Czym jest czop śluzowy i jaka jest jego rola w ciąży? Wyjaśniamy

Czop śluzowy, inaczej korek śluzowy lub czop porodowy, po raz pierwszy opisany został przez lekarza ginekologii, Kristellera, w XIX wieku. Czop śluzowy zamyka wejście do macicy i chroni dziecko przed infekcjami. Jednym z kluczowych momentów ciąży jest ten, w którym czop śluzowy odchodzi. Wiele mam obawia się tej sytuacji, więc poniżej staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z nią związane.

Zaawansowana ciąża

Niektórym kobietom w ciąży odejście czopa śluzowego kojarzy się z natychmiastową akcją porodową. Jeśli gęstej wydzielinie śluzowej nie towarzyszą żadne inne objawy, nie trzeba panikować. Odejście korka porodowego po 36. tygodniu ciąży jest całkowicie normalne.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy to gęsta i lepka wydzielina. Tworzy ją śluz poowulacyjny. Może mieć galaretowatą konsystencję i jest bardziej zwarty niż białko jaja kurzego. Czop śluzowy nie powinien mieć zapachu. Jeśli w trakcie ciąży kobieta czuje nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, prawdopodobnie pojawiła się u niej infekcja lub ma zaburzoną florę bakteryjną pochwy.

Czop śluzowy może być podbarwiony krwią. Szyjka macicy jest silnie ukrwiona, przez co może zdarzyć się, że drobne naczynka krwionośne pękają. Jeśli czop jest lekko różowy, oznacza to, że właśnie doszło do takiej sytuacji. Gdy czop ma zabarwienie brązowawe, najprawdopodobniej naczynko pękło wcześniej i krew jest starsza.

Czop śluzowy może być również delikatnie żółty lub biały. To także nie powinno budzić niepokoju przyszłej mamy. Jedynie zielonkawa barwa wydzieliny tworzącej korek śluzowy powinna być alarmująca, bo świadczy o infekcji.

Znaczenie czopa śluzowego

Czop śluzowy stanowi zamknięcie wejścia macicy. Zabezpiecza dziecko przed infekcjami, grzybami i bakteriami. Powstaje około siódmego tygodnia ciąży, kiedy to śluz w szyjce zaczyna gęstnieć. Za ten proces odpowiada progesteron.

Co oznacza odejście czopa śluzowego?

Czop śluzowy odchodzi, gdy szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać. Staje się też bardziej miękka, bo organizm przygotowuje się do porodu siłami natury. To powolny proces, który rozpoczyna się pod koniec ciąży. W końcówce ciąży czop śluzowy może także wypaść, gdy lekarz naruszy go podczas badania. Przyszłe mamy aktywne seksualnie mogą zauważyć czop śluzowy na bieliźnie po stosunku.

Korek śluzowy może odejść w całości – wtedy wyglądem przypomina korek od butelki, choć jest nieco mniejszy. Zdarza się, że czop śluzowy wypada z szyjki macicy w kawałkach, wtedy kobiecie trudno zidentyfikować wydzielinę jako czop śluzowy. Lekarz będzie mógł potwierdzić, czy wydzielina oznaczała odejście korka śluzowego podczas tradycyjnego badania.

Zjawisku odejścia czopa śluzowego towarzyszą też inne objawy:

  • niepokój, nerwowość,

  • ból i zawroty głowy,

  • wymioty lub biegunka,

  • ból pleców w okolicy krzyżowej.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Badanie w ciąży
Po wypadnięciu czopa śluzowego nie powinno się bagatelizować takich objawów jak: skurcze, krwawienie, ból podbrzusza. Wówczas należy zgłosić się do lekarza

Gdy czop śluzowy odchodzi po 36. tygodniu ciąży, przyszła mama nie powinna się obawiać o stan zdrowia swojego dziecka. Po wypadnięciu czopa istotne jest jedynie, by nie współżyć z uwagi na ryzyko infekcji. Jeśli przy tej okazji nie pojawiają się inne zwiastuny porodu, możliwe, że odbędzie się on w okolicy wyznaczonego przez lekarza terminu.

Do lekarza należy umówić się niezwłocznie, gdy po wypadnięciu czopa śluzowego pojawia się:

  • krwawienie (może oznaczać kłopoty z łożyskiem),

  • regularne skurcze,

  • ból podbrzusza,

  • gorączka i inne objawy infekcji.

Z porady lekarskiej powinna skorzystać także kobieta, która ma za sobą przedwczesny poród lub poronienie. Konsultacji wymaga też sytuacja, w której czop śluzowy miał zielonkawe zabarwienie lub niepokojący zapach.

Odejście czopa śluzowego a akcja porodowa

Odejście czopa śluzowego bez innych objawów nie zwiastuje porodu. Szczególnie kobieta, która będzie rodzić po raz pierwszy może znaleźć się w sytuacji, że po wypadnięciu czopa czeka ją jeszcze sporo czasu do rozwiązania.

Jeśli czop śluzowy odchodzi w terminie zbliżonym do wyznaczonego dnia porodu, też nie musi oznaczać, że poród zaraz się rozpocznie. Tak naprawdę to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre z pań rzeczywiście w ciągu kilku godzin zaczynają odczuwać skurcze, inne muszą jeszcze poczekać.

Gdy czop śluzowy odchodzi, mięśnie szyjki macicy rozluźniają się, ale to jedynie jeden ze zwiastunów porodu.

Zobacz: Plamienie implantacyjne – czy zawsze występuje? 

Co jeszcze zapowiada, że zbliża się poród?

Na poród składa się kilka charakterystycznych objawów. Choć niektóre kobiety w pierwszej ciąży obawiają się, że je przeoczą, nie sposób ich nie zauważyć. O tym, że poród właśnie się rozpoczyna, świadczą:

  • skurcze, które się nasilają i występują coraz częściej,

  • sączenie się lub nagłe chluśnięcie wód płodowych.

Niezwykle rzadko zdarza się, że poród następuje od razu. Samo rozwarcie szyjki macicy do 10 cm może trwa kilka godzin, a u kobiety rodzącej po raz pierwszy znacznie dłużej.

Dobrze, by każda mama spakowała potrzebne do szpitala rzeczy na 2-3 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem. Pierwszym objawom porodu towarzyszy nerwowa atmosfera, która udziela się nie tylko rodzącej, lepiej więc rzeczy dla siebie i dziecka przygotować na spokojnie wcześniej.

Kobiety ciężarne korzystają w szpitalach z osobnej izby przyjęć, więc nie muszą się obawiać tego, że będą oczekiwać w długiej kolejce. Już w poczekalni (jeśli w tym samym czasie pojawiło się kilka przyszłych mam) mają zapewnioną opiekę personelu szpitala.

Zapoznaj się: Ćwiczenia w ciąży – czy są bezpieczne, jakie ćwiczenia wykonywać?