Czy preejakulat może zapłodnić? Preejakulat a ryzyko ciąży

Preejakulat, zwany inaczej płynem preejakulacyjnym to bezbarwna wydzielina, która wytwarza się i wydostaje na zewnątrz w momencie silnego pobudzenia seksualnego mężczyzny. To swego rodzaju zapowiedź zbliżającego się wytrysku nasienia i męskiego orgazmu. Czy wydzielina ta zawiera żywe plemniki? Czy preejakulat może zapłodnić? Wyjaśniamy.

Komórka jajowa i plemniki

Co to jest preejakulat?

Zacznijmy od ogólnego zdefiniowania tego słowa. Preejakulat to przezroczysty, przypominający lubrykant, płyn produkowany przez męskie gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz gruczoły cewkowe. Wydzielanie płynu jest zupełnie naturalnym procesem neurofizjologicznym u mężczyzn. Warto jednak podkreślić, że ilość płynu preejakulacyjnego, jest kwestią bardzo indywidualną i zróżnicowaną. U niektórych mężczyzn płyn wydobywa się w znacznej ilości (nawet 5 ml), zaś u innych jego ilość jest wręcz niezauważalna, a nawet zerowa.

Zapoznaj się: Masturbacja mężczyzn – na czym polega i jakie są jej skutki?

Kiedy wydziela się płyn preejakulacyjny?

Preejakulat wydziela się zawsze na skutek silnego podniecenia seksualnego, ale przed pełną ejakulacją (wytryskiem). Ma to miejsce najczęściej w drugiej fazie reakcji seksualnej u mężczyzny. Fazę tą nazywamy plateau i jest ona następstwem podniecenia. Niestety nie da się przewidzieć, w którym momencie wydzielina wydostanie się na zewnątrz. Mężczyzna nie odczuwa wówczas żadnych charakterystycznych dla orgazmu skurczy i innych symptomów typowych dla szczytowania.

Zobacz: Potencja – od czego zależy brak popędu seksualnego? 

Jakie funkcje pełni preejakulat?

Po co właściwie mężczyznom preejakulat? Jakie funkcje i zadania spełnia wydzielany płyn z penisa? Lubrykanty i żele nawilżające dostępne w aptekach lub sieciówkach mają za zadanie eliminować nieprzyjemne uczucie i ból pojawiające się podczas tarcia w czasie stosunku płciowego. Nie inaczej jest z płynem preejakulacyjnym. To naturalny, lepki i śluzowaty środek, którego zadaniem jest nawilżenie członka i cewki moczowej.

Preejakulat ułatwia przemieszczanie się nasienia w momencie, gdy dochodzi do wytrysku.

Należy zaznaczyć, że odpowiednia ilość płynu preejakulacyjnego nie tylko nawilża członek przed wprowadzeniem go do pochwy, lecz również ułatwia przemieszczanie się nasienia w momencie, gdy dochodzi do wytrysku. Jak się okazuje, wytwarzana wydzielina jest bardzo cenna dla plemników. Substancje odżywcze w niej zawarte stymulują ruchliwość plemników oraz neutralizują niszczycielski dla nich kwaśny odczyn moczu. Odpowiednie nawilżenie cewki moczowej to przygotowanie do trzeciej fazy reakcji seksualnej (wytrysku nasienia). 

Przeczytaj także: Dieta na libido – czy poprawi popęd seksualny? Zasady i produkty spożywcze 

Czy w preejakulacie są plemniki?

Przez setki lat uważano, że płyn preejakulacyjny nie zawiera plemników lub są one nieżywe. Istniały również przekonania, że nawet jeśli w płynie znajdują się śladowe ilości żywych plemników, to są one słabe i mają upośledzoną ruchliwość do takiego stopnia, że nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej. Przełom w badaniach nastąpił dopiero w 2010 roku. Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii opublikowała wyniki badań przeprowadzonych na 27 mężczyznach. Zebrane dane wykazały, że aż u 41% przebadanych mężczyzn wykryto żywe plemniki w preejakulacie. 37% badanych płynów miało plemniki silne, liczne i bardzo ruchliwe, a więc zdolne do zapłodnienia.

Sprawdź: Czy ciąża obniża inteligencję?

Preejakulat a ciąża

Kobieta trzymająca kalendarz
Czy preejakulat może doprowadzić do zapłodnienia?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, nasuwa się pytanie: Czy preejakulat może zapłodnić? Odpowiedź jest jedna i dla niektórych może być niemałym zaskoczeniem. Tak, może, choć faktycznie szanse nie są zbyt duże. Płyn preejakulacyjny może (choć nie musi) zawierać żywe i dobre jakościowo plemniki, które będą zdolne do zapłodnienia.

Powyższe badania potwierdzają, że w preejakulacie bardzo często znajdują się plemniki, które są żywe. I choć szacuje się, że ilość ta jest nieznaczna (w porównaniu do ilości znajdującej się w nasieniu podczas wytrysku), to nie można z całą pewnością wykluczyć zapłodnienia. Pamiętajmy bowiem, że do zapłodnienia komórki jajowej nie potrzeba całej „armii” plemników. Wystarczy jeden, wyjątkowy, silny, zdeterminowany i ruchliwy plemnik, który pokona trudną wędrówkę i osiągnie cel – zapłodnienie. Nie da się wykluczyć tego, że do zapłodnienia nie doprowadzi żywy plemnik znajdujący się w preejakulacie. Dostanie się płynu preejakulacyjnego do dróg rodnych kobiety, może w konsekwencji doprowadzić do zapłodnienia i ciąży.

Przeczytaj: Plamienie implantacyjne – czy zawsze występuje? 

Badania naukowe potwierdzają, że w preejakulacie bardzo często występują żywe plemniki. Oznacza to, że może dojść wówczas do zapłodnienia.

Na tej podstawie możemy stwierdzić, że stosunek przerywany, który uważany jest za skuteczną metodę antykoncepcji, w rzeczywistości wcale nie chroni w 100% przed zapłonieniem. Ta powszechnie praktykowana „metoda antykoncepcji” polegająca na przerwaniu stosunku przed wytryskiem nasienia, w wielu przypadkach okazuje się po prostu zawodna. Wątpliwą skuteczność owej metody antykoncepcji potwierdza wskaźnik w tak zwanej skali Pearla. W przypadku stosunku przerywanego wskaźnik wynosi 15-28. Oznacza to, że na 100 kobiet decydujących się na stosunek przerywany, aż 28 z nich może zajść w ciąże.

Zobacz: Dni płodne a menopauza – czy da się zajść w ciążę w trakcie menopauzy?

 

 

 

 


Bibliografia

Stephen R. Killick, Christine Leary, James Russel, Katherine A. Guthrie "Sperm content of pre-ejaculatory fluid", The National Center for Biotechnology Information, dostęp: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564677/