Połóg niewidoczny w kalendarzu macierzyństwa
Dlaczego warto pochylić się nad tym tematem? Okres połogu to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak wciąż zbyt mało głośno mówi się o tym, że pod słowem „wyjątkowy” ukryte jest całe morze emocji i uczuć, które nie zawsze wpływają pozytywnie na samopoczucie kobiety. Niestety, współczesne tempo życia i wymóg wielozadaniowości nie przewidują zbyt dużo miejsca na odpoczynek, reset i regenerację w czasie połogu.
Kobiety już w pierwszych dniach po porodzie wracają do swoich codziennych obowiązków. Do dobrze znanych rytuałów dochodzą nowe zadania związane z pielęgnacją i opieką nad nowym członkiem rodziny. Gdzie w całym tym natłoku obowiązków i wyzwań znajduje się kobieta? Nie mamy teraz na myśli świeżo upieczonej mamy, partnerki lub żony, pani domu i gospodyni. Mamy na myśli pełnowartościowego człowieka i po prostu albo aż kobietę. Gdzie jest jej miejsce w połogu?
Sprawdź: Wychowanie bezstresowe – czy istnieje?
W teorii i z punktu medycznego kobieta, u której poród zakończył się pomyślnie i nie wystąpiły żadne powikłania zdrowotne, jest gotowa wrócić do normalnego trybu życia. W wielu krajach szpitale wypisują mamę z dzieckiem już 48 godzin po porodzie naturalnym. Z jednej strony to właściwe posunięcie, gdyż to przy najbliższych i we własnym gniazdku czujemy się najlepiej. Z drugiej zaś strony to fałszywy sygnał dla społeczeństwa, że ta oto kobieta jest w pełni sił fizycznych i psychicznych. Jest gotowa do natychmiastowego powrotu do obowiązków domowych. Czy oby na pewno?
Połóg, a więc wielka niewiadoma dla mężczyzny
Połóg kobiety nigdy nie powinien być tematem tabu w rodzinie. Zadaniem personelu medycznego, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, jest odpowiednie edukowanie i informowanie obojga rodziców o zbliżających się emocjonujących i trudnych tygodniach po porodzie. Zwiększanie świadomości rodziców z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie i relacje między partnerami po porodzie.
A jak to wygląda w praktyce? Co o połogu wiedzą mężczyźni? Czy ktoś uświadomił ich, co w tym czasie będzie się działo z ciałem i hormonami ich partnerki? Czy znają takie pojęcia jak: laktacja i zapalenie piersi, baby blues, czy też depresja poporodowa?
Do partnera być może dotrze jakaś szczątkowa informacja o połogu. Być może usłyszy, że w najbliższych dniach kobieta nie może dźwigać i przeciążać mięśni dna miednicy. Wielu mężczyzn kojarzy termin połóg z zakazem zbliżeń intymnych z partnerką. Jednak wielce prawdopodobne, że większość mężczyzn odbierze swoją kobietę z oddziału noworodkowego, nie mając w ogóle pojęcia o tym, że jest ona w trakcie połogu.
Zapoznaj się: Dlaczego dzieci budzą się po odłożeniu do łóżeczka?
Rola ojca w pierwszych tygodniach po porodzie
Jak wesprzeć kobietę w tym jakże emocjonującym dla niej czasie? Ważne jest nie tylko fizyczne wsparcie, a więc przejęcie części codziennych obowiązków i opieki nad noworodkiem. Wsparcie psychiczne (emocjonalne) jest równie istotne i cenne. Opieka nad rodziną to wielokierunkowe działania. Co możesz zrobić?
1. Zadbaj o spokój, ciszę i odpoczynek partnerki.
2. Dbaj o przytulną atmosferę w domu i w sypialni.
3. Zadbaj o ogólną kondycję fizyczną kobiety i regenerację ciała (np. umów wizytę na masaż rewitalizujący dedykowany kobietom po porodzie).
4. Bądź ojcem od pierwszej chwili! Bierz udział w opiece nad dzieckiem już od samego początku. Ucz się pielęgnacji, przewijania niemowlaka, karmienia i usypiania.
5. Nie unikaj obowiązków. Bądź obecny w domu.
6. Kieruj się wyrozumiałością, empatią i czułością.
7. Nie ignoruj żadnych niepokojących sygnałów. Obserwuj, rozmawiaj i nie bój się pytać.
8. Nie zapominaj o sobie i swojej kondycji (fizycznej i psychicznej). Mężczyźni też mogą doświadczyć smutku po porodzie i objawów baby blues.
9. Zaplanuj urlop jeszcze przed porodem. Jeśli masz możliwość, to skorzystaj z przysługującego mężczyznom dwutygodniowego „urlopu ojcowskiego”. Masz również prawo do skorzystania z „urlopu tacierzyńskiego”.
10. W razie obaw i narastających kłopotów w połogu, skonsultuj się z doświadczoną położną, lekarzem lub psychoterapeutą.
Nie ma wątpliwości, że ciąża, poród, codzienna opieka nad dzieckiem i połóg to sprawy obojga rodziców. Rola partnera w połogu jest równie ważna. Dlatego tak bardzo podkreślamy, że należy uświadamiać rodziców i nastawiać ich już w czasie ciąży, że odpowiedzialność i opieka nad dzieckiem powinna być podzielona po równo.
Przeczytaj: Skoki rozwojowe u niemowląt – czym się charakteryzują?