Ksylitol – charakterystyka
Ksylitol, inaczej cukier brzozowy, stosowany jest w przemyśle spożywczym w roli środka słodzącego. Znany jest przede wszystkim z tego, że stanowi zdrowszy zamiennik białego cukru. Jego główną zaletą jest niska kaloryczność, ale warto wiedzieć, że wykazuje on również działanie prozdrowotne: bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwpróchnicze, zasadotwórcze.
Zobacz: SLS w kosmetykach – czym jest, jak wpływa na włosy i skórę?
Ksylitol w kosmetykach do pielęgnacji skóry
Ksylitol wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym jako humektant, substancja absorbująca wodę i pochłaniająca wilgoć. Jednak cukier brzozowy nie tylko zagęszcza produkty kosmetyczne, ale również pozytywnie oddziałuje na nasz naskórek. Jest substancją bezpieczną i nie powoduje reakcji alergicznych.
Ksylitol wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ochronne. Wywiera korzystny wpływ na mikroflorę skóry. Jako humektant ma zdolność do wiązania wody wewnątrz naskórka, dlatego też sprzyja jego nawilżeniu i poprawia elastyczność warstwy rogowej. Ksylitol hamuje rozwój niektórych rodzajów drożdżaków i bakterii.
Cukier brzozowy dodawany jest przede wszystkim do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, ze skłonnościami do stanów zapalnych. Kosmetyki z ksylitolem sprawiają, że nasza skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Możemy również zauważyć redukcję stanów zapalnych, ale także zmniejszenie wyprysków.
Cukier brzozowy występuje w kosmetykach naturalnych oraz w peelingach i scrubach do ciała.
Przeczytaj: Cukier trzcinowy na skórę i włosy – domowy peeling cukrowy
Ksylitol w produktach do higieny jamy ustnej
Warto wiedzieć, że ksylitol znajdziemy także w składzie past do zębów oraz płynów do płukania ust – ze względu na jego właściwości przeciwpróchnicze. Dodatkowo działa on przeciwdrobnoustrojowo, przez co hamuje wzrost bakterii determinujących powstawanie płytki nazębnej i wspomaga mineralizację zębów. Może również pomagać w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust i przywracać jamie ustnej właściwą równowagę kwasowo-zasadową.
Sprawdź: Pyłek pszczeli na skórę – hit czy kit? Sprawdzamy
Bibliografia
https://blog.sanaja.pl/ksylitol-xylitol/
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/ksylitol-cos-slodkiego-w-kosmetykach,18974