Aromaterapia na bezsenność – jaki olejek wybrać?

Aromaterapia uchodzi za alternatywny, ale równocześnie skuteczny sposób walki z bezsennością. Jej pozytywne działanie przede wszystkim zależne jest od przyczyn występowania zaburzeń snu. Efekty przynosi, zwłaszcza jeżeli bezsenność związana jest z naszą psychiką i nadmiernym stresem. Odpowiednio dobrane zapachy działają rozluźniająco, redukując towarzyszące napięcie nerwowe. Mogą także łagodzić dolegliwości bólowe. Jakie olejki aromatyczne wybierać? Przedstawiamy je w artykule.

Olejki eteryczne na stole

Jak stosować olejki eteryczne na bezsenność?

Olejki eteryczne znajdują wiele zastosowań. Najczęściej jednak wykorzystywane są do aromaterapii z kominkiem lub z nawilżaczem powietrza. Jeżeli nie mamy pod ręką tych gadżetów, to domową inhalację możemy wykonać z pomocą miseczki. Wlewamy do niej ciepłą wodę oraz od 5 do 10 kropli wybranego olejku eterycznego. Następnie pochylamy się nad naczyniem, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy unoszącą się parę. Warto jednak pamiętać o zasłonięciu lub zamknięciu oczu, aby uniknąć podrażnienia. Inhalacja powinna trwać około 10 minut.

Wybrany olejek możemy zaaplikować na poduszkę – wystarczy kilka kropel, aby unoszący zapach utulał nas do snu. Jeżeli woń jest zbyt mocna, to olejkiem warto nasączyć bawełniany wacik kosmetyczny, który umieszczamy w poszewce poduszki.

Zapoznaj się: Na czym polega akupunktura? Wyjaśniamy

Kolejnym rozwiązaniem jest połączanie połowy szklanki wody destylowanej z maksymalnie 10 kroplami olejku. Mieszankę wlewamy do butelki z atomizerem, a następnie rozpylamy w sypialni.

Olejki eteryczne możemy dodawać również do kąpieli w wannie. Zalecamy maksymalnie 15 kropli olejku, które należy połączyć z wcześniej z łyżką stołową miodu. W czasie kąpieli woń olejków eterycznych przenika do organizmu poprzez skórę i drogi oddechowe. Dla lepszych efektów po odprężającym zabiegu nie powinniśmy płukać skóry. Wystarczy ją jedynie osuszyć ręcznikiem.

Uwaga: Olejki eteryczne nie mieszają się wodą, a pływają na jej powierzchni.

W walce z bezsennością pomoże nam również rozluźniający masaż ciała. Pamiętajmy o tym, że olejek eteryczny jest substancją wysoko skoncentrowaną, dlatego należy rozcieńczyć go w mieszance olejowej przed zastosowaniem na skórę. Co to oznacza? Stosujemy od 2 do 5 kropli olejku eterycznego i łączymy go z łyżką stołową oleju, np. z olejem kokosowym, olejem ze słodkich migdałów, olejem jojoba. Po rozcieńczeniu aromatyczną mieszankę możemy rozprowadzić także na nadgarstkach, czole czy skroniach. 

Sprawdź: Dieta na bezsenność – co jeść, aby się wyspać?

15 najlepszych olejków eterycznych na bezsenność

Butelki kosmetyczne
Olejki eteryczne możemy wykorzystać m.in. do domowej inhalacji, do kąpieli czy podczas masażu

Poniżej prezentujemy 15 najlepszych olejków eterycznych, które wykazują szerokie i skuteczne działanie w walce z bezsennością.

Olejek lawendowy zmniejsza napięcie nerwowe, ciśnienie krwi, temperaturę ciała, a także odpręża – dlatego też w wielu rankingach uchodzi za najbardziej skuteczny w walce z bezsennością. Lawenda wydłuża czas trwania fazy NREM, czyli fazy snu głębokiego. Może zmniejszać liczbę nocnych przebudzeń. Warto wiedzieć, że olejku lawendowego, jako jednego z nielicznych, nie trzeba rozcieńczać w oleju nośnym.

