Jak stres wpływa na nasze zdrowie?
Stres możemy podzielić na dwa rodzaje: eustres – stres pozytywny, który mobilizuje nas do działania – oraz dystres – stres negatywny, który może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety, w życiu codziennym najczęściej towarzyszy dystres, który zwiększa ryzyko zachorowalności na poważne schorzenia związane m.in. z układem sercowo-naczyniowym. Stany napięcia nerwowego mogą objawiać się:
- bólami głowy,
- nadmiernym zmęczeniem,
- obniżeniem nastroju,
- problemami ze strony układu pokarmowego (biegunki, nudności, bóle brzucha, zaparcia),
- problemami ze snem,
- problemami z pamięcią,
- trudnościami z koncentracją,
- nadmierną potliwością.
Zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego w naszym życiu jest więc konieczne, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji.
Sprawdź: Leczenie stresu – jak wygląda terapia?
Zioła na stres – jakie są efekty stosowania?
W redukcji stresu pomogą nam ziołowe napary, które możemy samodzielnie wykonać z odpowiednio dobranych roślin. Głównym zadaniem tak zwanych ziół na stres jest wyciszenie układu nerwowego, dzięki czemu łagodzą one uczucie niepokoju, wspomagają poprawę samopoczucia, ułatwiają zasypianie, odprężenie i relaksację.
Ziołowe napary nie uzależniają i nie wykazują silnych skutków ubocznych. Wymagają jednak regularnego stosowania – pierwsze efekty ziołowych kuracji możemy zauważyć mniej więcej po okresie dwóch tygodni.
Uwaga: Konsultacja lekarska konieczna jest w przypadku długotrwale utrzymującego się obniżonego nastroju, zmęczenia, bezsenności, drażliwości, problemów z koncentracją i innych dolegliwości, które powiązane są ze złym samopoczuciem.
Wśród ziół na stres możemy wymienić:
- melisę,
- szyszki chmielu,
- walerianę,
- dziurawiec,
- arcydzięgiel,
- werbenę,
- męczennicę,
- lawendę.
Przeczytaj także: Aromaterapia na stres – jakie olejki obniżą poziom stresu?
Zioła na stres – melisa
Jednym z najpopularniejszych ziół wyciszających i uspokajających jest melisa. Dzięki obecności olejków eterycznych napar z melisy zredukuje napięcie nerwowe, wyciszy, pomoże nam zasnąć oraz zadziała przeciwbólowo – cechuje się również działaniem rozkurczającym.
Przepis na napar z liści melisy: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy jedną szklanką wrzącej wody. Następnie napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Melisę możemy spożywać bez ograniczeń.
Przeciwwskazania: Melisa jest bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Zioła na stres – szyszki chmielu
Chmiel kojarzy nam się głównie z produkcją alkoholu – piwa – ale warto wiedzieć, że jest również rośliną o działaniu prozdrowotnym. Wykazuje m.in. właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Stosując napar z szyszek chmielu, zauważymy wyraźne wyciszenie i uspokojenie. Chmiel pomaga także w zasypianiu.
Przepis na napar z szyszek chmielu: 1-2 łyżki stołowe szyszek chmielu zalewamy szklanką wrzącej wody. Całość przykrywamy i parzymy przez 15 minut. Na końcu przecedzamy. Napar można spożywać maksymalnie 3 razy dziennie po jednej szklance.
Przeciwwskazania: Szyszki chmielu nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
Nie zaleca się spożywania naparu jednocześnie z uspokajającymi lekami syntetycznymi.
Szyszki chmielu wykazują działanie nasenne, dlatego nie są zalecane dla osób kierujących pojazdami lub obsługujących urządzenia mechaniczne.
Zioła na stres – waleriana
Waleriana, inaczej kozłek lekarski, wykazuje działanie nasenne, uspokajające oraz rozkurczowe. Napar wyciszy układ nerwowy, zmniejszy napięcie i rozdrażnienie oraz w naturalny sposób poprawi nasze samopoczucie.
Przepis na napar z korzenia waleriany: 1 łyżeczkę korzenia waleriany zalewamy 150 mililitrami wrzącej wody. Napar parzymy pod przykryciem przez 15 minut, a na końcu przecedzamy. Możemy go wypijać maksymalnie 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania: Waleriany nie powinno się łączyć z: lekami przeciwhistaminowymi, uspokajającymi, nasennymi, przeciwdepresyjnymi, obniżającymi stężenie cholesterolu, przeciwlękowymi, przeciwgrzybiczymi, a także z alkoholem i środkami odurzającymi.
