Zioła na stres – naturalne napary uspokajające

Czy zioła na stres obniżą nasze napięcie nerwowe? Jak wykonać ziołowe napary? Jakie są przeciwwskazania do stosowania ziół? Poznajcie naturalny sposób na walkę ze stresem.

Kobieta w pracy przy biurku

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Stres możemy podzielić na dwa rodzaje: eustres – stres pozytywny, który mobilizuje nas do działania – oraz dystres – stres negatywny, który może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety, w życiu codziennym najczęściej towarzyszy dystres, który zwiększa ryzyko zachorowalności na poważne schorzenia związane m.in. z układem sercowo-naczyniowym. Stany napięcia nerwowego mogą objawiać się: 

 • bólami głowy, 
 • nadmiernym zmęczeniem, 
 • obniżeniem nastroju,
 • problemami ze strony układu pokarmowego (biegunki, nudności, bóle brzucha, zaparcia),
 • problemami ze snem, 
 • problemami z pamięcią, 
 • trudnościami z koncentracją, 
 • nadmierną potliwością. 

Zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego w naszym życiu jest więc konieczne, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. 

Sprawdź: Leczenie stresu – jak wygląda terapia?

Zioła na stres – jakie są efekty stosowania? 

Napar ziołowy w szklance
W walce ze stresem i napięciem nerwowym pomogą nam naturalne ziołowe napary

W redukcji stresu pomogą nam ziołowe napary, które możemy samodzielnie wykonać z odpowiednio dobranych roślin. Głównym zadaniem tak zwanych ziół na stres jest wyciszenie układu nerwowego, dzięki czemu łagodzą one uczucie niepokoju, wspomagają poprawę samopoczucia, ułatwiają zasypianie, odprężenie i relaksację. 

Ziołowe napary nie uzależniają i nie wykazują silnych skutków ubocznych. Wymagają jednak regularnego stosowania – pierwsze efekty ziołowych kuracji możemy zauważyć mniej więcej po okresie dwóch tygodni. 

Uwaga: Konsultacja lekarska konieczna jest w przypadku długotrwale utrzymującego się obniżonego nastroju, zmęczenia, bezsenności, drażliwości, problemów z koncentracją i innych dolegliwości, które powiązane są ze złym samopoczuciem. 

Wśród ziół na stres możemy wymienić: 

 • melisę, 
 • szyszki chmielu, 
 • walerianę,
 • dziurawiec, 
 • arcydzięgiel, 
 • werbenę, 
 • męczennicę, 
 • lawendę.

Przeczytaj także: Aromaterapia na stres – jakie olejki obniżą poziom stresu? 

Zioła na stres – melisa 

Jednym z najpopularniejszych ziół wyciszających i uspokajających jest melisa. Dzięki obecności olejków eterycznych napar z melisy zredukuje napięcie nerwowe, wyciszy, pomoże nam zasnąć oraz zadziała przeciwbólowo – cechuje się również działaniem rozkurczającym. 

Przepis na napar z liści melisy: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy jedną szklanką wrzącej wody. Następnie napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Melisę możemy spożywać bez ograniczeń. 

Przeciwwskazania: Melisa jest bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. 

Zioła na stres – szyszki chmielu 

Chmiel kojarzy nam się głównie z produkcją alkoholu – piwa – ale warto wiedzieć, że jest również rośliną o działaniu prozdrowotnym. Wykazuje m.in. właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Stosując napar z szyszek chmielu, zauważymy wyraźne wyciszenie i uspokojenie. Chmiel pomaga także w zasypianiu. 

Przepis na napar z szyszek chmielu: 1-2 łyżki stołowe szyszek chmielu zalewamy szklanką wrzącej wody. Całość przykrywamy i parzymy przez 15 minut. Na końcu przecedzamy. Napar można spożywać maksymalnie 3 razy dziennie po jednej szklance. 

Przeciwwskazania: Szyszki chmielu nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12. roku życia. 

Nie zaleca się spożywania naparu jednocześnie z uspokajającymi lekami syntetycznymi. 

Szyszki chmielu wykazują działanie nasenne, dlatego nie są zalecane dla osób kierujących pojazdami lub obsługujących urządzenia mechaniczne. 

Zioła na stres – waleriana

Waleriana, inaczej kozłek lekarski, wykazuje działanie nasenne, uspokajające oraz rozkurczowe. Napar wyciszy układ nerwowy, zmniejszy napięcie i rozdrażnienie oraz w naturalny sposób poprawi nasze samopoczucie. 

