Jaka jest rola ojca w połogu?

Połóg obejmuje okres od narodzin dziecka do około 40 dni po porodzie. To niezwykle piękny, ale i trudny czas dla każdej kobiety. Wszystko się zmienia. Ciało kobiety i jej psychika adaptują się do nowej sytuacji. System wartości w rodzinie ulega przekształceniu. W domu pojawia się mały człowiek, który wymaga nieustannej opieki, pielęgnacji, troski i uwagi. Czy kobieta musi sama sprostać nowym wyzwaniom? A może warto edukować mężczyzn i uświadamiać, jak ważny to czas w życiu ich partnerki? Sprawdź, jaka jest rola ojca w połogu.

Tata i noworodek

Połóg niewidoczny w kalendarzu macierzyństwa

Dlaczego warto pochylić się nad tym tematem? Okres połogu to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak wciąż zbyt mało głośno mówi się o tym, że pod słowem „wyjątkowy” ukryte jest całe morze emocji i uczuć, które nie zawsze wpływają pozytywnie na samopoczucie kobiety. Niestety, współczesne tempo życia i wymóg wielozadaniowości nie przewidują zbyt dużo miejsca na odpoczynek, reset i regenerację w czasie połogu.

Kobiety już w pierwszych dniach po porodzie wracają do swoich codziennych obowiązków. Do dobrze znanych rytuałów dochodzą nowe zadania związane z pielęgnacją i opieką nad nowym członkiem rodziny. Gdzie w całym tym natłoku obowiązków i wyzwań znajduje się kobieta? Nie mamy teraz na myśli świeżo upieczonej mamy, partnerki lub żony, pani domu i gospodyni. Mamy na myśli pełnowartościowego człowieka i po prostu albo aż kobietę. Gdzie jest jej miejsce w połogu?

Sprawdź: Wychowanie bezstresowe – czy istnieje?

W teorii i z punktu medycznego kobieta, u której poród zakończył się pomyślnie i nie wystąpiły żadne powikłania zdrowotne, jest gotowa wrócić do normalnego trybu życia. W wielu krajach szpitale wypisują mamę z dzieckiem już 48 godzin po porodzie naturalnym. Z jednej strony to właściwe posunięcie, gdyż to przy najbliższych i we własnym gniazdku czujemy się najlepiej. Z drugiej zaś strony to fałszywy sygnał dla społeczeństwa, że ta oto kobieta jest w pełni sił fizycznych i psychicznych. Jest gotowa do natychmiastowego powrotu do obowiązków domowych. Czy oby na pewno?

Połóg, a więc wielka niewiadoma dla mężczyzny

Połóg kobiety nigdy nie powinien być tematem tabu w rodzinie. Zadaniem personelu medycznego, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, jest odpowiednie edukowanie i informowanie obojga rodziców o zbliżających się emocjonujących i trudnych tygodniach po porodzie. Zwiększanie świadomości rodziców z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie i relacje między partnerami po porodzie.

A jak to wygląda w praktyce? Co o połogu wiedzą mężczyźni? Czy ktoś uświadomił ich, co w tym czasie będzie się działo z ciałem i hormonami ich partnerki? Czy znają takie pojęcia jak: laktacja i zapalenie piersi, baby blues, czy też depresja poporodowa?

Do partnera być może dotrze jakaś szczątkowa informacja o połogu. Być może usłyszy, że w najbliższych dniach kobieta nie może dźwigać i przeciążać mięśni dna miednicy. Wielu mężczyzn kojarzy termin połóg z zakazem zbliżeń intymnych z partnerką. Jednak wielce prawdopodobne, że większość mężczyzn odbierze swoją kobietę z oddziału noworodkowego, nie mając w ogóle pojęcia o tym, że jest ona w trakcie połogu.

Zapoznaj się: Dlaczego dzieci budzą się po odłożeniu do łóżeczka?

Rola ojca w pierwszych tygodniach po porodzie

Rozmowa taty i mamy

Jak wesprzeć kobietę w tym jakże emocjonującym dla niej czasie? Ważne jest nie tylko fizyczne wsparcie, a więc przejęcie części codziennych obowiązków i opieki nad noworodkiem. Wsparcie psychiczne (emocjonalne) jest równie istotne i cenne. Opieka nad rodziną to wielokierunkowe działania. Co możesz zrobić?

1. Zadbaj o spokój, ciszę i odpoczynek partnerki.

2. Dbaj o przytulną atmosferę w domu i w sypialni.

3. Zadbaj o ogólną kondycję fizyczną kobiety i regenerację ciała (np. umów wizytę na masaż rewitalizujący dedykowany kobietom po porodzie).

4. Bądź ojcem od pierwszej chwili! Bierz udział w opiece nad dzieckiem już od samego początku. Ucz się pielęgnacji, przewijania niemowlaka, karmienia i usypiania.

5. Nie unikaj obowiązków. Bądź obecny w domu.

6. Kieruj się wyrozumiałością, empatią i czułością.

7. Nie ignoruj żadnych niepokojących sygnałów. Obserwuj, rozmawiaj i nie bój się pytać.

8. Nie zapominaj o sobie i swojej kondycji (fizycznej i psychicznej). Mężczyźni też mogą doświadczyć smutku po porodzie i objawów baby blues.

9. Zaplanuj urlop jeszcze przed porodem. Jeśli masz możliwość, to skorzystaj z przysługującego mężczyznom dwutygodniowego „urlopu ojcowskiego”. Masz również prawo do skorzystania z „urlopu tacierzyńskiego”.

10. W razie obaw i narastających kłopotów w połogu, skonsultuj się z doświadczoną położną, lekarzem lub psychoterapeutą.

Nie ma wątpliwości, że ciąża, poród, codzienna opieka nad dzieckiem i połóg to sprawy obojga rodziców. Rola partnera w połogu jest równie ważna. Dlatego tak bardzo podkreślamy, że należy uświadamiać rodziców i nastawiać ich już w czasie ciąży, że odpowiedzialność i opieka nad dzieckiem powinna być podzielona po równo.

Przeczytaj: Skoki rozwojowe u niemowląt – czym się charakteryzują?