Bańki chińskie na cellulit – czy rzeczywiście działają?

W jaki sposób stosować bańki chińskie na cellulit? Jakie uzyskamy efekty? Jak często wykonywać masaż z użyciem baniek chińskich? Czy istnieją przeciwwskazania do domowych zabiegów? Wyjaśniamy.

Bańki chińskie i pomarańcza na różowym tle

Masaż bańkami chińskimi na cellulit – na czym polega?

Bańki chińskie zdobyły popularność już za czasów medycyny ludowej. Wówczas leczono nimi toczące się w organizmie infekcje, np. przeziębienia lub grypy. Współcześnie bańki wykorzystywane są do zmniejszania dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem i mięśniami. Popularne są również zabiegi usuwające cellulit, które możemy wykonać w salonie kosmetycznym lub w zaciszu własnego domu. 

Masaż z użyciem baniek chińskich polega na próżniowym zasysaniu skóry i tkanek. Dzięki temu wytwarza się podciśnienie, które ujędrnia naskórek i pomaga nam w eliminacji cellulitu, czyli tak zwanej pomarańczowej skórki

Bańki chińskie na cellulit – jakie otrzymamy efekty? 

Bańki chińskie pomogą nam w walce z nieestetyczną pomarańczową skórką, ponieważ poprawiają krążenie krwi oraz limfy. Zabiegi z bańkami pomagają w redukcji zarówno wodnego, jak i tłuszczowego cellulitu – bańki rozbijają komórki tłuszczowe krwi i pomagają w usunięciu toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Dzięki masażowi nasza skóra staje się gładka, jędrna oraz sprężysta. 

Regularnie stosując bańki chińskie, uzyskamy takie efekty jak:

  • przyspieszenie metabolizmu tkanek, 
  • pobudzenie krążenia krwi, 
  • redukcja cellulitu, 
  • redukcja tkanki tłuszczowej, 
  • zmniejszenie widoczności rozstępów, 
  • uelastycznienie naskórka, 
  • przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu, 
  • rozluźnienie mięśni, 
  • redukcja obrzęków limfatycznych, 
  • usuwanie nadmiaru wody z organizmu. 

Jak prawidłowo wykonać masaż bańkami chińskimi?

Kobieta w gabinecie kosmetycznym na masażu bańkami chińskimi
Masaż bańkami chińskimi wykonujemy w kierunku serca, czyli od dołu do góry

Tak jak wspomnieliśmy, masaż bańkami chińskimi na cellulit możemy wykonać zarówno w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak i samodzielnie w domu – sam zabieg nie należy do skomplikowanych.

Bańki chińskie dostępne są w kilku rozmiarach, ponieważ możemy zastosować je do różnych partii ciała. Bańki o średnicy od 5 do 6 centymetrów przeznaczone są do masażu: pleców, pośladków, ud, brzucha. Mniejszych baniek o średnicy od 2,5 do 4 centymetrów używa się do masażu ramion i łydek. 

Zanim zastosujemy bańki chińskie, powinniśmy przygotować tkanki do zabiegu. Co to oznacza? Wystarczy, że samymi dłońmi wykonamy delikatny masaż partii ciała, na której będziemy wykonywać antycellulitowy zabieg. Następnie rozcieramy oliwkę lub inny kosmetyk, aby ułatwić bańce poślizg. 

Bańki chińskie przykładamy na skóry i delikatnie dociskamy, tak, aby zassać tkankę. Ruchy wykonujemy w kierunku węzłów chłonnych, czyli od dołu do góry.

Po zakończonym zabiegu możemy ponownie delikatnie rozmasować partie ciała, na których umieszczaliśmy bańki. 

Najważniejsze zasady masażu 

Stosując bańki chińskie na cellulit samodzielnie w domu, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Najlepiej, aby skóra przed zabiegiem została oczyszczona oraz wysuszona.

2. Przed aplikacją bańki konieczna jest aplikacja oliwki lub olejku antycellulitowego (np. olej kokosowy, olejek z pestek winogron, olej makadamia, olej jojoba, olej awokado), który zapewni bańce poślizg.

3. Końcówkę bańki chińskiej przykładamy do skóry, delikatnie dociskamy jej górną część i puszczamy. Dzięki temu do wnętrza bańki zostanie zassana skóra oraz tkanka. Zbyt intensywna aplikacja bańki może skutkować bólem i siniakami. 

