Plamienie implantacyjne – czy zawsze występuje?

Plamienie implantacyjne świadczy o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy. Nie występuje jednak u wszystkich kobiet w ciąży i w środowisku medycznym nie jest uznawane za objaw ciąży. Poniżej wyjaśniamy, kiedy i dlaczego się pojawia.

Wkładka wielorazowa

Kobieta, która stara się o dziecko, uważnie obserwuje swój organizm. Jeśli wystąpi u niej plamienie implantacyjne, ma prawo przypuszczać, że doszło do zapłodnienia. Warto jednak wiedzieć, że plamienie, które występuje w czasie cyklu miesiączkowego, nie musi oznaczać ciąży. Dla potwierdzenia warto wykonać test, a następnie badanie USG w gabinecie lekarskim. Wiarygodne wskazania uzyskuje się również po wykonaniu badania krwi na obecność hormonu beta HCG.

Co warto podkreślić, wystąpienie plamienia implantacyjnego nie ma wpływu na dalszy przebieg ciąży. Nie można go wiązać z późniejszymi problemami, które pojawiają się u ciężarnej. Nie stanowi także zagrożenia dla przyszłej mamy.

Czym jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia i zarodek zagnieżdża się w macicy. Doświadcza go średnio co trzecia kobieta w ciąży (badania mówią o 25-30%). W związku z tym fakt, że nie pojawiło się ono w ogóle, nie wyklucza, że doszło do zapłodnienia.

Plamienie ma postać jasnych plam, które pojawiają się na bieliźnie. Czasem obserwuje się je jednorazowo, a czasem trwa ono przez kilka godzin. Nie zdarza się, by kobieta plamiła po zagnieżdżeniu się zarodka dłużej niż trzy dni.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne pojawia się zwykle 6-7 dni po zapłodnieniu. Najpóźniej dochodzi do niego 12 dni po fakcie. W związku z tym, że może to być termin zbliżony do czasu, w którym powinna pojawić się miesiączka, plamienie bywa z nią mylone. Kobieta, która dobrze zna swój organizm, nie pomyli go z okresem, nawet jeśli ten nie jest obfity.

Przyczyny plamienia implantacyjnego

Przyczyną plamienia implantacyjnego jest uszkodzenie przez zarodek ścian naczyń krwionośnych w macicy. Krwawienie jest tego naturalną konsekwencją. W okresie implantacji endometrium, czyli błona śluzowa wyścielająca macicę, jest silnie ukrwione. Dlatego też nietrudno o mechaniczne przerwanie bariery naczyń krwionośnych.

Podczas plamienia oraz kilka dni po nim warto powstrzymać się od wykonywania wysiłku fizycznego. Należy też zaniechać aktywności seksualnej.

Plamienie implantacyjne a miesiączka

W związku z tym, że plamienie następuje do 12. dnia po zapłodnieniu, może pojawić się w terminie zbliżonym do krwawienia miesiączkowego. Różni się od niego natężeniem. Plamienie implantacyjne, choć czasem nazywane jest też krwawieniem implantacyjnym, to dosłownie plamy na bieliźnie, które nawet bez wkładki higienicznej nie ubrudzą wierzchniej garderoby (spodni, spódnicy). Są blade, a nawet rozwodnione. Z kolei krwawienie menstruacyjne jest bardziej obfite i zwykle trwa mniej więcej 5-7 dni. Podczas okresu wydzielina ma intensywnie czerwony kolor, czasem pojawiają się w niej skrzepy krwi.

Miesiączce towarzyszą też inne objawy, takie jak: ból brzucha, dolnej części pleców, a także pogorszenie nastroju i rozdrażnienie. Do tego wiele kobiet na dzień lub dwa przed planowaną miesiączką skarży się na tkliwość piersi oraz wypryski na twarzy.

Zapoznaj się: Toksoplazmoza w ciąży – czy zagraża dziecku? 

Inne przyczyny plamienia w czasie cyklu miesiączkowego

Plamienie w czasie cyklu miesiączkowego może oznaczać, że doszło do zapłodnienia, zwłaszcza jeśli kobieta współżyła w czasie owulacji bez stosowania antykoncepcji. Zdarza się jednak, że pojawia się z innych powodów, do których należą:

  • poronienie samoistne (zwłaszcza jeśli plamienie trwa dłużej i jest obfite),

  • ciąża pozamaciczna (trzeba ją usunąć z uwagi na to, że zagraża życiu i zdrowiu matki),

  • polipy na szyjce macicy.

Każda kobieta powinna umawiać się na wizytę do ginekologa raz w roku. Jeśli jednak wystąpi u niej plamienie niezwiązane z menstruacją, warto by umówiła się na wizytę wcześniej. Podstawowe badanie ginekologiczne pozwoli na wykluczenie zagrożenia dla zdrowia lub wdrożenie leczenia.

Przeczytaj: Kiedy występuje konflikt serologiczny? Wyjaśniamy 

Plamienie w ciąży

Test ciążowy
Plamienie występujące w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem

Kobiety w ciąży obawiają się, że plamienie może wywołać przedwczesny poród lub poronienie wczesnej ciąży. Jeśli jednak pojawia się jednorazowo i nie jest obfite, najprawdopodobniej nie oznacza niczego groźnego. Jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak skurcze lub bóle brzucha, zwykle nie trzeba się martwić. Mimo tego wszystko, co niepokoi przyszłą mamę, powinna ona konsultować ze swoim lekarzem.

Plamienie we wczesnej ciąży

Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży nie musi oznaczać poronienia, ale zawsze musi być skonsultowane z lekarzem. Może wiązać się z występowaniem nadżerki lub polipów. Te najczęściej pozostają bez wpływu na przebieg ciąży i jeśli to konieczne, są leczone po połogu.

W pierwszym trymestrze plamienie może towarzyszyć infekcjom i stanom zapalnym pochwy. Te trzeba leczyć od razu, by nie zagroziły dziecku.

Przeczytaj również: Czym jest czop śluzowy i jaka jest jego rola w ciąży? Wyjaśniamy 

Plamienie po stosunku w ciąży

Narządy rodne kobiety w ciąży stają się bardziej wrażliwe i ukrwione. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą wtedy w organizmie. Jeśli u kobiety pojawi się plamienie po stosunku, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych w pochwie.

Plamienie związane z penetracją nie jest groźne i nie ma wpływu na przebieg ciąży. Podobne może zdarzyć się także po przeprowadzaniu badania ginekologicznego.

Sprawdź: Ile trwa połóg i jak przebiega?