Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Wśród ciążowych dolegliwości, na które skarżą się przyszłe mamy, często pojawia się zgaga. To przypadłość, która nie stanowi zagrożenia dla kobiety i dziecka, ale może znacznie obniżyć komfort życia. Przy zgadze często skuteczne okazują się domowe sposoby. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w ciąży, kiedy nie powinno się przyjmować niektórych leków.

Kobieta w ciąży na niebieskim tle

Na zgagę w ciąży cierpi nawet 60% przyszłych mam. Najważniejsze jest to, że – tak samo, jak w przypadku innych ciążowych dolegliwości – zgaga znika kilka dni po urodzeniu dziecka, a czasem nawet od razu. Zmiany fizjologiczne, które zachodzą w tym czasie w organizmie, mogą ją powodować, dlatego nie jest przez lekarzy traktowana jako powód do niepokoju. Wielu z nich poleca swoim pacjentom szukanie rozwiązania w medycynie ludowej. Domowe sposoby na zgagę będą nie mniej skuteczne od tych proponowanych w aptece. 

Skąd bierze się zgaga w ciąży?

Zgaga u ciężarnych ma dwie główne przyczyny.

    1. Zmiany hormonalne: progesteron powoduje rozluźnianie się (wiotczenie) mięśni gładkich (także w przełyku), co staje się przyczyną cofania treści żołądkowych.

    2. Wzrost ciśnienia w żołądku, który spowodowany jest rosnącą macicą. Ta z każdym tygodniem coraz bardziej uciska narządy w jamie brzusznej, powodując sporo kłopotów trawiennych: zgagę, wzdęcia, zaparcia.

Poza tym zgaga może się nasilać z powodu stresu i niepokoju, który pojawia się u przyszłych mam. Lekarze podają również, że częściej będzie pojawiać się u kobiet z nadwagą, które odżywiają się w niewłaściwy sposób. Dlatego też tak ważne jest, by w ciąży dbać o siebie: jeść zdrowe i prawidłowo zbilansowane posiłki, wysypiać się, zażywać ruchu.

Objawy zgagi 

Zgaga, zarówno u kobiet w ciąży, jak i pozostałych osób cierpiących na tę dolegliwość, objawia się w następujący sposób:

  • uczucie palenia/pieczenia w przełyku i na tylnej ścianie gardła,
  • piekący ból w okolicy mostka, czasem także w podbrzuszu,
  • kwaśny posmak w ustach,
  • odbijanie,
  • wymioty.

Zgaga, która pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży i związana jest ze zmianami hormonalnymi, ma raczej łagodną postać. W drugim trymestrze, a zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może się nasilać. Wiele kobiet skarży się na to, że zgaga budzi je w nocy i nie pozwala należycie odpocząć. Na szczęście można temu zaradzić na kilka sposobów. 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży 

Kobieta trzymająca szklankę wody
Woda z sodą oczyszczoną może w naturalny sposób pomóc kobiecie ciężarnej uporać się z objawami zgagi

W przypadku zgagi trzeba pamiętać, że zarówno domowe sposoby, jak i specyfiki kupione w aptece, jedynie łagodzą jej objawy. U wielu kobiet zgaga wraca do końca ciąży, zwłaszcza po nieodpowiednim posiłku, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i sięgać po pomoc, zanim objawy staną się nie do zniesienia. 

Herbaty ziołowe

Choć kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na zioła, ponieważ działanie wielu z nich nie jest do końca zbadane, niektóre są pomocne w łagodzeniu objawów zgagi. Należą do nich mięta oraz rumianek. 

Kobieta w ciąży może wypić jedną filiżankę herbaty ziołowej dziennie. Może również rzuć miętową gumę albo ssać cukierki miętowe, by pozbyć się dokuczliwego posmaku w ustach. 

Imbir 

Imbir znany jest z tego, że pozytywnie wpływa na trawienie. Może również złagodzić objawy zgagi. Imbir najczęściej dodajemy do potraw i herbaty. Na zgagę pomogą także imbirowe ciasteczka. 

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona w nadmiarze może mieć działanie przeczyszczające. Ciężarna, która boryka się ze zgagą, może wypić napój złożony ze szklanki wody i z płaskiej łyżeczki sody. Jego zasadowy odczyn powinien zneutralizować kwasy powodujące zgagę. 

Migdały 

Migdały również mają zasadowy odczyn, więc mogą zobojętnić kwasy żołądkowe. Po większym posiłku warto zjeść kilka migdałów, aby zapobiec powstaniu zgagi. Dodatkowo migdały zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, więc mogą stanowić element dobrze zbilansowanej diety ciężarnej. Pomagają także pozbyć się nudności w pierwszym trymestrze ciąży. 

Produkty mleczne 

Kobiety w ciąży radzą sobie ze zgagą dzięki piciu dużej ilości mleka, kefiru oraz maślanki. Te produkty, szczególnie gdy są schłodzone, mogą przynieść szybką ulgę. Jeśli tylko przyszła mama nie odczuwa żadnych dolegliwości z powodu spożywania produktów mlecznych, może włączyć je do swojej diety. 

Jakość posiłku 

Zgaga nasila się przy spożywaniu niektórych pokarmów powodujących wydzielanie dużej ilości soków żołądkowych. W ciąży trzeba zrezygnować z tłustych dań i słodyczy (zwłaszcza tych zawierających tłuszcze). Należy także unikać przetworzonej żywności. Zgagę mogą wywołać też kwaśne owoce oraz niektóre surowe warzywa (m.in. cebula, ogórki i pomidory). 

Kultura jedzenia

Zgagę potęguje szybkie jedzenie i przejadanie się. Przy tego rodzaju dolegliwościach lepiej jeść częściej i sięgać po mniejsze porcje. Najlepiej pić wodę pomiędzy posiłkami, ale unikać wypijania jej w dużej ilości w trakcie jedzenia. 

Czego unikać przy zgadze w ciąży?

Zgaga w ciąży będzie bardziej dokuczliwa dla osób, które podczas snu mają płasko ułożone ciało. Warto podłożyć pod głowę poduszkę, by ułożenie przełyku uniemożliwiało cofanie się treści z żołądka. 

Przy zgadze niewskazane jest jedzenie późnych kolacji. Ostatni posiłek należy zjeść na dwie godziny przed snem. 

W ciąży najlepiej unikać obcisłych ubrań, zwłaszcza z gumką opinającą brzuch. Taki ucisk może także wpływać na pojawianie się dolegliwości trawiennych.