Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Sprawdzamy

Trądzik niemowlęcy to drobne wykwity i zaskórniaki, które najczęściej zlokalizowane są na policzkach, brodzie i powiekach. W niektórych przypadkach wykwity krostkowe obejmują również skórę w okolicy: uszu, szyi, karku, klatki piersiowej oraz głowy. Szacuje się, że z problemem skórnym boryka się około 20% noworodków. Jak zatem odróżnić potówki od trądziku? Jak leczyć trądzik niemowlęcy, aby skutecznie pozbyć się wykwitów?

Trądzik niemowlęcy

Skóra noworodka, a skóra dorosłej osoby – czym się różni?

Skóra małego dziecka jest wrażliwa i bardzo delikatna. Gdy przypatrujemy się noworodkowi, to jego skóra jest tak cienka, że widać przez nią naczynka krwionośne. To całkiem zasadne spostrzeżenie, bo w jej budowie nie ma jeszcze odpowiedniej ilości włókien kolagenowych i elastyny. Te dwa naturalnie występujące w organizmie człowieka białka nie tylko odpowiadają za jędrność, elastyczność i sprężystość skóry, lecz również pełnią ważną funkcję w procesie gojenia się ran.

Nic więc dziwnego, że skóra małego dziecka wykazuje dużą podatność na działanie bakterii, składników chemicznych, detergentów i innych czynników zewnętrznych. Niektóre przydatki skóry (np. gruczoły łojowe), jej warstwy (np. rogowa) i struktury pomimo pełnego wykształcenia nie są jeszcze w pełni aktywne, a co za tym idzie, nie zapewniają pełnej ochrony głębszym warstwom skóry.

Sprawdź: Choroba bostońska u dziecka – jak odróżnić bostonkę od ospy?

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – czym jest i kiedy się pojawia?

Trądzik noworodkowy to choroba dermatologiczna, która częściej diagnozowana jest u chłopców. To dość często występujące zmiany skórne u dzieci w okresie pierwszych tygodni życia (3-6 tydzień). U niektórych noworodków widoczne są wykwity skórne od razu po porodzie. Szacuje się, że z problemem skórnym może borykać się aż 20% noworodków. Warto uspokoić rodziców i opiekunów maluszka informacją, że zmiany skórne, choć określane mianem choroby dermatologicznej, to w praktyce nie wpływają niekorzystnie na ogólny stan zdrowia dziecka, nie zaburzają jego rozwoju fizycznego, a także nie wywołują powikłań. Przy właściwej pielęgnacji trądzik noworodkowy zanika samoistnie po kilku tygodniach.

Polecamy: Czym jest odruch Moro?

Z kolei trądzik niemowlęcy pojawia się między 3. a 16. miesiącem życia. Cierpi na niego około 2% niemowląt. Zmiany skórne występujące w okresie niemowlęcym mogą utrzymywać się do roku, a nawet dwóch lat. Jak wygląda trądzik niemowlęcy i jak nie pomylić go ze swędzącymi krostkami, które potocznie nazywamy potówkami?

Przeczytaj także: Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Jak wygląda trądzik niemowlęcy i gdzie występuje?

Trądzik niemowlęcy to:

 • zmiany grudkowe z ropną treścią;
 • zmiany krostkowe (białe krostki na zaczerwienionym podłożu);
 • zaskórniaki (białe zamknięte lub czarne otwarte);
 • torbiele (w ostrym przebiegu);
 • wypryski ropne (w ostrym przebiegu).

Zmiany skórne najczęściej obejmują okolice twarzy. Widoczne są na: policzkach (kości policzkowe), brodzie, powiekach, w dolnej części nosa oraz czole. U niektórych maluchów wykwity pojawiają się również na główce i brwiach (w miejscach, gdzie występują mieszki włosowe), w okolicach pachwin, szyi, karku, pleców i klatki piersiowej. Skóra, na której występują grudki i krostki, jest podrażniona, wrażliwa na dotyk i zaczerwieniona. Dlatego też pielęgnacja zmienionych chorobowo okolic wymaga delikatności, poświęcenia czasu i szczególnej uwagi.

Rodzice mogą mieć problem z odróżnieniem trądziku niemowlęcego od innych, często występujących dolegliwości skórnych. Charakterystyczne zmiany grudkowo-krostkowe nierzadko mylone są z potówkami, rumieniem noworodkowym, prosakami i łojotokowym zapaleniem skóry.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować objawy z pediatrą lub dermatologiem, który na podstawie zebranego wywiadu i badania skóry dziecka postawi właściwą diagnozę.

Zapoznaj się: Skoki rozwojowe u niemowląt – czym się charakteryzują?

Jak leczyć trądzik niemowlęcy – porady

Trądzik niemowlęcy na policzkach
Leczenie trądziku niemowlęcego opiera się przede wszystkim na łagodnej pielęgnacji skóry

Dobra wiadomość jest taka, że trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie wymaga złożonego leczenia i stosowania wieloskładnikowych medykamentów. Oczywiście nie dotyczy to choroby dermatologicznej o ostrym przebiegu, gdzie na skórze dziecka pojawiają się liczne torbiele i sprawiające ból ropne wypryski. Takie objawy mogą być oznaką rozwijającego się zakażenia bakteryjnego, które musi być leczone antybiotykiem odpowiednio dobranym przez specjalistę.

Sprawdź: Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Poniżej przedstawiamy aspekty, które są szczególnie ważne w pielęgnacji skóry z trądzikiem niemowlęcym.

 • Codzienna pielęgnacja skóry z wykorzystaniem łagodnego środka dla niemowląt.
 • Dbanie o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa i śpi dziecko.
 • Nieprzegrzewanie dziecka, dbanie o właściwą cyrkulację powietrza.
 • Przemywanie skóry wacikiem zamoczonym w przegotowanej, ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości preparatu zmiękczającego, nawilżającego, natłuszczającego i regenerującego skórę (np. emolienty).
 • Przemywanie zmian chorobowych wyciągiem z czarnej herbaty.
 • Dbanie o zachowanie suchości skóry (np. w okolicach ust i brody po karmieniu, w okolicach pachwin, pleców i szyi po spacerze).
 • Punktowe stosowanie wysuszającej maści z cynkiem.
 • Unikanie stosowania tłustych olejków mineralnych i maści zawierających substancje tłuszczowe.
 • Wybieranie pieluszek, ubrań, śpiworków i koców dobrej jakości, uszytych z naturalnych materiałów.
 • Czyszczenie i pranie ubrań, śpiworków, pieluch i pościeli w preparatach hipoalergicznych.

I na koniec najważniejsza wskazówka. Nigdy nie wyciskamy powstałych zmian skórnych! Taka ingerencja to pierwszy krok do rozprzestrzenienia się bakterii i powstania stanu zapalnego skóry. To również duże ryzyko powstania mało estetycznych blizn na skórze dziecka.

Zobacz: Pozytywna dyscyplina – jakie są jej zasady? Rady dla rodziców

 

 

Bibliografia

S. B. Mallory, A. Bree, P. Chern, ,,Dermatologia pediatryczna diagnostyka i leczenie’’, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007

B. Spock, R. Needlman ,,Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców’’, Dom Wydawniczy Rebis, 2020