Zioła na prostatę – 10 ziół wspierających układ moczowo-płciowy

Prostata to gruczoł krokowy będący elementem męskiego układu moczowego. Zioła na prostatę mogą stanowić alternatywę dla leczenia konwencjonalnego schorzeń prostaty i przede wszystkim nie powodują skutku ubocznego, jakim jest spadek libido. Sprawdź, jakie zioła wpłyną na gruczoł krokowy oraz układ moczowo-płciowy.

Perz właściwy na tle lasu

Jakie są objawy chorób prostaty?

Nieleczone choroby prostaty stanowią zagrożenie dla organizmu, dlatego mężczyźni po 50. roku życia powinni przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne. Łagodny przerost prostaty może z czasem doprowadzić do niemożności oddawania moczu, co spowodowane jest naciskiem na cewkę moczową. 

Do objawów zwiastujących problemy z prostatą należą:

  • powracające uczucie parcia na pęcherz,
  • niekontrolowany wyciek moczu,
  • wydłużający się czas oddawania moczu,
  • zmniejszenie się strumienia moczu,
  • pieczenie, ból podczas oddawania moczu,
  • krew w moczu,
  • krew w spermie,
  • osłabienie organizmu,
  • bóle brzucha,
  • bóle penisa,
  • bóle obszaru pomiędzy odbytem a moszną. 

Stosowanie ziół może w naturalny sposób wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, a także zahamować powiększanie się gruczołu krokowego.

Do ziół wspomagających pracę prostaty należą: śliwa afrykańska, skrzyp polny, wierzbownica drobnokwiatowa, perz właściwy, nawłoć pospolita, wierzbówka kiprzyca, pokrzywa, sadziec purpurowy, palma sabałowa, rdest ptasi. 

Decydując się na zdrowotną kurację z wykorzystaniem ziół, należy pamiętać o regularności w spożywaniu naparów, a także o odpowiednio dobranym jadłospisie oraz ruchu. Z diety warto wyeliminować czerwone mięso, tłuszcze, cukier, a także wprowadzić większe ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych. 

Zioła na prostatę – śliwa afrykańska 

Śliwa afrykańska na początku była stosowana wyłącznie w medycynie Afryki Subsaharyjskiej. Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku, lecz dopiero od lat 60. znana jest jako ziele wspierające męski układ moczowo-płciowy.

Korzeń śliwy wpływa na stan prostaty – hamuje jej powiększanie, co jest bardzo ważne przy przeroście gruczołu krokowego. Redukuje ból związany z oddawanie moczu, zmniejsza częstotliwość oddawania moczu. Dzięki zawartości składników aktywnych (garbników, fitosteroli, kwasów tłuszczowych) hamuje namnażanie się komórek gruczołu krokowego oraz obniża poziom męskich hormonów odpowiedzialnych za przerost prostaty.  

Napar kora cięta: 1 łyżkę stołową kory umieścić w garnku i zalać 1 szklanką wody. Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 5-10 minut. Spożywać dwa razy dziennie.

Napar kora mielona: 1 łyżeczkę proszku zalać 100 ml wrzącej wody, poczekać do ostygnięcia. Stosować 2 razy dziennie.

Uwaga: Śliwa afrykańska nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Istnieje możliwość pojawienia się skutków ubocznych w postaci problemów żołądkowych, zawrotów głowy. 

Zioła na prostatę – skrzyp polny

Zielony skrzyp polny na czarnym tle
Skrzyp polny wykazuje działanie przeciwzapalne

Skrzyp polny korzystnie wpływa na układ moczowy. Zawiera substancje moczopędne, które stymulują pracę nerek, pracę pęcherza oraz wspomagają wypłukiwanie osadu z nerek. Działa przeciwzapalnie, powinien być stosowany przy pierwszych objawach przerostu gruczołu prostaty.

