Maść majerankowa – jak ją stosować? Działanie, skutki uboczne

Maść majerankowa to ogólnodostępny lek, który przede wszystkim łagodzi dolegliwości związane z nieżytem nosa, czyli z katarem. Jak stosować maść majerankową? Czy może ona wywoływać skutki uboczne? Czy istnieją przeciwwskazania do jej aplikacji? Sprawdzamy.

Naturalne zioła na stole

Maść majerankowa – co zawiera?

W składzie maści z majeranku znajdziemy substancję czynną, wyciąg z ziela majeranku, a także etanol (wyciąg alkoholowy) i wazelinę białą (substancja pomocnicza). To właśnie wyciąg z majeranku sprawia, że maść wykazuje delikatne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Uwaga: Ziele majeranku od wieków stosowane jest w medycynie ludowej ze względu na szerokie właściwości prozdrowotne, a także zawartość witamin, minerałów, antyoksydantów i substancji czynnych.

Maść majerankowa – dla kogo?

Maść majerankowa przeznaczona jest dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. roku życia. Maść majerankowa stosowana jest również u młodszych dzieci – powyżej 1. roku życia. Kuracja powinna jednak zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą. Warto podkreślić, że mamy często sięgają po maść majerankową w przypadku kataru ze względu na prosty i naturalny skład.

Nie istnieją również przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej w czasie ciąży i karmienia piersią.

Sprawdź: Top 15 produktów na poprawę pamięci i koncentracji

Maść majerankowa – działanie

Maść majerankowa przede wszystkim stosowana jest w przypadku stanów zapalnych śluzówki nosa, zwłaszcza objawiających się nieżytem nosa, czyli katarem. Zawarty w niej olejek eteryczny majerankowy może poprawiać drożność przewodów nosowych (ułatwiając oddychanie), a także wzmacniać i uszczelniać naczynia naczyń krwionośnych, zapobiegając przedostawaniu się wrogich patogenów do organizmu. Co więcej, maść rozgrzewa, wykazuje łagodne działanie ściągające na błonę śluzową oraz zapobiega łuszczeniu się naskórka w okolicach nosa – dzięki zawartości wazeliny kosmetycznej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, preparat wykazuje łagodne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Zobacz także: Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jak stosować maść majerankową?

Katar u dziecka
Maść majerankową stosuje się w przypadku wystąpienia kataru

Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego – zgodnie z zalecaniami, które zawarte są w ulotce lub ze wskazaniami lekarza. Niewielką ilość produktu aplikuje się na skórę wokół nozdrzy. Co ważne, maści nie należy wprowadzać do otworów nosowych, ponieważ grozi to zahamowaniem pracy aparatu rzęskowego, a tym samym utrudnionym pozbywaniem się wydzieliny z nosa. 

Maść warto aplikować regularnie, najlepiej 2-4 razy dziennie. 

Uwaga: Nie zapominajmy o prawidłowej higienie dłoni.

Uwaga: Jeżeli objawy nieżytu nosa nasilą się mimo stosowania maści, to należy skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne

Maść majerankowa uchodzi za produkt bezpieczny dla naszego zdrowia. Jednak jej przedłużone stosowanie może przyczyniać się do zmian w pigmentacji skóry.

Przeczytaj: 10 domowych sposobów na ból i zapalenie zatok

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej?

Maść majerankowa nie powinna być stosowana przez osoby, które uczulone są na którykolwiek ze składników zawartych w preparacie.

Nie zaleca się aplikowania maści dzieciom poniżej 1. roku życia. Natomiast stosowanie produktu u dzieci poniżej 3. roku życia warto skonsultować z lekarzem pediatrą.

Maść majerankowa nie powinna być stosowana w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych skóry, a także aplikowana na uszkodzoną skórę.

Leku nie stosuje się po upływie jego terminu ważności. Warto zadbać również o optymalne warunki jego przechowywania – w temperaturze powietrza nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza.

Uwaga: W trakcie stosowania maści majerankowej nie należy przebywać na słońcu, gdyż może wystąpić nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Zapoznaj się: 15 produktów antynowotworowych w diecie

 

 

 

Bibliografia

K. Nowak, J. Ogonowski, Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik, tom 64, nr 7-8, 2010 (dostęp online)
https://docplayer.pl/47625128-Olejek-majerankowy-jego-charakterystyka-i-zastosowanie.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/masc-majerankowa-dzialanie-zastosowanie-dawkowanie-aa-5W2Q-EfM2-Hwu2.html

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci/masc-majerankowa-na-katar-u-niemowlaka-od-jakiego-wieku-stosowac-masc-majerankowa-aa-fpyi-rXox-Hjhs.html