Przepis na napar z korzenia waleriany: 1 łyżeczkę korzenia waleriany zalewamy 150 mililitrami wrzącej wody. Napar parzymy pod przykryciem przez 15 minut, a na końcu przecedzamy. Możemy go wypijać maksymalnie 3 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Waleriany nie powinno się łączyć z: lekami przeciwhistaminowymi, uspokajającymi, nasennymi, przeciwdepresyjnymi, obniżającymi stężenie cholesterolu, przeciwlękowymi, przeciwgrzybiczymi, a także z alkoholem i środkami odurzającymi.

Kozłek lekarski nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, kobiety karmiących piersią i dzieci poniżej 12. roku życia. Ostrożność powinny zachować osoby borykające się z chorobami nerek i wątroby. 

Zapoznaj się: Stres a jelita – jak stres wpływa na układ pokarmowy?

Zioła na stres – dziurawiec 

Dziurawiec wykazuje właściwości antydepresyjne oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy i równowagę emocjonalną. Działa również rozkurczowo. 

Przepis na napar z dziurawca: 1 łyżeczkę ziela dziurawca zalewamy 200 mililitrami wrzącej wody. Całość parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Napar wypijamy 3 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Dziurawiec może wykazywać działanie fotouczulające, dlatego też w czasie jego stosowania zaleca się unikanie ekspozycji na światło słoneczne. 

Ziela nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby z uszkodzeniami nerek i wątroby. 

Dziurawiec może osłabiać działanie farmaceutyków. Nie należy go łączyć z lekami antydepresyjnymi. 

Zioła na stres – arcydzięgiel 

Arcydzięgiel wycisza układ nerwowy i wpływa na trawienie i metabolizm naszego organizmu. W wielu przypadkach łagodzi dokuczające migreny oraz ogranicza występowanie zaburzeń nerwowych. 

Przepis na napar z korzenia: 1 łyżkę stołową rozdrobnionego korzenia zalewamy 200 mililitrami wrzącej wody, przykrywamy i parzymy przez 10 minut. Napar możemy wypijać 4 razy dziennie w porcji 100 mililitrów. 

Przeciwwskazania: Arcydzięgiel wykazuje właściwości fotouczulające, dlatego też podczas jego stosowania zaleca się unikanie ekspozycji na słońce. 

Ziele nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Sprawdź: Zioła na podniesienie poziomu serotoniny i poprawę nastroju

Zioła na stres – werbena 

Werbena wykazuje wszechstronne działanie: uspokaja i pomaga nam walczyć ze stresem, ułatwia zasypianie, pobudza procesy przemiany materii, łagodzi bóle związane z migrenami, wzmacnia układ nerwowy.  

Przepis na napar z werbeny: 1 łyżkę stołową ziela werbeny zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar przykrywamy i parzymy przez około 20 minut. Możemy go spożywać 2 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Ziele werbeny nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Zioła na stres – męczennica 

Męczennica (inaczej passiflora) to ziele o właściwościach antystresowych. Zalecane jest zwłaszcza w przypadku bezsenności, stanów lękowych oraz nadpobudliwości nerwowej. Wykazuje działanie uspokajające, łagodzi emocje, obniża poziom stresu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na długość i jakość snu. 

Przepis na napar z męczennicy: 2 łyżeczki ziela męczennicy zalewamy szklanką wrzącej wody, a następnie przykrywamy, parzymy przez 15 minut i przecedzamy. Spożywamy maksymalnie 3 szklanki naparu dziennie. 

Przeciwwskazania: Ziele męczennicy nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Męczennicy nie można łączyć z farmaceutykami o działaniu uspokajającym i nasennym. 

Zioła na stres – lawenda 

Napar z kwiatów lawendy rozluźnia, uspokaja i redukuje stres, odpręża umysł i ciało, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo łagodzi bóle głowy i migreny oraz ułatwia zasypianie. Działa również rozkurczowo, pomaga przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz wspiera układ odpornościowy w  walce z wirusami i bakteriami.

Przepis na napar z kwiatów lawendy: 2 łyżeczki kwiatów lawendy zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Możemy po niego sięgać 3 razy dziennie. 

Przeciwwskazania: Napar z lawendy nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

 

 

Bibliografia

N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii 18(3), 2017 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/12/pf_2017_215-222.pdf

P.  Kubica, A. Szopa, J. Dominiak, M. Łuczkiewicz, H. Ekiert, Werbena lekarska (Verbena officinalis L.) – charakterystyka botaniczna, skład chemiczny, znaczenie lecznicze, badania aktywności biologicznej oraz badania biotechnologiczne, Postępy Fitoterapii 19(3), 2018 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/01/pf_2018_183-194.pdf

https://www.hellozdrowie.pl/melisa-lekarska-herbatka-nie-tylko-na-uspokojenie/

https://www.magicznyogrod.pl/chmiel_szyszki.html

https://ekoaleja.eu/Herbata-i-wyciagi-z-dziurawca-dla-lepszego-zdrowia-i-samopoczucia-blog-pol-1613727963.html