Orgazm w ciąży – czy jest bezpieczny?

W ciele ciężarnej kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonów. Huśtawka nastrojów, rozdrażnienie, niepokój – to uczucia, które towarzyszą wielu przyszłym mamom. Sporo z nich zauważa także zmiany w swoim libido. Niektóre mają większą ochotę na seks, inne obawiają się o zdrowie dziecka, więc z niego rezygnują. Naturalne przy tej okazji jest pytanie o to, czy orgazm w ciąży jest bezpieczny. Poniżej wyjaśniamy tę kwestię.

Para leżąca na łóżku

Kobieta w prawidłowo przebiegającej ciąży nie musi rezygnować ze współżycia i orgazmu. Co więcej, może wtedy odkryć swoją seksualność na nowo i czerpać o wiele więcej przyjemność ze zbliżeń intymnych, niż wcześniej. Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi inaczej, warto utrzymywać intymne relacje z partnerem. Po narodzinach dziecka przez jakiś czas może być trudno o chwile sam na sam.

Kiedy w ciąży należy zrezygnować ze współżycia (i orgazmu)

O tym, czy kobieta w ciąży może uprawiać seks, decyduje lekarz ginekolog podczas badania. Zasadniczo powodów, dla których nie wolno kochać się w ciąży, może być kilka:

  • plamienia,

  • przodujące łożysko,

  • ciąża zagrożona,

  • poronienie lub przedwczesny poród we wcześniejszych ciążach.

W tej sytuacji warto spytać lekarza, czy zakaz obejmuje jedynie penetrację, do której dochodzi podczas stosunku, czy może dotyczy także pieszczot intymnych i seksu oralnego. Często zdarza się, że nie ma przeciwwskazań do tego, by kobieta osiągała orgazm w inny sposób niż tradycyjny seks. W gabinecie ginekologa nie ma krępujących i niezasadnych pytań. Nie trzeba się zatem bać, wstydzić, czy krępować. Warto zadawać pytania o tak intymne sprawy.

Czy orgazm może przyspieszyć poród?

Po 38. tygodniu ciąży zawarte w spermie prostaglandyny mogą przyspieszyć skurcze porodowe. Podobne skutki wywołuje oksytocyna, która uwalnia się u kobiety podczas orgazmu.

Nie należy jednak obawiać się, że tak się stanie na wcześniejszym etapie ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, orgazm w ciąży jest całkowicie bezpieczny i nie spowoduje przedwczesnej akcji porodowej.

Brak ochoty na seks w ciąży

Nie każda kobieta w ciąży chce współżyć. Zwłaszcza te przyszłe mamy, które w pierwszych tygodniach odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wolą zrezygnować z seksu. Zdecydowana większość kobiet w drugim trymestrze wraca do intymnych doznań z partnerem lub w pojedynkę, bo masturbacja w ciąży również nie jest zakazana.

Zwiększona ochota na seks w ciąży

Kobieta w ciąży i mężczyzna na piasku
Okres ciąży może wiązać się z naturalnym podniesieniem poziomu libido

Sporo kobiet w ciąży obserwuje u siebie podniesione libido. Wynika to z tego, że rośnie ukrwienie macicy oraz pochwy. Poza tym pochwa staje się lepiej nawilżona. Zwiększa się także rozmiar warg sromowych. To wszystko sprawia, że kobiecie łatwiej osiągnąć orgazm. Co więcej, w ciąży orgazmy bywają dłuższe. Zdarza się też, że są wielokrotne.

Ochota na seks może być też podyktowana tym, że w czasie ciąży kobiety nie odczuwają stresu związanego z tym, że w nią zajdą. Zdaniem seksuologów sporo kobiet nie czerpie pełnej satysfakcji z seksu z uwagi na to, że obawiają się niechcianej ciąży. Kobiety, które chcą mieć dziecko albo już są w ciąży, potrafią się w pełni odprężyć.

Przeczytaj: Jak przyspieszyć poród? Naturalne sposoby 

Zalety orgazmu w ciąży

Przeżywanie orgazmu w ciąży może redukować stres i napięcie, które towarzyszą kobiecie zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Niektóre przyszłe mamy mówią, że orgazm stał się remedium na dolegliwości odczuwane w pierwszym trymestrze.

Na co uważać podczas współżycia w ciąży?

Kobieta w ciąży jest szczególnie narażona na infekcje intymne i infekcje układu moczowego. Dlatego zarówno ona sama, jak i jej partner, powinni dbać o higienę, by zminimalizować ryzyko takich infekcji. Należy także pamiętać o sterylności gadżetów erotycznych, a lubrykanty wymienić na te naturalnego pochodzenia.

Skurcze brzucha po orgazmie

Do godziny po orgazmie większość kobiet odczuwa skurcze i napięcie brzucha. To całkowicie normalne. Przed ciążą również miało miejsce, ale było niezauważalne z uwagi na mniejsze napięcie powłok brzusznych.

Jeśli po współżyciu u kobiety pojawi się plamienie albo dokuczliwy ból brzucha, najprawdopodobniej będzie musiała na jakiś czas zrezygnować ze współżycia. O swoich dolegliwościach musi poinformować lekarza, który oceni, czy powinna ograniczyć także przeżywanie orgazmu.

Sprawdź: Jakie pozycje seksualne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?