Czym jest masaż Shantala i jak go wykonać?

Masaż Shantala jest popularną techniką masowania dzieci w wieku niemowlęcym. Jego początki sięgają czasów starożytnych. To skuteczny sposób na wyciszenie i relaksację malucha. Masaż Shantala poprawia jakość snu dziecka i jego nastrój. Terapeuci, pediatrzy i położnicy są zgodni – masaż Shantala pozytywnie wpływa na rozwój psychoruchowy dziecka oraz jego stan emocjonalny. Zobacz, jak go wykonać.

Masaż dziecka

Czym jest masaż Shantala? – wyjaśniamy

Czym jest masaż Shantala i jaka historia kryje się za tą tajemniczą nazwą? Jak wspomnieliśmy na początku, masaż Shantala to znana już w starożytności technika masowania dzieci – szczególnie tych najmłodszych. Wywodząca się z Indii metoda trafiła do Europy za sprawą wybitnego francuskiego położnika. Frédérique Leboyer podczas jednej z podróży do Indii, na ulicach Kalkuty ujrzał siedzącą na ziemi sparaliżowaną kobietę ze swoim maleństwem. Owa niewiasta o imieniu Shantala masowała swojego potomka w bardzo charakterystyczny sposób. Czynność ta zafascynowała mężczyznę do tego stopnia, że postanowił zgłębić nieznaną dla Europejczyków sztukę masażu. Owocem obserwacji francuskiego położnika oraz rozmów z hinduską kobietą była książka „Shantala. Un art. traditionnel: le massage des enfants”.

Dzięki publikacji, która zawierała również fotografie, świat dowiedział się o korzyściach płynących ze stosowania tradycyjnej indyjskiej techniki masażu. Frédérique Leboyer krok po kroku wprowadził czytelników w wielopokoleniową tradycję masowania niemowląt. Szczegółowo opisał i zilustrował sposób wykonywania zabiegu, wskazując przy tym na widoczne korzyści zdrowotne. Książka ta szybko stała się inspiracją dla położników i rodziców oraz początkiem licznych badań naukowych. Szybko potwierdzono, że wywodzący się z Indii masaż Shantala ma pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Nic więc dziwnego, że w XXI wieku wiele nowoczesnych ośrodków terapeutycznych na całym świecie zatrudnia terapeutów stosujących masaż Shantala np. w przypadku High Need Babies.

Przeczytaj również: 10 domowych sposobów na zapalenie piersi 

Masaż Shantala – korzyści

Masaż Shantala to manualna technika masowania, która wpływa na całościowy rozwój fizyczny i psychiczny (emocjonalny) małego dziecka. Oznacza to, że masowanie oddziałuje na rozwój psychomotoryczny dogłębnie i kompleksowo. Do najczęściej wymienianych zalet regularnego stosowania masażu Shantala zaliczamy:

  • poprawa jakości snu (mniej wybudzania się w nocy, spokojniejszy sen, skrócony czas zasypiania);
  • poprawa zdolności do samoregulacji emocji (np. zmniejszenie płaczliwości);
  • działanie kojące, wyciszające, odprężające i relaksujące;
  • usprawnianie pracy układu pokarmowego i regulacja procesów trawiennych (m.in. regulacja wypróżnień, łagodzenie kolek);
  • umocnienie więzi emocjonalnej i relacji na płaszczyźnie rodzic – dziecko;
  • poprawa krążenia krwi;
  • pobudzenie przepływu limfy w organizmie;
  • naturalna pielęgnacja skóry (np. złuszczanie martwego naskórka) oraz polepszenie kondycji skóry;
  • stymulowanie działania mechanizmów odpornościowych u dziecka.

Sprawdź: Czym jest odruch Moro?

Dla kogo masaż Shantala i kto może go wykonywać?

Mama trzymająca dziecko
Masaż Shantala można wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu

Wciąż zbyt wielu rodziców żyje w przeświadczeniu, że masaż Shantala jest jedną z form profesjonalnego masażu rehabilitacyjnego, a co za tym idzie może być wykonywany jedynie przez specjalistów. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, wówczas zabieg może być wykonywany samodzielnie przez opiekuna.

Masaż Shantala dedykowany jest dzieciom w wieku niemowlęcym (od 2. miesiąca życia) i poniemowlęcym. I choć technika ta została opisana przez francuskiego położnika, jako metoda masowania dla niemowląt, to również rodzice starszaków bardzo często i z powodzeniem wykonują masaż Shantala. Aby zabieg przyniósł pożądane efekty, należy zachować systematyczność w jego wykonywaniu. Zabieg wykonujemy około 3 – 4 razy w tygodniu, a nawet codziennie.

Zapoznaj się: Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady 

Czy konieczne jest przejście kursów i szkoleń w celu zdobycia certyfikatu?

