Olej rycynowy w ciąży – czy przyspiesza poród?

Olej rycynowy uzyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. Najczęściej wytłaczany jest na zimno, a następnie gotowany z wodą, by pozbyć się toksycznej dla organizmu rycyny. Ma powszechne zastosowanie w kosmetologii, przemyśle spożywczym i medycynie. Wiele lat temu znany był jako naturalny środek wywołujący poród. Dziś takie zastosowanie jest zabronione.

Olej rycynowy

Jak działa olej rycynowy?

Olej rycynowy podrażnia błonę śluzową jelit i w ten sposób przyspiesza ich perystaltykę. Wywołuje biegunkę, czasem również wymioty. Jest stosowany przy silnych zaparciach. Mogą go zażywać tylko osoby dorosłe z wyjątkiem kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Olej może przeniknąć do pokarmu, a jego skutki dla niemowląt nie są zbadane.

Po dwóch do maksymalnie sześciu godzinach od wypicia 1-2 łyżeczek oleju rycynowego, pojawiają się jego działania przeczyszczające. Biegunka u każdego może mieć inny przebieg. Zdarza się, że towarzyszą jej silne bóle podbrzusza i tymczasowy brak kontroli nad wypróżnianiem.

Olej rycynowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Łagodzi zmiany trądzikowe i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Poprawia też jej jędrność, ponieważ wykazuje właściwości nawadniające.

Wiele kosmetyków do pielęgnacji brwi oraz rzęs zawiera olej rycynowy w podstawowym składzie. Przy regularnej pielęgnacji brwi oraz rzęsy stają się dzięki niemu gęstsze i ciemniejsze. Popularne jest również wcieranie oleju rycynowego w skórę głowy. To przyspiesza mikrokrążenie i pobudza cebulki włosów do wzrostu. Z koeli płukanki z oleju rycynowego przyciemniają kolor włosów.

Przeczytaj: Jak dbać o włosy w ciąży? Podpowiadamy

Spożywanie oleju rycynowego w ciąży

Kobiety w ciąży nie mogą spożywać oleju rycynowego, ponieważ silna biegunka może wywołać przedwczesny poród. Wiele substancji naturalnego pochodzenia znajduje się na liście zakazanych dla kobiet w ciąży. Olej rycynowy jest szczególnie niebezpieczny. Nawet w niewielkiej ilości może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka.

Olej rycynowy na przyspieszenie porodu

Oleje w szklanych butelkach
Olej rycynowy nie należy do grona produktów bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Możliwe jest wyłącznie jego zastosowanie kosmetyczne

W medycynie ludowej, zwłaszcza gdy nie znano innych metod, olej rycynowy podawano kobietom, u których zbliżał się lub minął termin porodu. Perystaltyka jelit powodowała skurcze porodowe, choć nie u każdej kobiety.

Niestety ból, który się przy okazji pojawiał, bardzo utrudniał sprawne przeprowadzenie porodu. Był na tyle silny, że rodząca nie potrafiła poprawnie zidentyfikować skurczów. Kobieta, która wypiła olej rycynowy, odwadniała się w wyniku biegunki, przez co była słaba i nie miała sił współpracować z personelem podczas narodzin dziecka.

Choć kobieta w ciąży często z niecierpliwością oczekuje porodowych skurczów, nie wolno jej wywoływać porodu poprzez picie oleju rycynowego. W konsekwencji jej poród może mieć bardzo trudny przebieg i trwać o wiele dłużej. Lekarze i położne zdecydowanie odmawiają słuszności teorii, że dzięki olejowi rycynowemu można bezpiecznie przyspieszyć akcję porodową.

Zapoznaj się: Kim jest doula? Wyjaśniamy

Olej rycynowy jako kosmetyk w ciąży

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by kobieta w ciąży stosowała olej rycynowy do pielęgnacji. Jeśli przed ciążą nie używała go, powinna najpierw sprawdzić, czy nie wywoła on uczulenia. Stosowany na rzęsy, może spowodować pieczenie i łzawienie oczu. Jeśli kobieta ma skłonność do alergii, to w ciąży powinna stosować jedynie te preparaty, które dotychczas były dla niej bezpieczne.

Zobacz: Czym jest BLW? Podpowiadamy