Ksylitol w kosmetykach – jak działa na skórę i jamę ustną?

Jaką rolę odgrywa ksylitol w kosmetykach? Czy pozytywnie oddziałuje na nasz naskórek? Dlaczego dodaje się go do środków przeznaczonych do higieny jamy ustnej? Przeczytajcie.

Zadbana kobieta na niebieskim tle

Ksylitol – charakterystyka

Ksylitol, inaczej cukier brzozowy, stosowany jest w przemyśle spożywczym w roli środka słodzącego. Znany jest przede wszystkim z tego, że stanowi zdrowszy zamiennik białego cukru. Jego główną zaletą jest niska kaloryczność, ale warto wiedzieć, że wykazuje on również działanie prozdrowotne: bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwpróchnicze, zasadotwórcze. 

Zobacz: SLS w kosmetykach – czym jest, jak wpływa na włosy i skórę?

Ksylitol w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Ksylitol wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym jako humektant, substancja absorbująca wodę i pochłaniająca wilgoć. Jednak cukier brzozowy nie tylko zagęszcza produkty kosmetyczne, ale również pozytywnie oddziałuje na nasz naskórek. Jest substancją bezpieczną i nie powoduje reakcji alergicznych.

Ksylitol wykazuje działanie przeciwzapalne oraz ochronne. Wywiera korzystny wpływ na mikroflorę skóry. Jako humektant ma zdolność do wiązania wody wewnątrz naskórka, dlatego też sprzyja jego nawilżeniu i poprawia elastyczność warstwy rogowej. Ksylitol hamuje rozwój niektórych rodzajów drożdżaków i bakterii. 

Cukier brzozowy dodawany jest przede wszystkim do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, ze skłonnościami do stanów zapalnych. Kosmetyki z ksylitolem sprawiają, że nasza skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Możemy również zauważyć redukcję stanów zapalnych, ale także zmniejszenie wyprysków. 

Cukier brzozowy występuje w kosmetykach naturalnych oraz w peelingach i scrubach do ciała. 

Przeczytaj: Cukier trzcinowy na skórę i włosy – domowy peeling cukrowy

Ksylitol w produktach do higieny jamy ustnej

Warto wiedzieć, że ksylitol znajdziemy także w składzie past do zębów oraz płynów do płukania ust – ze względu na jego właściwości przeciwpróchnicze. Dodatkowo działa on przeciwdrobnoustrojowo, przez co hamuje wzrost bakterii determinujących powstawanie płytki nazębnej i wspomaga mineralizację zębów. Może również pomagać w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust i przywracać jamie ustnej właściwą równowagę kwasowo-zasadową. 

Sprawdź: Pyłek pszczeli na skórę – hit czy kit? Sprawdzamy 

 

 

 

Bibliografia

https://blog.sanaja.pl/ksylitol-xylitol/

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/ksylitol-cos-slodkiego-w-kosmetykach,18974

https://cosibella.pl/Xylitol-blog-pol-1593677239.html