Kozłek lekarski nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, kobiety karmiących piersią i dzieci poniżej 12. roku życia. Ostrożność powinny zachować osoby borykające się z chorobami nerek i wątroby.
Zapoznaj się: Stres a jelita – jak stres wpływa na układ pokarmowy?
Zioła na stres – dziurawiec
Dziurawiec wykazuje właściwości antydepresyjne oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy i równowagę emocjonalną. Działa również rozkurczowo.
Przepis na napar z dziurawca: 1 łyżeczkę ziela dziurawca zalewamy 200 mililitrami wrzącej wody. Całość parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Napar wypijamy 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania: Dziurawiec może wykazywać działanie fotouczulające, dlatego też w czasie jego stosowania zaleca się unikanie ekspozycji na światło słoneczne.
Ziela nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby z uszkodzeniami nerek i wątroby.
Dziurawiec może osłabiać działanie farmaceutyków. Nie należy go łączyć z lekami antydepresyjnymi.
Zioła na stres – arcydzięgiel
Arcydzięgiel wycisza układ nerwowy i wpływa na trawienie i metabolizm naszego organizmu. W wielu przypadkach łagodzi dokuczające migreny oraz ogranicza występowanie zaburzeń nerwowych.
Przepis na napar z korzenia: 1 łyżkę stołową rozdrobnionego korzenia zalewamy 200 mililitrami wrzącej wody, przykrywamy i parzymy przez 10 minut. Napar możemy wypijać 4 razy dziennie w porcji 100 mililitrów.
Przeciwwskazania: Arcydzięgiel wykazuje właściwości fotouczulające, dlatego też podczas jego stosowania zaleca się unikanie ekspozycji na słońce.
Ziele nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Sprawdź: Zioła na podniesienie poziomu serotoniny i poprawę nastroju
Zioła na stres – werbena
Werbena wykazuje wszechstronne działanie: uspokaja i pomaga nam walczyć ze stresem, ułatwia zasypianie, pobudza procesy przemiany materii, łagodzi bóle związane z migrenami, wzmacnia układ nerwowy.
Przepis na napar z werbeny: 1 łyżkę stołową ziela werbeny zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar przykrywamy i parzymy przez około 20 minut. Możemy go spożywać 2 razy dziennie.
Przeciwwskazania: Ziele werbeny nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zioła na stres – męczennica
Męczennica (inaczej passiflora) to ziele o właściwościach antystresowych. Zalecane jest zwłaszcza w przypadku bezsenności, stanów lękowych oraz nadpobudliwości nerwowej. Wykazuje działanie uspokajające, łagodzi emocje, obniża poziom stresu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na długość i jakość snu.
Przepis na napar z męczennicy: 2 łyżeczki ziela męczennicy zalewamy szklanką wrzącej wody, a następnie przykrywamy, parzymy przez 15 minut i przecedzamy. Spożywamy maksymalnie 3 szklanki naparu dziennie.
Przeciwwskazania: Ziele męczennicy nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Męczennicy nie można łączyć z farmaceutykami o działaniu uspokajającym i nasennym.
Zioła na stres – lawenda
Napar z kwiatów lawendy rozluźnia, uspokaja i redukuje stres, odpręża umysł i ciało, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo łagodzi bóle głowy i migreny oraz ułatwia zasypianie. Działa również rozkurczowo, pomaga przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz wspiera układ odpornościowy w walce z wirusami i bakteriami.
Przepis na napar z kwiatów lawendy: 2 łyżeczki kwiatów lawendy zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Możemy po niego sięgać 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania: Napar z lawendy nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Bibliografia
N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii 18(3), 2017 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/12/pf_2017_215-222.pdf
P. Kubica, A. Szopa, J. Dominiak, M. Łuczkiewicz, H. Ekiert, Werbena lekarska (Verbena officinalis L.) – charakterystyka botaniczna, skład chemiczny, znaczenie lecznicze, badania aktywności biologicznej oraz badania biotechnologiczne, Postępy Fitoterapii 19(3), 2018 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/01/pf_2018_183-194.pdf
https://www.hellozdrowie.pl/melisa-lekarska-herbatka-nie-tylko-na-uspokojenie/