Miłek wiosenny – jakie są jego właściwości?

Miłek wiosenny jest rośliną wykazującą działanie prozdrowotne. Dzięki zawartości substancji sercowych wspomaga leczenie chorób kardiologicznych. O stosowaniu preparatów z miłkiem wiosennym powinien zadecydować lekarz. Poznajcie bliżej właściwości tej rośliny.

Żółty kwiat miłka wiosennego

Czym jest miłek wiosenny?

Miłek wiosenny (Adonidis vernalis), nazywany również gorzykwiatem, to bylina z rodziny jaskrowatych, występująca na terenach środkowej Europy oraz Azji. W Polsce miłek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. 

Surowiec wykorzystywany w farmaceutyce, czyli ziele miłka wiosennego, pozyskiwany jest z roślin uprawnych zbieranych wczesną wiosną w czasie kwitnięcia.

Ziele suszy się w warunkach naturalnych: w miejscu zaciemnionym i z dostępem do powietrza. Susz powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętych opakowaniach lub w słoikach – to ochroni go przed procesem pleśnienia. 

Gorzykwiat kwitnie od kwietnia do maja. Płatki jego kwiatów są barwy złotożółtej, a owoce wyglądem przypominają jeżyny. Miłek porasta stanowiska słoneczne, z podłożem wapiennym lub gipsowym. Najczęściej można go spotkać w borach sosnowych lub na murawach. 

Zobacz: Maść majerankowa – jak ją stosować? Działanie, skutki uboczne

Miłek wiosenny – prozdrowotne działanie 

Najważniejsze składniki czynne, zawarte w miłku wiosennym, to glikozydy kardenolidowe (m.in. adonitoksyna, strofanytydy, cymaryna), należące do grupy substancji sercowych. Ziele jest również źródłem flawonoidów, adonitolu, adonilidu oraz soli mineralnych. 

Miłek wiosenny wykorzystywany jest w leczeniu chorób kardiologicznych, schorzeń miażdżycowych i zaburzeń związanych z czynnością pracy serca. 

Gorzykwiat wykorzystywany jest przede wszystkim przy leczeniu chorób kardiologicznych, schorzeń miażdżycowych i zaburzeń związanych z czynnością pracy serca. Wpływa na poprawę krążenia oraz na zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, równocześnie zmniejszając częstotliwość skurczy – poprawia to kondycję serca, które przepompowuje większe ilości krwi. 

Flawonoidy działają przeciwzapalnie, moczopędnie oraz zmniejszają obrzęk nerek. Miłek wykazuje również właściwości uspokajające. 

Przeczytaj także: Ogórecznik lekarski – właściwości, zastosowanie, sposoby użycia

Preparaty z miłka wiosennego

Mierzenie ciśnienia krwi
Preparaty z miłka wiosennego oddziałują na serce

Preparaty z miłka wiosennego zawierające glikozydy nasercowe mogą być stosowane jedynie z zaleceniami lekarza kardiologa oraz po uzyskaniu recepty. Farmaceutyki występują najczęściej w postaci kropel. Przeciętna stosowana dawka wśród osób dorosłych wynosi 20-40 kropli, które powinny być stosowane 2-3 razy dziennie. 

W aptekach lub w sklepach internetowych możemy zakupić gotową nalewkę, lecz jej dawkowanie również powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Najczęściej stosowana dawka wśród osób dorosłych wynosi od 15 do 45 kropel rozpuszczonych w wodzie. Nalewkę zażywa się zazwyczaj przed posiłkiem.

Miłek wiosenny jest coraz rzadziej stosowany w leczeniu chorób kardiologicznych ze względu na możliwość zatrucia – istnieje niewielka różnica między dawką leczniczą a dawką trującą.

Współcześnie miłek wiosenny jest coraz rzadziej stosowany w leczeniu chorób kardiologicznych ze względu na możliwość zatrucia – istnieje niewielka różnica między dawką leczniczą a dawką trującą. Nowoczesne preparaty zawierające glikozydy kardenolidowe są bezpieczne w użytkowaniu, dlatego też lekarze prowadzący rezygnują z przepisywania pacjentom farmaceutyków z miłka lekarskiego. 

Uwaga: Preparaty z miłkiem nie powinny być przyjmowane przez osoby z blokiem przedsionkowo-komorowym. 

Uwaga: Przeciwskazaniami do stosowania preparatów są: niedobór potasu, nadmiar wapnia, równoczesne przyjmowanie leków moczopędnych.

Zapoznaj się: Arnika górska – charakterystyka i zastosowanie prozdrowotne

Czy miłek wiosenny jest trujący?

Miłek wiosenny jest rośliną trującą, zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Częstą przyczyną zatrucia jest mylenie gorzykwiatu z zielem kopru ogrodowego – pierzaste liście miłka swoim wyglądem przypominają znany nam koperek. Trucizna zawarta w bylinie oddziałuje głównie na układ pokarmowy oraz na serce. 

Miłek wiosenny jest rośliną trującą, zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Trucizna zawarta w bylinie oddziałuje głównie na układ pokarmowy oraz na serce. 

Do objawów zatrucia gorzykwiatem należą:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • posmak goryczy w ustach,
  • wstrząs,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • zaburzenie przepływu tkankowego,
  • drgawki. 

Pierwsza pomoc w momencie zatrucia miłkiem wiosennym powinna przede wszystkim obejmować usunięcie jeszcze niewchłoniętej rośliny z układu pokarmowego. Zaleca się, aby dalsze leczenie odbywało się w szpitalu.

Sprawdź: Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – właściwości lecznicze i kosmetyczne