10 domowych sposobów na zapalenie piersi

Zapalenie piersi dotyka około 10% kobiet karmiących swoje dzieci. Najczęściej pojawia się pomiędzy 2. a 6. tygodniem po porodzie. Nie można jednak wykluczyć, że wystąpi w późniejszym etapie karmienia. Zapalenie piersi nie od razu wymaga interwencji lekarskiej. W wielu wypadkach można się go pozbyć przy pomocy domowych sposobów, które prezentujemy poniżej.

Karmienie piersią noworodka

Mleko matki to ogromny dar dla dziecka, ale też spore wyzwanie dla karmiącej. Zapalenie piersi dodatkowo je utrudnia, zwłaszcza jeśli wystąpi w czasie połogu, gdy organizm jest wyczerpany po porodzie. Warto wypróbować naturalne metody, które mają wysoką skuteczność i nie rezygnować z karmienia, nawet mimo przeszkód.

Objawy zapalenia piersi

Zapalenie piersi najczęściej dotyczy tylko jednego gruczołu. Jego przyczyną jest zatkany kanalik mleczny – zalegający pokarm wywołuje stan zapalny. Pierś, której dotyczy, staje się zaczerwieniona i gorąca. Poza tym może też nieznacznie się powiększyć w okolicy zatkanego przewodu mlecznego.

Do rzadziej występujących objawów stanu zapalnego piersi należą też dreszcze, wysoka temperatura (powyżej 38,5 stopni), wymioty i nudności. Najczęściej pojawiają się, gdy kobieta zignoruje początki zmian chorobowych.

Przyczyny zapalenia piersi

Do zapalenia piersi przyczynia się niewłaściwe przystawianie dziecka. Jeśli maluch nie ssie prawidłowo, może nie opróżniać piersi do końca. Zapalenie może też wywoływać uraz brodawek. Najlepiej smarować popękane brodawki własnym mlekiem, które ma działanie antyseptyczne i przyspieszy gojenie się ran.

Kobieta karmiąca powinna zwracać szczególną uwagę na właściwe dopasowanie bielizny. Ucisk, który wywoła zbyt ciasny biustonosz, to kolejna przyczyna stanu zapalnego.

Wreszcie dodać też trzeba, że zapalenie gruczołu piersiowego częściej będzie występować u kobiet przemęczonych i zestresowanych. Wtedy pojawią się problemy z gospodarką hormonalną, która wpływa na przebieg laktacji.

Domowe sposoby na zapalenie piersi

Karmienie piersią w domu
Jednym z najstarszych i najbardziej znanych domowych sposobów na zapalenie piersi jest zimny okład z kapusty

W początkowej fazie zapalenia piersi skuteczne mogą okazać się domowe sposoby. Jeśli objawy zapalenia nie złagodnieją w ciągu 48 godzin, trzeba udać się do lekarza. Zwykle stan zapalny ustępuje po tygodniu, jeśli wcześnie zastosuje się kilka domowych sposobów.

1. Częste karmienie

Najlepszym, choć bolesnym, sposobem na pozbycie się zapalenia, jest częste przystawianie dziecka do chorej piersi. To od niej lepiej zaczynać karmienie. W początkowej fazie jedzenia, gdy dziecko jest głodne, intensywniej ssie, więc będzie masować pierś ruchami swojej szczęki.

Niewskazana jest rezygnacja z karmienia. To jedynie spowoduje zastój pokarmu i pogorszy stan piersi.

2. Zimne i ciepłe okłady

Przy zapaleniu piersi można stosować zimne lub ciepłe okłady przez cały dzień, w zależności od tego, co przynosi większą ulgę. Przed karmieniem zaleca się przyłożenie do piersi ciepłej pieluszki (np. świeżo wyprasowanej) lub ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie. To powiększy kanały mleczne. Z kolei po karmieniu można zastosować zimny okład, by schłodzić pierś.

3. Okłady z kapusty

Okłady z liści białej kapusty to najstarszy babciny sposób na zapalenie i bolesność piersi w czasie karmienia. Liście należy rozbić tłuczkiem, by nieco puściły sok i schłodzić w lodówce. Potem trzeba je przykładać do piersi. Po 20-30 minutach należy wymienić liść na nowy.

4. Kompres z siemienia lnianego

Stan zapalny, a także zastój pokarmu, złagodzić może pasta z siemienia lnianego. Do jej przygotowania można użyć całych lub zmielonych nasion. Trzeba zalać je niewielką ilością wody i zrobić okład, gdy całość przyjmie konsystencję kisielu.

5. Surowy czosnek

Czosnek to naturalny antybiotyk, dlatego może pomóc pobyć się bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny. Przy zapaleniu gruczołu piersiowego trzeba zjadać dwa ząbki czosnku dziennie na czczo.

6. Pasta z nagietka

Do zrobienia pasty potrzebne będą kwiaty nagietka (dostępne w sklepach zielarskich). Pastę najlepiej przygotować w moździerzu. Dla poprawy konsystencji można do niej dodać odrobinę oliwy. Przed karmieniem konieczne jest umycie piersi.

7. Okład z aloesu

Aloes to popularna zielona roślina, która rośnie w wielu domach. Wystarczy zerwać jego liść, umyć go i rozciąć na pół. Potem trzeba zeskrobać ze środka miąższ i przykładać do rany. Aloes ma działanie bakteriobójcze i ściągające. Po tym zabiegu należy dokładnie umyć pierś.

8. Masaż

Miejsce zgrubienia na gruczole piersiowym można rozmasowywać kulistymi ruchami od dołu w stronę brodawki. Dla ułatwienia warto użyć olejku, ale należy pamiętać o zmyciu go po masażu. Masaż można również wykonywać pod prysznicem, delikatnie polewając bolesne miejsce ciepłym strumieniem wody.

9. Dieta bogata w witaminę C

Przy zapaleniu piersi wskazana jest dieta bogata w źródła witaminy C (cytrusy, brokuły, kalafior i kiszonki). Kwas askorbinowy zawarty w witaminie C pomaga zlikwidować stan zapalny.

10. Odpoczynek

Zapalenie piersi może stanowić efekt przemęczenia. Dlatego kobieta, której pierś boli z tego powodu, musi odpoczywać i ograniczyć wysiłek fizyczny. Ważne jest też, by odpowiednio się nawadniała.

Sprawdź także: 10 sposobów na ząbkowanie