Maść majerankowa – co zawiera?
W składzie maści z majeranku znajdziemy substancję czynną, wyciąg z ziela majeranku, a także etanol (wyciąg alkoholowy) i wazelinę białą (substancja pomocnicza). To właśnie wyciąg z majeranku sprawia, że maść wykazuje delikatne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Uwaga: Ziele majeranku od wieków stosowane jest w medycynie ludowej ze względu na szerokie właściwości prozdrowotne, a także zawartość witamin, minerałów, antyoksydantów i substancji czynnych.
Maść majerankowa – dla kogo?
Maść majerankowa przeznaczona jest dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. roku życia. Maść majerankowa stosowana jest również u młodszych dzieci – powyżej 1. roku życia. Kuracja powinna jednak zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą. Warto podkreślić, że mamy często sięgają po maść majerankową w przypadku kataru ze względu na prosty i naturalny skład.
Nie istnieją również przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej w czasie ciąży i karmienia piersią.
Sprawdź: Top 15 produktów na poprawę pamięci i koncentracji
Maść majerankowa – działanie
Maść majerankowa przede wszystkim stosowana jest w przypadku stanów zapalnych śluzówki nosa, zwłaszcza objawiających się nieżytem nosa, czyli katarem. Zawarty w niej olejek eteryczny majerankowy może poprawiać drożność przewodów nosowych (ułatwiając oddychanie), a także wzmacniać i uszczelniać naczynia naczyń krwionośnych, zapobiegając przedostawaniu się wrogich patogenów do organizmu. Co więcej, maść rozgrzewa, wykazuje łagodne działanie ściągające na błonę śluzową oraz zapobiega łuszczeniu się naskórka w okolicach nosa – dzięki zawartości wazeliny kosmetycznej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, preparat wykazuje łagodne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Zobacz także: Maść tranowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Jak stosować maść majerankową?
Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego – zgodnie z zalecaniami, które zawarte są w ulotce lub ze wskazaniami lekarza. Niewielką ilość produktu aplikuje się na skórę wokół nozdrzy. Co ważne, maści nie należy wprowadzać do otworów nosowych, ponieważ grozi to zahamowaniem pracy aparatu rzęskowego, a tym samym utrudnionym pozbywaniem się wydzieliny z nosa.
Maść warto aplikować regularnie, najlepiej 2-4 razy dziennie.
Uwaga: Nie zapominajmy o prawidłowej higienie dłoni.
Uwaga: Jeżeli objawy nieżytu nosa nasilą się mimo stosowania maści, to należy skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne
Maść majerankowa uchodzi za produkt bezpieczny dla naszego zdrowia. Jednak jej przedłużone stosowanie może przyczyniać się do zmian w pigmentacji skóry.
Przeczytaj: 10 domowych sposobów na ból i zapalenie zatok
Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej?
Maść majerankowa nie powinna być stosowana przez osoby, które uczulone są na którykolwiek ze składników zawartych w preparacie.
Nie zaleca się aplikowania maści dzieciom poniżej 1. roku życia. Natomiast stosowanie produktu u dzieci poniżej 3. roku życia warto skonsultować z lekarzem pediatrą.
Maść majerankowa nie powinna być stosowana w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych skóry, a także aplikowana na uszkodzoną skórę.
Leku nie stosuje się po upływie jego terminu ważności. Warto zadbać również o optymalne warunki jego przechowywania – w temperaturze powietrza nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza.
Uwaga: W trakcie stosowania maści majerankowej nie należy przebywać na słońcu, gdyż może wystąpić nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne.
Zapoznaj się: 15 produktów antynowotworowych w diecie
Bibliografia
K. Nowak, J. Ogonowski, Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik, tom 64, nr 7-8, 2010 (dostęp online)
https://docplayer.pl/47625128-Olejek-majerankowy-jego-charakterystyka-i-zastosowanie.html