Ogórek i pomidor – jak wpływają na nasze zdrowie?
Zanim przejdziemy do rozwiania mitów na temat połączenia ogórków z pomidorami, pokrótce opiszemy skład oraz prozdrowotne właściwości obu popularnych produktów spożywczych.
Ogórek – skład i właściwości
Ogórki w swoim składzie zawierają m.in.:
- polifenole,
- witaminę K,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9),
- witaminę A,
- witaminę E,
- potas,
- miedź,
- mangan,
- fosfor,
- magnez,
- wapń,
- cynk,
- żelazo,
- selen.
Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza polifenole, które należą do grona organicznych związków o działaniu antyoksydacyjnym, czyli zwalczającym skutki stresu oksydacyjnego i szkodliwego oddziaływania tak zwanych wolnych rodników.
Wśród prozdrowotnych właściwości ogórków zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że mogą one zmniejszać stany zapalne w organizmie oraz ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dodatkowo pomagają w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia, chronią komórki organizmu przed przedwczesnym starzeniem. Mogą sprzyjać obniżeniu stężenia glukozy we krwi oraz obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Stosuje się je również w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Pomidor – skład i właściwości
W składzie pomidorów znajdziemy m.in.:
- likopen,
- polifenole,
- błonnik pokarmowy,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9),
- witaminę E,
- witaminę K,
- potas,
- wapń,
- żelazo,
- magnez,
- fosfor,
- sód,
- cynk,
- miedź.
Biorąc pod uwagę względy zdrowotne, a nie tylko smakowe, pomidory cenione są ze względu na dużą zawartość potasu oraz likopenu. Sprawia to, że ten produkt spożywczy pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy oraz wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Pomidory obniżają również: stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie „złego” cholesterolu frakcji LDL, trójglicerydów.
Sprawdź: Napar z goździków – jak wpływa na nasze zdrowie? Przepis
Ogórek z pomidorem – szkodliwe połączenie?
Określanie ogórka z pomidorem mianem szkodliwego połączenia wiąże się bezpośrednio z witaminą C. Świeży ogórek w swoim składzie zawiera enzym – askorbinazę – rozkładający witaminę C. Natomiast w składzie pomidorów znajdziemy właśnie kwas askorbinowy. Oznacza to, że łącząc ze sobą te dwa produkty spożywcze, witamina C zawarta w pomidorach zostaje zniszczona poprzez askorbinazę zawartą w ogórkach.
Badania naukowe wskazują, że połączenie pomidorów z ogórkami w sałatce w proporcji 1:1 poskutkowało obniżeniem zawartości witaminy C o 60%. W sytuacji, gdy nie spożyjemy świeżej sałatki pomidorowo-ogórkowej w ciągu dwóch godzin, to poziom witaminy C również spadnie.
Uwaga: Warto wiedzieć, że samo obranie pomidorów ze skórki oraz ich pokrojenie zmniejsza naturalną zawartość witaminy C. Wynika to z tego, że witamina C łączy się wówczas z tlenem, co powoduje jej rozpad.
Pomidory – cenne źródło witaminy C?
Połączenie ogórka z pomidorem nie jest jednak tak szkodliwe, jak sugerują nagłówki. Prawdą jest, że pomidory stanowią naturalne źródło witaminy C. Jednak w ich 100 gramach zawartych jest jedynie około 17 miligramów kwasu askorbinowego. Zawartość witaminy C w pomidorach jest jednak na niskim poziomie – zwłaszcza w porównaniu z jej najcenniejszymi źródłami.
- 100 gramów owoców aceroli dostarcza około 1680 miligramów witaminy C.
- 100 gramów czarnej porzeczki dostarcza 182 miligramów witaminy C.
- 100 gramów czerwonej papryki dostarcza 144 miligramów witaminy C.
- 100 gramów brukselki 94 dostarcza miligramów witaminy C.
- 100 gramów truskawki dostarcza 66 miligramów witaminy C.
- 100 gramów cytryny bez skórki dostarcza 53 miligramów witaminy C.
Tworząc np. sałatkę lub kanapkę z ogórkiem i pomidorem, nie zaszkodzimy bezpośrednio naszemu zdrowiu, ani nie doprowadzimy do niedoboru kwasu askorbinowego.
Zapoznaj się: Kostki rosołowe – czy zagrażają zdrowiu?
Ogórek a inne warzywa
Enzym askorbinazy spowoduje rozpad witaminy C zawartej nie tylko w pomidorach, ale również w innych warzywach. Jeżeli szczególnie zależy nam na tym, aby dostarczać dużych ilości kwasu askorbinowego do organizmu, to ogórka nie powinniśmy łączyć zwłaszcza z: czerwoną i zieloną papryką, pietruszką, brukselką, jarmużem, brokułami, kalafiorem, kapustą.
Aby nie utracić kwasu askorbinowego na skutek łączenia żywności, ogórki możemy zestawiać z produktami, w których naturalnie występują niewielkie ilości tej witaminy, czyli z:
- kabaczkiem – w 100 gramach zawiera około 18 miligramów witaminy C,
- rzodkiewką – w 100 gramach zawiera około 15 miligramów witaminy C,
- porem – w 100 gramach zawiera około 12 miligramów witaminy C,
- dynią – w 100 gramach zawiera około 9 miligramów witaminy C,
- marchwią – w 100 gramach zawiera około 6 miligramów witaminy C,
- cebulą – w 100 gramach zawiera około 6 miligramów witaminy C.
Warto wiedzieć, że askorbinaza rozkłada się w środowisku kwasowym. Oznacza to, że ten enzym nie jest zawarty w ogórkach kiszonych. Sałatki składające się ze świeżych, surowych ogórków możemy skropić sokiem z cytryny lub octem – wówczas również zapobiegniemy utracie witaminy C.
Przeczytaj także: Surowe jajka – jak wpływają na zdrowie, czy są niebezpieczne?
Bibliografia
https://dietetycy.org.pl/pomidor-z-ogorkiem-laczyc-nie-laczyc-jak-to-z-nimi-jest/
USDA (United States Department of Agriculture)