Napar z ziela: 1 łyżkę stołową ziela wsypać do garnka, zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie gotować na małym ogniu przez 10-15 minut. Po przecedzeniu wypijać 2-3 razy dziennie po szklance naparu, najlepiej między posiłkami. 

Napar z mielonego ziela: 1 łyżeczkę proszku zalać niewielką ilością ciepłej wody. Po ostudzeniu wypić napar razem z osadem. Stosować 3 razy dziennie. 

Uwaga: Ziele skrzypu polnego nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Inne przeciwskazania do kuracji pokrzywą to: niewydolność nerek, cukrzyca, choroby serca, niedobór potasu. 

Uwaga: Skrzypu nie powinno się łączyć z: alkoholem, plastrami nikotynowymi, suplementami diety zawierającymi lit, lekami na arytmię serca.

Zioła na prostatę – wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa stosowana jest w profilaktyce przerostu gruczołu krokowego. Działa odkażająco w obrębie dróg moczowych, zmniejsza poziom hormonów odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego, zwiększa ilość wydalanego moczu, tym samym oczyszczając organizm. Wyciągi z wierzbownicy obniżają poziom PSA – markera nowotworowego. 

Napar z ziela: 1 łyżkę stołową wierzbownicy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć, odstawić na około 20 minut i przecedzić. Spożywać 2-4 razy dziennie. 

Napar z ziela mielonego: 0,5 łyżeczki mielonego ziela zalać niewielką ilością ciepłej wody. Całość wypijać razem z osadem i stosować od 2 do 4 razy dziennie.

Uwaga: Wierzbownica drobnokwiatowa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.  

Zioła na prostatę – perz właściwy

Perz właściwy dzięki zawartości kwasu krzemowego, kwasów organicznych i związków fenolowych zapobiega przerostowi gruczołu prostaty. Pobudza również pracę nerek, wpływa na usuwanie z nich złogów, wykazuje działanie moczopędne. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, determinuje odpowiednią przemianę materii oraz prawidłową pracę jelit. 

Napar: 2 łyżki stołowe ciętego kłącza perzu włożyć do garnka i zalać 2 szklankami wody. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Odstawić na 30 minut. Spożywać po pół szklanki naparu.

Uwaga: Perzu właściwego powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Sprawdź: Zioła na trzustkę – 10 propozycji

Zioła na prostatę – nawłoć pospolita

Nawłoć pospolita wspiera układ moczowy przed infekcjami, działa moczopędnie, łagodzi ból przy oddawaniu moczu, usuwa złogi. Pobudza również pracę jelit i trawienie, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. 

Napar z ziela ciętego: 1 łyżkę stołową nawłoci zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15-20 minut. Po przecedzeniu spożywać 2 razy dziennie. 

Napar z ziela mielonego: 1 łyżeczkę nawłoci zalać gorącą wodą. Następnie ostudzić i wypić całość wraz z osadem. Stosować 2 razy dziennie.

Uwaga: Nawłoć nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób chorujących na przewlekłą niewydolność nerek.

Zioła na prostatę – wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz samej prostaty. Zwiększa ilość wydalanego moczu, sprzyja wypłukiwaniu osadu z dróg moczowych oraz nerek. Pomaga w walce ze stanem zapalnym zwłaszcza w obrębie układu moczowego. 

Zalecane jest, aby stosować wierzbówkę kiprzycę przy równoczesnej terapii wierzbownicą drobnokwiatową. 

Napar: 2 łyżki stołowe ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut. Następnie przecedzić. 

Uwaga: Ziele nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Przeczytaj: Kolor moczu – o czym świadczy?

Zioła na prostatę – pokrzywa 

Liście pokrzywy
Napar z pokrzywy oczyszcza organizm z toksyn

Liście i korzeń pokrzywy regulują pracę układu moczowego, działają moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn, zapobiegają odkładaniu się złogów w nerkach. Wśród mężczyzn z powiększonym gruczołem prostaty pokrzywa zmniejsza parcie na pęcherz oraz łagodzi ból związany z oddawaniem moczu. Zioło stymuluje również przemianę materii.

