Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy – Hyaluronic Acid (w skrócie HA) – to substancja występująca w ludzkim organizmie pod postacią soli sodowej. Kwas HA to składnik budujący: ściany naczyń krwionośnych, tkanki łączne, pępowinę, maź stawową czy ciało szkliste oka. Jest również podstawowym budulcem skóry właściwej – zlokalizowany jest między włóknami kolagenu, dzięki czemu zapewnia skórze elastyczność, a także wypełnia przestrzeń pozakomórkową, determinując prawidłowe nawilżenie naskórka.
Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy na szeroką skalę wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, gdzie występuje pod różnymi formami. Jego podstawowy podział opiera się na wielkości cząsteczek, dlatego też możemy wyróżnić: kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, kwas hialuronowy małocząsteczkowy, kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy.
Kwas hialuronowy HMW (kwas wielkocząsteczkowy) – tworzą go cząsteczki o masie od 0,85 MDa do 1,15 MDa, które chronią naskórek przed utratą wilgoci oraz wspomagają przenikanie substancji czynnych.
Kwas hialuronowy LMW (kwas małocząsteczkowy) – masa cząsteczek wynosi poniżej 500 kDa. HA poprawia jędrność skóry oraz nawilża warstwę rogową naskórka.
Kwas hialuronowy ULMW (kwas ultramałocząsteczkowy) – jego masa wynosi poniżej 10 kDa. Charakteryzuje się wysoką zdolnością do wiązania wody, a także wnika do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu odbudowuje naturalną podporę naszej skóry – determinuje syntezę kolagenu oraz elastyny.
Warto wiedzieć, że im mniejsze cząsteczki kwasu hialuronowego, tym lepiej wnikają do głębszych warstw naszego naskórka. Jest to szczególnie ważne w momencie wyboru preparatów lub kosmetyków zawierających HA. Oznacza to, że najcenniejszym rodzajem HA jest kwas ultramałocząsteczkowy – pozostałe kwasy działają wyłącznie na powierzchni skóry, tworząc ochronną barierę utrzymującą efekt nawilżenia.
Przeczytaj również: Kwasy AHA w kosmetyce – rodzaje i działanie
Właściwości kwasu hialuronowego w zastosowaniu na skórę
Kwas hialuronowy to popularny składnik występujący w kosmetykach o działaniu nawilżającym oraz przeciwstarzeniowym. Kwas HA cechują właściwości higroskopijne, dzięki którym zatrzymuje wodę w komórkach i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo spowalnia również tempo parowania wody z powierzchni naskórka.
Kwas HA wpływa na poprawę gęstości skóry, dzięki temu przeciwdziała pojawiającym się zmarszczkom, wygładza te istniejące i zapobiega utracie jędrności i gładkości naskórka. Badania naukowe wskazują, że kwas niweluje zaczerwienienia oraz skutecznie walczy ze stanami zapalnymi skóry.
Kwas hialuronowy na twarz – efekty działania
Wraz z wiekiem naturalne stężenie kwasu hialuronowego w naszej skórze zaczyna stopniowo zanikać. Skutkuje to jej zmniejszoną jędrnością, co z kolei doprowadza do powstawania zmarszczek. Przyjmuje się, że już po 25. roku życia warto zadbać o prawidłowe nawilżenie oraz o poprawę napięcia naskórka.
Tak jak wspomnieliśmy, duże cząsteczki kwasu hialuronowego, zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, działają na samej powierzchni skóry, zwiększając poziom jej nawilżenia, chroniąc przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i poprawiając przyswajalność pozostałych składników odżywczych występujących w preparatach.
Przy regularnym stosowaniu kosmetyków zawierających HA (w zależności od rodzaju zastosowanego kwasu oraz jego stężenia procentowego), zauważymy takie efekty, jak:
- poprawa nawilżenia naskórka,
- regeneracja i łagodzenie podrażnień,
- wygładzenie i wzrost napięcia skóry,
- zmniejszenie widoczności płytkich zmarszczek,
- przywrócenie cerze blasku i poprawę jej kolorytu,
- spłycenie blizn,
- zmniejszenie łuszczenia się naskórka.
Jak stosować kwas hialuronowy na twarz?
Kwas hialuronowy występuje w postaci samodzielnych preparatów oraz jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, takich jak kremy, sera, balsamy.
Kwas hialuronowy na twarz – występowanie w kosmetykach
Kwas HA stosowany w kosmetyce to hialuronian sodu – pochodna naturalnego kwasu hialuronowego pozyskiwana biotechnologicznie, która charakteryzuje się mniejszą cząsteczką oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie.
Szukając kwasu hialuronowego w preparatach kosmetycznych, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Na etykietach kwas HA występuje pod nazwami: Sodium Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Hyaluronic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Sodium Acetylated Hyaluronate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate.
Uwaga: Kosmetyki z kwasem HA dedykowane są do każdego typu cery, również do skóry suchej, wrażliwej, z oznakami starzenia oraz trądzikowej.
Kwas hialuronowy w samodzielnych preparatach
Samodzielne preparaty, zawierające kwas hialuronowy w formie roztworu, warto połączyć z naszymi ulubionymi kosmetykami. Dlaczego? HA wzmacnia działanie kremów do twarzy, przyspiesza wchłanianie olejów roślinnych oraz aktywuje składniki odżywcze. Możemy go stosować również pod postacią bazy pod maseczki i kremy z filtrem.
- Kwas hialuronowy warto łączyć z olejami roślinnymi – mieszankę nakładamy na oczyszczoną i lekko zwilżoną twarz.
- Kilka kropli kwasu HA dodajemy do ulubionego kremu – dzięki temu zwiększymy działanie nawilżające oraz przyswajanie składników odżywczych.
- Kwas hialuronowy może stanowić dodatek do domowych maseczek do twarzy, wykonanych np. na bazie glinki.
Zobacz: Czym są dermokosmetyki? Wyjaśniamy
Stężenie kwasu hialuronowego – jakie wybrać?
Warto poruszyć również kwestię stężenia kwasu HA w dostępnych preparatach, ponieważ jest to istotny parametr, który decyduje o ich skuteczności. Na rynku dostępne są stężenia od 1% do 5%. Najwyższe stężenie skutkuje tym, że kwas cechuje się wysoką intensywnością w działaniu – ze względu na to, że zawiera więcej substancji czynnej. Co to oznacza? Kosmetyk z kwasem hialuronowym 1% zawiera 1% czystego kwasu HA i 99% wody, natomiast kosmetyk 5% zawiera 5% czystego kwasu HA i 95% wody.
Uwaga: Przed zastosowaniem preparatu zawierającego kwas hialuronowy warto zapoznać się z zaleceniami producenta.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego?
Mimo że kwas hialuronowy uchodzi za bezpieczny składnik preparatów pielęgnacyjnych, to według wytycznych producentów kremy i inne kosmetyki zawierające kwas HA nie powinny być stosowane:
- przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią,
- przy chorobach autoimmunologicznych,
- przy chorobach nowotworowych,
- w przypadku uczulenia na składnik zawarty w kosmetyku.