Nie, choć jeśli rodzic nie jest pewien swoich ruchów, siły nacisku i techniki, to wówczas najlepiej, jeśli skorzysta z pomocy doświadczonej osoby, która pokaże, jak właściwie wykonać masaż. Tą osobą może być również inny rodzic, który ma doświadczenie w masowaniu dzieci omawianą metodą. Osoby zafascynowane indyjską sztuką masowania mogą oczywiście skorzystać z profesjonalnych, płatnych kursów masażu Shantala. Prowadzone w niewielkich grupach szkolenia to ogromna dawka wiedzy, praktyki i kwalifikacji, które na pewno zostaną wykorzystane przez każdego uczestnika.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu Shantala?

Jak w przypadku każdego rodzaju masażu, istnieją pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • stan podgorączkowy, gorączkę;
  • aktywne infekcje i zapalenia;
  • zmiany i choroby skórne;
  • ogólne złe samopoczucie dziecka, które może stanowić początek infekcji;
  • choroby kardiologiczne;
  • astma;
  • choroby nowotworowe;
  • niektóre wady wrodzone lub nabyte.

Ważne!
Jeśli nie ma widocznych przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów, ale dziecko w trakcie masowania płacze, krzyczy i jest wyraźnie niespokojne, wówczas należy zaniechać masowania i spróbować powtórzyć masaż innego dnia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o informacyjne wsparcie położnej lub lekarza pediatry.

Zobacz: Propolis dla dzieci – czy można go podawać? Dawkowanie 

Jak wykonać masaż Shantala – wskazówki

Masaż Shantala to zabieg, który trwa od 5 do 15 minut. Zaleca się wykonywać go w godzinach porannych. Poniżej kilka cennych wskazówek.

  1. Nie wykonuj zabiegu zaraz po karmieniu dziecka.
  2. Zadbaj o przyjazne warunki w otoczeniu (odpowiednia temperatura – powyżej 20o, bez przeciągów, bezpieczne podłoże z miękkim podkładem, spokojna muzyka w tle, nastrojowe lub naturalne oświetlenie).
  3. Zadbaj o ciepłe dłonie masażysty.
  4. Przygotuj dziecko do masażu (rozbierz dziecko całkowicie, łącznie z pieluszką).
  5. Przygotuj obojętny chemicznie środek poślizgowy do masażu małych dzieci, np. olejek naturalny oraz pieluszkę tetrową do przykrywania niemasowanych partii skóry.
  6. Ułóż dziecko na miękkim podkładzie tak, aby jego stópki dotykały Twojego brzucha lub podpierając się o ścianę, usiądź w siadzie prostym, a maleństwo ułóż na własnych nogach.
  7. Dotyk powinien być zrównoważony, delikatny i spokojny.
  8. Pozostań w stałym kontakcie dotykowym z dzieckiem (choć jedna dłoń zawsze na dziecku).

Masaż Shantala krok po kroku

Pierwszy krok: masuj środkową część klatki piersiowej. Spokojne przesuwaj się w kierunku żeber, a potem ramion. Następnie wykonuj posuwiste ruchy od biodra do barku po przeciwnej stronie. Przenieś się na ręce dziecka (najpierw jedna ręka, potem druga). Wykonuj subtelne, koliste ruchy kciukiem i palcem wskazującym od ramienia do dłoni. Dłonie dziecka masuj kciukiem i resztą palców, próbując delikatnie rozluźnić i otworzyć zaciśniętą piąstkę malucha.

Drugi krok: masuj brzuch, kończyny dolne i stopy. Wykonuj skośne ruchy od miejsca, gdzie znajdują się żebra do pachwiny, naprzemiennie raz prawą, raz lewą dłonią. Następnie wykonaj koliste ruchy wokół pępka. Nogi masuj w całości – od okolicy pachwiny do pięty. Wykonaj również koliste ruchy wokół kolan. Stopy dziecka masuj kciukiem oraz wewnętrzną stroną swoich dłoni.

Trzeci krok: masuj plecy i twarz. Plecy masuj po skosie od karku do talerza biodrowego (od szyi do okolic pośladków). Na końcu delikatnie i bardzo subtelnie masuj twarz dziecka opuszkami palców. Zacznij od czoła, skroni, bocznych części nosa, policzków i brody (delikatnie opukuj), a następnie obrysuj palcem wskazującym nos i linię brwi.

Zakończenie

Badania wielokrotnie potwierdziły, że masaż Shantala pozytywnie wpływa na budowanie więzi między rodzicem, a jego potomkiem. Bliskość poprzez masowanie skóry to szczególny rodzaj dotyku, który jest wyrazem troski i opieki. To miłosny dotyk matki. Jest to harmonijne połączenie przyjemności odczuwanej w sferze fizycznej i emocjonalnej z dużą dawką korzyści zdrowotnych. Wielu rodziców określa ten rodzaj masowania jako skuteczną metodę antystresową dla każdej ze stron.

Zapoznaj się: Jaka jest rola ojca w połogu?

 

 

 

Bibliografia

J. Kaczara ,,Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala’’, Asturm, 2018
F. Leboyer ,,Shantala. Tradycyjna sztuka masażu’’, Mamania, 2012