy się rodzaj użytego kamienia, a jego naturalne pochodzenie i przede wszystkim – regularność w przeprowadzanych masażach.

Roller do twarzy z jadeitu

Chińskie rollery do twarzy, które stosowane były już za czasów tradycyjnej medycyny ludowej, wykonywane były właśnie z jadeitu. Jest to kamień szlachetny, który uchodzi za symbol równowagi i mądrości. Najczęściej występuje w kolorze zielonym, ale może być również biały, czarny czy różowy.

Uznaje się, że jadeit skutecznie wspiera procesy usuwania toksyn z organizmu, zmniejsza widoczność naczynek na skórze, stymuluje przepływ limfy, a nawet wspomaga leczenie trądziku różowatego – my nie zalecamy jednak stosowania masażu rollerem do twarzy w przypadku aktywnego trądziku. Nawiązując do jego znaczenia symbolicznego, jadeit ma rozluźniać nasz układ nerwowy oraz pomóc w osiągnięciu spokoju i szczęścia.

Roller do twarzy z różowego kwarcu

Różowy kwarc do ozdobny minerał, który przyjmuje różową barwę. Według wierzeń on również uspokaja układ nerwowy, łagodzi napięcia, gniew, pozytywnie oddziałuje także na układ odpornościowy i układ sercowo-naczyniowy. Kwarc wspomaga procesy odnowy komórek naskórka.

Roller do twarzy z ametystu

Ametyst to kolejny kamień szlachetny, który ma za zadanie wyciszyć organizm, zrelaksować oraz zapewnić harmonię. Według wierzeń redukuje on stres oraz stanowi naturalne remedium na problemy z bezsennością i z innymi zaburzeniami snu. Łagodzi również migreny i bóle głowy. Pobudza krążenie krwi w naszej skórze, zmniejsza widoczność porów oraz redukuje obrzęki. Roller występuje w kolorze fioletowym.

Przeczytaj także: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze rollera?

Nie tylko rodzaj kamienia ma znaczenie przy wyborze rollera do twarzy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy kamień jest naturalny – na rynku dostępnych jest wiele nieprawdziwych kamieni szlachetnych, które różnią się przede wszystkim niską ceną. Naturalny kamień będzie chłodny i – co ważne – bezpieczny dla naszej skóry. Syntetyczny materiał może różnie zareagować na kontakt ze skórą, zwłaszcza w przypadku drobnych podrażnień czy wyprysków. Na powierzchni sztucznego materiału mogą występować delikatne skazy, które podrażniają nasz naskórek przy mocniejszym dociśnięciu masażera.

Roller wykonany z naturalnego kamienia będzie chłodny w dotyku oraz bezpieczny dla naszej skóry.

Podczas zakupu dowiedzmy się także, jakiego rodzaju metalu został zastosowany przy produkcji masażera i przyjrzyjmy się, z czego została wykonana rączka.

Dlaczego warto wykonywać masaż rollerem do twarzy?

Masaż rollerem
Masaż z użyciem wałka pobudza krążenie krwi w skórze

Regularne stosowanie rollerów do twarzy przede wszystkim przyniesie pozytywne efekty dla naszej skóry. W niektórych źródłach – zgodnie z wierzeniami ludowymi – możemy spotkać się także z opiniami, że taki zabieg zredukuje stres i towarzyszące napięcie nerwowe.

Roller do twarzy wykorzystywany jest przede wszystkim do walki z drobnymi zmarszczkami. Jego działanie oparte jest na pobudzaniu limfy i krążenia krwi, a także na rozluźnianiu mięśni twarzy. Naskórek staje się bardziej napięty oraz jędrniejszy. Co ważne, możemy zauważyć widoczną poprawę konturu twarzy. Zmniejsza się widoczność rozszerzonych porów, a zabieg ułatwia usuwanie martwego naskórka.

Masaż twarzy rollerem redukuje drobne zmarczki, obrzęki, opuchliznę. Sprawia, że naskórek staje się bardziej napięty.

Wałek redukuje opuchliznę na twarzy, obrzęki, cienie pod oczami – zwłaszcza w sytuacji, gdy przed użyciem włożymy go do lodówki. Łagodzi również podrażnienia i pomaga w pozbyciu się nadmiaru toksyn z organizmu.

Przy pomocy rollera możemy rozprowadzać produkty do pielęgnacji twarzy, np. tonik, krem, filtr przeciwsłoneczny czy serum. Dzięki temu wpłyniemy na głębsze wnikanie składników aktywnych do naszej skóry.