4. Masaż bańką chińską wykonujemy z kierunku serca, czyli od dołu do góry.

5. Masaż rozpoczynamy od najniższego miejsca masowanej partii ciała. W przypadku masażu ud i pośladków – bańkę powinniśmy umieścić nad kolanem.

6. Masaż możemy wykonywać ruchami okrężnymi lub prostymi i długimi. Przy pierwszym zabiegu najlepiej rozpocząć od krótkich ruchów, które z czasem będziemy wydłużać. Obszar brzucha warto masować kolistymi ruchami.

7. Antycellulitowy zabieg nóg i pośladków zawsze wykonujemy w pozycji siedzącej lub leżącej. Zabieg wykonywany na stojąco nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ grawitacja nie pozwala na przesuwanie limfy. 

8. Po masażu bańkami chińskimi na skórze mogą pojawić się zasinienia. Najczęściej wynikają one ze zbyt mocnego dociskania bańki do skóry. Jeżeli zauważymy siniaki, wówczas powinniśmy poczekać z kolejnym zabiegiem do ich pełnego wchłonięcia.

9. Jeżeli z natury jesteśmy wrażliwi na dolegliwości bólowe, wówczas podczas aplikacji baniek chińskich możemy odczuwać lekki ból. 

Bańki chińskie na cellulit – ile powinien trwać zabieg i jak często go wykonywać? 

Czas trwania masażu bańką chińską zależy przede wszystkim o masowanych partii ciała. W przypadku masażu ud i pośladków optymalny czas zabiegu wynosi łącznie 20 minut. 

Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularności. Zaleca się, aby zabiegi z użyciem baniek chińskich wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Po około 15 masażach możemy zmniejszyć częstotliwość. Jeżeli zależy nam na podtrzymaniu efektu, to najlepiej zdecydować się na jeden zabieg w tygodniu. 

W redukcji cellulitu pomoże nam również aktywność fizyczna, zmiana dotychczasowej diety oraz stosowanie innych zabiegów, np. szczotkowanie ciała na sucho

Jakie są przeciwwskazania do stosowania baniek chińskich na cellulit? 

Masaż z użyciem baniek chińskich oddziałuje nie tylko na redukcję cellulitu, ale również na układ krwionośny i limfatyczny, dlatego też istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Przede wszystkim masażu nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby borykające się z chorobami onkologicznymi, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci. Zabieg nie jest również zalecany w czasie kobiecej menstruacji. 

Wśród innych przeciwwskazań można wymienić:

  • występowanie żylaków, 
  • choroby związane z upośledzeniem krzepnięcia krwi, 
  • łuszczycę, 
  • cerę naczynkową, 
  • występowanie gorączki, podejrzenie infekcji, 
  • toczące się stany zapalne organizmu, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • niewydolność krążenia, 
  • przerwaną ciągłość skóry, 
  • padaczkę, 
  • choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Sprawdź: Dieta na cellulit – co jeść, aby pozbyć się cellulitu?

 

 

Bibliografia 

B. Trybulec, S. Orzechowska, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, Masaż i odnowa biologiczna, nr 2, 2015 (dostęp online) https://www.szkoleniauryzaj.pl/wp-content/uploads/2018/04/Efektywno%C5%9B%C4%87-masa%C5%BCu-ba%C5%84k%C4%85-chi%C5%84sk%C4%85-w-leczeniu-cellulitu-u-kobiet.pdf

K. Pelc, S. Smaga, K. Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską, Think, 4(12) 2012 (dostęp online) https://docplayer.pl/4556516-Ocena-skutecznosci-antycellulitowego-masazu-banka-chinska.html

M. Kowza-Dzwonkowska, M. Kawa, A. Orlikowska, Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii, Rocznik Naukowy AWFiS w Gdańsku, tom XXIV, 2014 (dostęp online) https://www.researchgate.net/publication/273454304_Zastosowanie_baniek_w_fizjoterapii_odnowie_biologicznej_i_kosmetologii_s_105

M. Tybur, A. Piotrowska, Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki , red. M. Maciąg, K. Maciąg, Lublin 2018 (dostęp online) http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/266/Medyczne%20aspekty%20kosmetologii%20i%20dietetyki.pdf

https://www.superpharm.pl/blog/masaz-banka-chiska-efekty-i-przeciwwskazania