Napar z korzenia pokrzywy: 3 łyżki stołowe pokrzywy wsypać do garnka i zalać 3 szklankami wody. Następnie gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Wypijać 1 szklankę naparu, najlepiej 3 razy dziennie. 

Napar z liści: 1-2 łyżki stołowe liści zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Wypijać po szklance naparu 2-4 razy dziennie. 

Napar z mielonych liści pokrzywy: 0,5 łyżeczki proszku zalać niewielką ilością ciepłej wody. Następnie wystudzić i wypić napar razem z osadem. Spożywać 3-4 razy dziennie. 

Uwaga: Pokrzywa nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży – może wywołać poronienie. 

Zioła na prostatę – sadziec purpurowy 

Korzeń sadźca purpurowego pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu moczowego. Usprawnia pracę nerek i pomaga w oczyszczaniu ich z osadu. Zwiększa ilość wydalanego moczu, pomaga zwalczać infekcje w obrębie układu moczowego. Dodatkowo wykazuje działanie napotne oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów. 

Napar: 2 łyżki stołowe ciętego korzenia umieścić w garnku i zalać 2 szklankami wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 20 minut. Po przecedzeniu spożywać kilka razy dziennie w mniejszych porcjach.

Uwaga: Sadziec purpurowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Zioła na prostatę – palma sabałowa 

Palma sabałowa była stosowana już wśród rdzennych Indian zamieszkujących tereny Ameryki Północnej. Związki aktywne zawarte w roślinie hamują aktywność enzymu odpowiedzialnego za konwersję testosteronu w dihydrotestosteron, który z kolei przyczynia się do rozrostu gruczołu krokowego. Palma sabałowa zmniejsza częstotliwość oddawania moczu oraz dolegliwości związane z układem moczowym. 

Owoce palmy sabałowej hamują proces łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dzięki kuracji włosy przestają wypadać, dochodzi również do ich zagęszczenia oraz ogólnej poprawy kondycji i struktury włosa.

Napar z całych owoców: 1 łyżeczkę owoców zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić napar i zjeść namoczone owoce. Stosować 2 razy dziennie.

Napar z ciętych owoców: 1 łyżkę stołową owoców wsypać do garnka oraz zalać 2 szklankami wody. Następnie gotować na małym ogniu przez 15 minut. Wypijać 2 razy dziennie po 1 szklance.

Napar z mielonych owoców: 0,5 łyżeczki proszku zalać niewielką ilością gorącej wody, a następnie ostudzić. Całość wypijać razem z osadem. Stosować 2 razy dziennie.

Uwaga: Palma sabałowa nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. 

Uwaga: Przeciwskazaniem jest zagrożenie wystąpieniem nowotworów związanych z gospodarką hormonalną.

Uwaga: Palma sabałowa obniża wchłanianie żelaza.

Uwaga: Możliwe skutki uboczne to bóle brzucha lub ból głowy.

Zioła na prostatę – rdest ptasi

Rdest ptasi dzięki zawartości flawonoidów działa przeciwnowotworowo, a także wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Stosowany jest przy przeroście gruczołu krokowego, chorobach pęcherza moczowego oraz przy kamicy nerkowej – ziele wypłukuje złogi z nerek, dróg moczowych i z pęcherza. 

Napar: 1-2 łyżeczki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut, a następnie odcedzić. Spożywać 2-3 razy dziennie. 

Uwaga: Rdest ptasi nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 

 

Bibliografia

https://www.plantago-sklep.pl/blog/ziola-na-prostate/

https://kredensziolowy.pl/ziola-na-prostate/

https://skladzikzdrowia.com/pl/blog?id=16

https://www.magicznyogrod.pl/palma_sabalowa_1.html

https://magicznyzielnikdziewanny.com/2021/08/15/sadziec-konopiasty-eupatorium-cannabinum-wiatrowa-roza-wlasciwosci-zastosowanie-magia/