Pyłek pszczeli na skórę – hit czy kit? Sprawdzamy

Dlaczego warto stosować pyłek pszczeli na skórę? Jak działa na nasz naskórek? Do jakich rodzajów cery jest zalecany? Poznajcie przepisy na maseczki do twarzy z pyłkiem pszczelim.

Produkty do naturalnej maseczki

Pyłek pszczeli na skórę – składniki odżywcze 

Ekstrakt z pyłku pszczelego wykorzystywany jest do produkcji różnorodnych kosmetyków: kremów do twarzy, balsamów do ciała, maseczek do twarzy, masek do włosów, mleczek do demakijażu, kremów regeneracyjnych do dłoni, kosmetyków leczniczych przeznaczonych dla cery trądzikowej. 

Wszechstronne zastosowanie pyłku pszczelego w przemyśle kosmetycznym wynika z bogatego składu. W produkcie od pszczół znajdziemy m.in. takie składniki odżywcze jak: 

  • witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP,
  • białko, 
  • tłuszcze, 
  • srebro, 
  • związki fenolowe, 
  • kartenoidy, 
  • flawonoidy. 

To właśnie bogactwo składników odżywczych sprawia, że pyłek pszczeli to prawdziwy kosmetyczny hit w pielęgnacji skóry oraz włosów. 

Zobacz: Pyłek pszczeli – jak stosować u dzieci?

Pyłek pszczeli na skórę – jak działa? 

Pyłek pszczeli znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ nadaje się do wielu rodzaju cer – w tym tych problematycznych. 
Zawartość witaminy K, witaminy C oraz witaminy PP sprawia, że pyłek wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni je przed pękaniem i zmniejsza przepuszczalność. Dzięki temu ten naturalny produkt zalecany jest dla cer naczynkowych oraz przy trądziku różowatym

Flawonoidy oddziałują przeciwzapalnie oraz wzmacniają działanie przeciwutleniacza – witaminy C. Dodatkowo pyłek pszczeli działa antybakteryjnie, ściągająco, regenerująco. Reguluje także pracę gruczołów łojowych i przyspiesza procesy gojenia się ran. Oznacza to, że może być stosowany przy cerze tłustej oraz trądzikowej. 

Zawartość flawonoidów, kartenoidów i związków fenolowych sprawia, że pyłek odznacza się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Poprzez walkę z wolnymi rodnikami, spowalnia procesy starzenia się naszego naskórka. 

Natomiast kemferol i kwercetyna wzmacniają tkankę łączną skóry i skutecznie hamują negatywne działanie enzymów rozkładających kwas hialuronowy. Dzięki temu pyłek pszczeli usprawnia mikrokrążenie w skórze i przyspiesza jej dotlenienie. Zalecany jest więc dla osób borykających się z szarą, pozbawioną blasku cerą, a zwłaszcza dla palaczy. 

Przeczytaj: Kwas hialuronowy na twarz – jakie daje efekty? Sprawdzamy 

Pyłek pszczeli na skórę – przepisy na maseczki do twarzy

Dziewczyna z maseczką na twarzy patrząca w lustro
Maseczki do twarzy z wykorzystaniem pyłku pszczelego są szybkie oraz proste w wykonaniu. Nasz skóra będzie odżywiona, zregenerowana oraz nawilżona

Warto wiedzieć, że pyłek pszczeli jest naturalnym produktem, który silnie barwi, np. ręczniki i ubrania. Jeżeli rozcieńczymy go wyłącznie samą wodą, wówczas może zostawić również pomarańczowy kolor na naszej skórze. Dlatego też polecamy stosowanie go jako jednego ze składników maseczek do twarzy. Poniżej zaprezentujemy przepisy na trzy najpopularniejsze maseczki z wykorzystaniem tego produktu od pszczół. 

Zanim zabierzemy się do wykonania maseczki, powinniśmy na początku odpowiednio przygotować sam pyłek. W jaki sposób? Dobrym sposobem będzie roztarcie pyłku w moździerzu lub dodanie do niego odrobiny wody i pozostawienie na kilka minut – do czasu aż zmięknie. 

Uwaga: Przed pierwszym zastosowaniem pyłku pszczelego na skórę zalecamy wykonanie próby uczuleniowej. Niewielką ilość pyłku pszczelego aplikujemy na fragment skóry za uchem lub na żuchwie. Reakcja alergiczna może się pojawić w czasie 24-48 godzin po aplikacji. Jeżeli nie zauważymy objawów takich jak swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie naskórka, wówczas możemy wykonać maseczkę. 