Olejek rumiankowy zmniejsza stres i napięcie nerwowe, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Do tego może łagodzić niektóre dolegliwości bólowe. Olejku rumiankowego, tak jak olejku lawendowego, nie trzeba rozcieńczać.

Olejek z majeranku łagodzi bóle mięśni, bóle głowy oraz pierwsze objawy przeziębienia. Wykazuje działanie odprężające, wyciszające i uspakajające. Ułatwia także zapadnięcie w głębokie sen i naturalnie wzmaga naszą senność.

Olejek walerianowy poprawia jakość snu, łagodnie podnosi nastrój oraz uspokaja. Samo ziele waleriany, inaczej kozłek lekarski, znane jest z wykorzystania w stanach silnego stresu, a także w łagodzeniu lęku i nastrojów depresyjnych. Warto jednak wiedzieć, że sam zapach olejku walerianowego dla wielu osób uchodzi za nieprzyjemny, wręcz drażniący. Dobrym rozwiązaniem jest więc połączenie go z olejkiem lawendowym.

Olejek z kwiatów neroli charakteryzuje się działaniem uspokajającym, odprężającym, przeciwdepresyjnym. Pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni, obniża ciśnienie tętnicze krwi, łagodnie podnosi nastrój. Zalecany jest zwłaszcza dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym – jedną z przyczyn bezsenności wśród kobiet po 40. roku życia jest właśnie menopauza.

Olejek eukaliptusowy doceniany jest ze względu na właściwości przeciwbólowe – stymuluje uwalnianie endorfin (hormonów szczęścia) i łagodzi zwłaszcza bóle głowy. Relaksuje, rozluźnia, koi i uspokaja układ nerwowy, wspomaga również krążenie krwi. Olejek eukaliptusowy może łagodzić dolegliwości towarzyszące zapaleniu oskrzeli oraz astmie.

Olejek z bergamotki – łagodzi dolegliwości bólowe, zmniejsza stres, napięcie nerwowe i uczucie niepokoju, dzięki czemu pomoże nam wyeliminować problemy ze snem powiązane z odczuwaniem silnego stresu.

Olejek waniliowy – relaksuje, odpręża, uspokaja, a także wykazuje właściwości antydepresyjne.

Olejek jaśminowy – również pomaga w zwalczaniu zaburzeń snu poprzez działanie uspokajające i odprężające.

Olejek z melisy – uspokaja, łagodzi napięcie nerwowe oraz pomaga w obniżeniu tętna.

Olejek z drzewa sandałowego – działa nasennie, wyciszająco, uspokajająco. Zmniejsza stany lękowe oraz stany silnego napięcia nerwowego.

Olejek pomarańczowy – ułatwia zasypianie poprzez właściwości wyciszające i relaksujące. Łagodzi stres i napięcie nerwowe, łagodnie uspokaja.

Olejek bazyliowy – koi układ nerwowy, łagodząc rozdrażnienie, stres i uczucie niepokoju. 

Olejek z igieł sosnowych – rozluźnia spięte mięśnie, łagodzi bóle stawów, wykazuje również właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Olejek cedrowy – ułatwia zasypianie dzięki właściwościom odprężającym. Rozluźnia mięśnie, zmniejsza stres i uczucie niepokoju.

Przeczytaj: Czym jest niebieskie światło i jak wpływa na zdrowie?

 

 

Bibliografia

Z. Zdrojewicz, A. K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, Family Medicine & Primary Care Review, 2014

A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi, European Journal of Medical Technologies, 1(2), 2014 (dostęp online) http://centrumibin.pl/files/terapie_alternatywne_aromaterapia_-_surowce_i_zabiegi_-_kieltyka.pdf

https://lawendarium.pl/olejki-eteryczne-w-zaburzeniach-nastroju-i-zaburzeniach-snu.html

https://herbiness.com/higiena-snu-i-olejki-eteryczne-dobre-na-sen/