Wierzbownica drobnokwiatowa jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych. Występuje w Europie, Afryce, Iraku, Iranie, w Indiach, Chinach, Afganistanie oraz na Bliskim Wschodzie.
W Polsce wierzbownica jest pospolita i porasta najczęściej tereny wilgotne – możemy ją spotkać nad wodą, w szuwarach, w miejscach, gdzie występuje gleba żyzna i gliniasta. Roślina osiąga od 20 do 80 cm, kwitnie od końca czerwca/początku lipca do września. Jej kwiaty składają się z czterech różowych płatków.
Wierzbownica drobnokwiatowa – jakie ma właściwości?
Prozdrowotne działanie wierzbownicy zostało odkryte dopiero w XIX wieku. Jej ziele stosowane jest jako surowiec leczniczy, ponieważ zawiera substancje aktywne. Prozdrowotne związki chemiczne charakteryzujące się szerokim działaniem to:
- flawonoidy (w tym kwerecytyna, mirycetyna),
- fitosterole,
- kwasy: linolenowy, olejowy, palmitynowy, stearynowy, arachidonowy, arachidowy,
- taniny.
Jakie zastosowanie ma wierzbownica drobnokwiatowa?
Wierzbownica stosowana jest w przypadku problemów z prostatą – wspomaga terapię lekiem syntetycznym, ale również zapobiega chorobie. Hamuje przerost prostaty, działa odkażająco na drogi moczowe, zwiększa wydzielanie moczu. Obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za objawy stanu zapalnego w obrębie układu moczowego.
Ziele wykorzystywane jest w leczeniu kamicy nerkowej oraz zaburzeń wywołanych nadmiarem hormonów androgenowych – reguluje gospodarkę hormonalną (wykazuje działanie estrogenne i antyandrogenowe), wpływa na nieregularne cykle miesiączkowe, podawane jest również pomocniczo wśród osób z łysieniem androgenowym.
Wierzbownica drobnokwiatowa wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia przerostu prostaty. Wpływa także na gospodarkę hormonalną i pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i zbędnych produktów materii.
Właściwości przeciwutleniające i moczopędne sprawiają, że ziele pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Flawonoidy i garbniki opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Wierzbownica wywiera pozytywny wpływ na naszą skórę, zwłaszcza przy cerze trądzikowej i atopowym zapaleniu skóry. Reguluje produkcję sebum, zmniejsza łojotok, łagodzi stany zapalne, pobudza regenerację naskórka, przeciwdziała powstawaniu wyprysków i zaskórników.
Ziele wierzbownicy wywiera wpływ na skórę poprzez regulowanie produkcji sebum, zmniejszanie stanów zapalnych i łojotoku, pobudzenie naskórka do regeneracji. Przeciwdziała także powstawaniu wyprysków.
Popularne jest także stosowanie płukanek z ziela wierzbownicy, które mogą pomóc w przypadku: nadmiernie przetłuszczającego się skalpu, łojotoku skóry głowy, zapalenia mieszków włosowych.
Działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe – to kolejne prozdrowotne cechy rośliny. Dodatkowo łagodzi ona problemy żołądkowe i uszczelnia naczynia krwionośne.
Przeczytaj: Prawoślaz – zastosowanie zdrowotne, kosmetyczne, przepis na napar
Wierzbownica drobnokwiatowa – przepis na napar i nalewkę
Do wykonania nalewki i naparu potrzebujemy suszonego ziela wierzbownicy drobnokwiatowej. Roślina jest także jednym ze składników ziołowej mieszanki na przerost prostaty.
Przepis na napar z ciętego ziela wierzbownicy: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i odstawiamy do naciągnięcia na około 15-20 minut. Następnie przecedzamy i spożywamy 2-4 razy dziennie po szklance. Napar nadaje się do użytku zewnętrznego w celu przemywania twarzy lub do wykonywania płukanek przeznaczonych do skóry głowy.
Przepis na napar z mielonego ziela wierzbownicy: 0,5 łyżeczki proszku zalewamy niewielką ilością gorącej wody (ważne, aby woda nie była wrząca). Po ostudzeniu wypijamy napar razem z osadem. Stosujemy 2-4 razy dziennie.
Przepis na ziołową mieszankę na przerost prostaty: do wykonania ziołowej mieszanki potrzebujemy równych ilości: wierzbownicy drobnokwiatowej, liści czarnej porzeczki, rdestu ptasiego, liści maliny, liści jeżyny, liści borówki brusznicy. Łyżkę stołową wymieszanego suszu zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Na końcu odcedzamy. Napar spożywamy 2 razy dziennie: rano i wieczorem.
Przepis na nalewkę z wierzbownicy drobnokwiatowej: 1 szklankę zmielonego ziela wierzbownicy umieszczamy w słoiku i zalewamy 500 ml alkoholu – najlepiej sprawdzi się alkohol o stężeniu od 40% do 70%.
Mieszankę odkładamy na 12 dni w ciemnym miejscu, pamiętając o tym, żeby co jakiś czas ją wstrząsnąć. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przecedzamy i spożywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml dodanych do 100 ml wody.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej?
Ziela wierzbownicy nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Roślina może powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.
U osób uczulonych na któryś ze składników wierzbownicy mogą występować reakcje alergiczne.