Sprawdź: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Maseczka z pyłku pszczelego, miodu i oliwy 

Ten wariant naturalnej maseczki polecany jest przede wszystkim dla osób z cerą suchą i dojrzałą. Kosmetyk zregeneruje naskórek oraz uzupełni braki lipidów w naskórku. 

Przepis na maseczkę: Przygotowujemy papkę poprzez zmieszanie ze sobą łyżki stołowej pyłku pszczelego, łyżki stołowej płynnego miodu oraz łyżeczki oliwy z oliwek. Gotowy produkt aplikujemy na skórę twarzy. Po upływie 15 minut maseczkę zmywamy ciepłą wodą. 

Maseczka z pyłku pszczelego i jogurtu naturalnego 

Maseczka przeznaczona jest dla osób borykających się ze skórą tłustą, problemową oraz trądzikową. 

Przepis na maseczkę: Potrzebujemy zmieszać ze sobą łyżkę stołową rozdrobnionego pyłku pszczelego, łyżkę stołową płynnego miodu, 2 łyżki stołowe gęstego jogurtu naturalnego. Maseczkę aplikujemy na oczyszczoną skórę twarzy i trzymamy ją przez maksymalnie 15 minut. Na końcu zmywamy ciepłą wodą. 

Maseczka z pyłku pszczelego, jajka i twarogu 

Maseczka charakteryzuje się szerokim działaniem upiększającym. Przede wszystkim odżywia i nawilża nasz naskórek, ale również zmniejsza występujące zmiany zapalne. 

Przepis na maseczkę: Mieszamy ze sobą 2 łyżki stołowe rozdrobnionego pyłku pszczelego, 2 łyżki stołowe miodu, 1 żółtko surowego jaja kurzego, 1 łyżkę stołową twarogu. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 20 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy ją ciepłą wodą. 

Zapoznaj się: Ksylitol w kosmetykach – jak działa na skórę i jamę ustną? 

 

 

 

 

 

Bibliografia

A. Kurek-Górecka, R. Balwierz, D. Marciniak, Z. Dzierżewicz, J. Więcławek, B. Sarecka-Hujar, B. Karolewicz, M. Delijewski, Zastosowanie pyłku pszczelego w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, Lek roślinny tom 74 nr 3, 2018

J. Komsta, S. Sosik, M. Kędzierska-Matysek, A. Teter, B. Topyła, P. Domaradzki,
M. Kowalczyk, M. Ryszkowska-Siwko, Produkty pszczele jako surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane w kosmetyce [w:] Wybrane zagadnienia z zakresu produkcji surowców, żywności i kosmetyków. Środowisko – Roślina – Zwierzę – Produkt. red. M. Babicz, K. Kropiwiec-Domańska, Lublin 2021 (dostęp online) https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2021/09/Wybrane-zagadnienia-z-zakresu-produkcji-surowcow-zywnosci-i-kosmetykow-1.pdf#page=52

A. Piotrowska, M. Zając, Ł. Tota, O. Czerwińska, N. Totko-Borkusiewicz, R. Zuziak, Analiza wpływu stosowania kremu z pszczelim pyłkiem kwiatowym na wybrane cechy skóry rąk oceniane subiektywnie i obiektywnie, Postępy Fitoterapii 19(1), 2018 (dostęp online)  https://www.researchgate.net/profile/Anna-Piotrowska-10/publication/326112060_Analysis_of_the_effect_of_bee_pollen_cream_on_selected_hand_skin_characteristics_measured_by_subjective_and_objective_methods/links/5b7f3dc5299bf1d5a723bec4/Analysis-of-the-effect-of-bee-pollen-cream-on-selected-hand-skin-characteristics-measured-by-subjective-and-objective-methods.pdf

D. Psota, Zastosowanie produktów pszczelich w leczeniu dermatoz oraz uszkodzeń skóry [w:] Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu tom 1 red. K. Pujer, Wrocław 2017 (dostęp online) https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/476824/NDIGOZ031244.pdf#page=34

B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Skład i właściwości biologiczne pyłku kwiatowego zbieranego przez pszczoły ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania go w kosmetyce, Postępy Fitoterapii 17(2), 2016 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/09/pf_2016_130-138.pdf