Czym są kwasy AHA?
Kwasy AHA, inaczej kwasy owocowe lub alfa-hydroksykwasy, wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry (preparaty przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i podczas zabiegów w gabinetach kosmetycznych).
Kwasy AHA charakteryzują się szerokim działaniem, mimo że oddziałują wyłącznie na warstwę rogową naskórka – nie przenikają do tak zwanych warstw głębokich skóry. Przede wszystkim złuszczają i oczyszczają naskórek, rozjaśniają przebarwienia, ale również przyczyniają się do spłycania drobnych zmarszczek i pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Niektóre kwasy wykazują również działanie przeciwbakteryjne, dlatego też zalecane są dla skóry trądzikowej i tłustej.
Kwasy AHA w kosmetykach
Preparaty do stosowania domowego najczęściej występują w stężeniu od 5% do 20%. Kosmetyki do codziennego stosowania nie powinny przekraczać stężenia powyżej 10%. Warto wiedzieć, że po 6 miesiącach regularnego stosowania kwasów AHA zaleca się przeprowadzenie 4-miesięcznej przerwy.
Uwaga: Po zastosowaniu preparatów zawierających kwasy AHA możliwe są takie skutki uboczne jak: szczypanie lub pieczenie naskórka, łuszczenie naskórka, zaczerwienienie i podrażnienie.
Stosując domowe preparaty z kwasami AHA, należy zrezygnować z przeprowadzania mechanicznych peelingów skóry twarzy. Warto zadbać o regenerację naskórka, wybierając preparaty odbudowujące, np. na bazie ceramidów.
Jakie są rodzaje kwasów AHA?
Wśród najpopularniejszych kwasów AHA można wymienić:
- kwas mlekowy,
- kwas migdałowy,
- kwas glikolowy,
- kwas cytrynowy.
Kwas mlekowy
Kwas mlekowy wykazuje działanie złuszczające, ale również przeciwbakteryjne. Delikatnie wygładza naskórek, dodatkowo nawilżając i regulując wydzielanie się sebum. Stosowany jest zwłaszcza w przypadku skóry trądzikowej, skóry suchej, a także przy walce z zaskórnikami.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy charakteryzuje się łagodnym działaniem na naskórek, dlatego też przeznaczony jest również do cery wrażliwej, cery trądzikowej i cery naczynkowej. Wykazuje najsilniejsze właściwości antybakteryjne na tle pozostałych kwasów AHA, normalizuje proces rogowacenia warstwy naskórka.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy zawarty w kosmetykach doprowadza do silnego złuszczania naskórka, dlatego też zalecany jest w terapiach przeciwstarzeniowych (anti-aging). Dodatkowo rozświetla, rozjaśnia przebarwienia, spłyca drobne zmarszczki i poprawia kondycję cery. Kwas wykazuje wysoki potencjał drażniący naskórek, dlatego też nieumiejętnie stosowany, może doprowadzić do poparzeń lub podrażnień skóry.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy cechuje się łagodnym działaniem – przede wszystkim wyrównuje koloryt skóry, nadaje jej blasku i pomaga w redukcji przebarwień. Kosmetyki z tym kwasem owocowym zalecane są dla osób palących papierosy, a także mierzących się z szarym kolorytem skóry i z przebarwieniami.
Przeczytaj: Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów AHA?
Kosmetyki zawierające w swoim składzie kwasy owocowe powinny zostać dobrane wedle naszych indywidualnych potrzeb. Warto skonsultować z kosmetologiem zwłaszcza dobór stężenia danego preparatu. Kuracji z kwasami AHA nie powinno się przeprowadzać na uszkodzonym lub podrażnionym naskórku.
Szczególną ostrożność w czasie stosowania kwasów AHA powinny zachować: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby z alergiami skórnymi, osoby z nawracającymi opryszczkami.
Kuracje kwasami AHA należy przeprowadzać późną jesienią, zimą lub wiosną. Wynika to z tego, że po zastosowaniu kwasów nasza skóra nie powinna być eksponowana na promienie słoneczne. Wyjątek stanowi kwas migdałowy, który jako jedyny może być stosowany przez cały rok.
Przeczytaj: SLS w kosmetykach – czym jest, jak wpływa na włosy i skórę?
Bibliografia
A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015
R. Jastrząb, M. Nowak, M. Zabiszak, Kwasy owocowe (α-hydroksykwasy) i ich związki kompleksowe, Na pograniczu chemii i biologii. Ogólnopolskie Seminarium dla Doktorantów i Studentów, 2014 (dostęp online) https://www.academia.edu/20141907/Kwasy_owocowe_%CE%B1_hydrokykwasy_i_ich_zwi%C4%85zki_kompleksowe
https://4szpaki.pl/blog/post/kwasy-aha-bha-i-pha
https://horex.pl/blog/kwasy-na-twarz-aha-bha-pha-rewelacyjna-kuracja/