Uwaga: Aby uzyskać opisane wyżej efekty, należy zadbać przede wszystkim o regularność w stosowaniu masażu oraz o prawidłową technikę.

Sam zabieg dedykowany jest do praktycznie każdego rodzaju skóry, prócz cery trądzikowej. Więcej o przeciwwskazaniach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jak stosować roller do twarzy?

Roller stosujemy w roli gadżetu do masażu twarzy. Za pomocą schłodzonego kamienia możemy walczyć z porannym obrzękiem twarzy i z cieniami i opuchlizną pod oczami. Poniżej opiszemy, jak powinien wyglądać klasyczny masaż z użyciem rollera do twarzy.

Krok pierwszy: Na początku należy przygotować skórę do zabiegu, czyli dokładnie ją oczyścić, wykonać tonizację oraz nałożyć krem lub serum, które zapewni lepszy poślizg dla rollera.

Krok drugi: Po przygotowaniu skóry warto przeprowadzić masaż manualny lub masaż punktowy za pomocą samych palców. W ten sposób jeszcze lepiej pobudzimy skórę i wzmocnimy działanie masażu z użyciem rollera.

Krok trzeci: Teraz przechodzimy już do właściwego zabiegu. Masowanie zawsze rozpoczynamy od szyi (dzięki temu otworzymy tak zwany kanał drenażu limfatycznego) i kierujemy się wyłącznie w jednym kierunku. Po delikatnym wałkowaniu szyi roller ustawiamy na linii żuchwy, a następnie w okolicach nosa, aby przeprowadzić masaż policzków. Ruchy wykonujemy w kierunku:

    • od szczęki do ucha,
    • od linii żuchwy do kości policzkowej,
    • od skrzydełek nosa do uszu.

Okolice oczu masujemy od wewnętrznego kącika i kierujemy się ku kącikowi zewnętrznemu. Dodatkowo delikatnie rolujemy również powieki dolne i górne.

Aby wykonać masaż czoła, roller ustawiamy mniej więcej na wysokości styku brwi. Przesuwamy go zawsze w kierunku od dołu do góry, czyli w kierunku linii włosów.

Uwaga: Wałka nie dociskamy do twarzy zbyt mocno. Masaż powinien być dla nas przyjemnością, a  nie stanowić źródło bólu czy uczucia ściągnięcia skóry.

Zobacz: Kwas hialuronowy na twarz – jakie daje efekty? Sprawdzamy 

Jak często wykonywać masaż rollerem do twarzy?

Masaż rollerem możemy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, stan naszej skóry poprawi się wyłącznie w sytuacji, gdy zabieg będzie przeprowadzać systematycznie. Przyjmuje się, że najlepsze efekty osiągniemy, jeżeli będziemy sięgać po wałek pięć razy w tygodniu. Sam masaż powinien trwać około 15 minut. Jeżeli nie dysponujemy takim czasem, to starajmy się poświęcić na to minimum 5 minut.

Przeciwwskazania do masażu rollerem

Masaż rollerem skutecznie poprawia elastyczność i ogólną kondycję naszej twarzy. Niestety, w niektórych przypadkach powinniśmy zrezygnować z jego stosowania. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzania masaży z użyciem wałka wymienia się:

  • występowanie zmian trądzikowych,
  • występowanie opryszczki,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • stany zapalne w obrębie skóry,
  • choroby skóry,
  • występowanie gorączki i innych objawów wskazujących na infekcję,
  • przejście ekstrakcji zęba,
  • choroby serca,
  • cukrzycę,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • hemofilię,
  • ciążę,
  • karmienie piersią.

Sprawdź: Pyłek pszczeli na skórę – hit czy kit? Sprawdzamy 

Jak właściwie wyczyścić roller do twarzy?

Pamiętajmy o tym, że aby nie zaszkodzić naszej skórze i nie doprowadzić od jej stanu zapalnego czy występowania wyprysków skórnych, powinniśmy zadbać o właściwą higienę wałka. 

Roller warto dokładnie oczyścić po każdym wykonanym masażu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na to, aby unikać kontaktu metalowej części rollera z wodą.

W takim razie, jak prawidłowo wyczyścić roller? Wystarczy, że umyjemy go z pomocą mydła antybakteryjnego, żelu do twarzy lub zastosujemy zwilżony wodą wacik kosmetyczny. Na końcu zawsze wycieramy roller suchym ręcznikiem.