Kolagen do twarzy – czy spłyci zmarszczki?

W jaki sposób stosować kolagen do twarzy? Czy kremy przeciwzmarszczkowe z kolagenem rzeczywiście działają? Czym jest kolagen naturalny? W artykule wyjaśniamy, czy kolagen jest w stanie spłycić zmarszczki oraz poprawić stan naszej skóry.

Kobieta i wiązania kolagenu

Czym jest kolagen?

Kolagen jest podstawowym budulcem stawów, chrząstek, kości i zębów. Stanowi także około 75% skóry i wytwarzany jest przez komórki nazywane fibroblastami. Składa się z aminokwasów, które sprawiają, że tkanki są bardziej sprężyste, elastyczne i odporne na odkształcenia. 

Najbardziej znane są dwa podstawowe typy tego białka: kolagen typu I oraz kolagen typu II. Kolagen typu I znajduje się w skórze, ścięgnach oraz w tkance podskórnej. Kolagen typu II przede wszystkim związany jest ze stawami. W artykule skupimy się na działaniu kolagenu typu I. 

Czy kolagen spłyci zmarszczki? 

Kolagen to białko, które łączy ze sobą komórki tkanki łącznej, dzięki czemu uodparnia naskórek na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednia ilość kolagenu zapewnia naszej skórze elastyczność oraz zmniejsza ryzyko pojawiania się zmarszczek. 

Warto wiedzieć, że z wiekiem maleje ilość kolagenu w naszej skórze. Jest to naturalny proces, do którego dochodzi średnio po 25. roku życia. Natomiast około 60. roku życia produkcja kolagenu całkowicie ustaje. Niedobór tego białka doprowadza do pogorszenia się stanu skóry, powstawania nowych zmarszczek, ale również wpływa na kondycję włosów oraz na wzrok. 

Czy kosmetyki z kolagenem rzeczywiście działają? 

Kolagen stanowi popularny dodatek np. do kremów przeciwzmarszczkowych. Jednak musimy wiedzieć, że rozmiar cząsteczki kolagenu uniemożliwia przeniknięcie białka przez skórę i jej głębokie warstwy. Oznacza to, że kremy przeciwzmarszczkowe z kolagenem mogą spłycać zmarszczki, jednak bezpośrednio nie będzie za to odpowiedzialny kolagen. Zauważymy natomiast lepsze nawilżenie naskórka, ponieważ białko ochrania skórę przez nadmierną utratą wody. 

Jakich kosmetyków unikać? 

Decydując się na kosmetyki z kolagenem, powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość składnika aktywnego – ilość kolagenu nie powinna być wyższa niż 4%. 
W składzie kolagen nie powinien występować z: kwasem salicylowym, kwasami owocowymi, cynkiem, retinolem oraz z ceramidami. Wymienione substancje neutralizują działanie białka. 

Jaki kolagen do twarzy wybrać? 

Skoro wiemy już, że kosmetyki z kolagenem nie spłycą naszych zmarszczek, to możemy sobie postawić pytanie – w jaki sposób należy poprawnie stosować kolagen? Z pomocą przyjdą nam oczywiście zabiegi medycyny estetycznej, np. z użyciem wypełniaczy tkankowych. Pamiętajmy jednak o tym, że efekty takich zabiegów utrzymują się jedynie przez okres około dwóch lat. 

Kolagen w formie hydrolizatów oddziałuje na naszą skórę od wewnątrz. 

Dobrym wyborem będzie doustne stosowanie kolagenu w formie nutraceutyków, czyli hydrolizatów. Badania wskazują na to, że przyjmowanie wewnętrznie kolagenu spowalnia procesy starzenia się komórek skóry. Wymaga to jednak regularnego stosowania i uzbrojenia się w cierpliwość, aby zaobserwować uelastycznienie naskórka. Do przebudowy struktury kolagenowej, dzięki stosowaniu kolagenu wewnętrznie, dochodzi po upływie 3-4 miesięcy. Oznacza to, że dopiero po takim czasie zauważymy pierwsze efekty kuracji kolagenem do twarzy.

Przeczytaj: Kolagen na blizny – czy pomaga? Sprawdzamy 

Kolagen naturalny 

Kobieta aplikująca kolagen na skórę
Kolagen naturalny sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, a zmarszczki są mniej widoczne

Dużą popularność zyskuje tzw. kolagen naturalny, który aplikujemy na twarz. Jest on zbudowany z aminokwasów oraz z peptydów, które cechują się wysoką przenikalnością do głębokich warstw skóry. Możemy wyróżnić kilka typów tego białka, m.in.: kolagen odzwierzęcy, roślinny, liofilizowany, natywny, mikrokolagen.

 Kolagen naturalny aplikujemy na skórę. Jego najpopularniejszym rodzajem jest kolagen rybi, który budową przypomina ludzką skórę. 

Najczęściej stosowanym kolagenem do twarzy jest kolagen rybi, który otrzymuje się z rybich łusek. Swoją budową przypomina on ludzką skórę. 

Sprawdź: Witamina C na twarz – jak ją stosować, jakie da efekty? 

Kolagen naturalny – efekty

Jakie otrzymamy efekty, stosując kolagen naturalny? Przede wszystkim działa on również w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu stymuluje regenerację komórek. Sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, a zmarszczki są mniej widoczne. Dodatkowo zapewnia utrzymanie optymalnego nawilżenia, przeciwdziała powstawaniu przebarwień, tworzy na skórze warstwę ochronną, która chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Kolagen naturalny stosowany jest także przez osoby, które borykają się z trądzikiem pospolitym oraz różowatym. Dzięki temu, że białko wnika w głąb skóry, to jest w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i zmniejsza ryzyko powstawania tzw. blizn potrądzikowych. 

Zobacz: Kolagen w ciąży – czy można go stosować?

Jak stosować kolagen naturalny do twarzy? 

Przed aplikacją kolagenu naturalnego powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry. Warto wykonać peeling, który sprawi, że składniki aktywne jeszcze lepiej będą wchłaniane przez naskórek. 

Kolagen naturalny nanosimy na zwilżoną twarz, a następnie wmasowujemy produkt. Po kilku minutach możemy nałożyć krem, serum lub olejek. 

Uwaga: Naturalny kolagen do twarzy może ściągać skórę. Jest to naturalne zjawisko, na które pomoże zaaplikowanie kremu. 

Zapoznaj się: Masaż kamieniem gua sha – naturalny lifting twarzy

Jak przechowywać kolagen naturalny? 

Decydując się na kurację kolagenem do twarzy, powinniśmy zadbać o odpowiednie przechowywanie naturalnego białka. Optymalna temperatura wynosi mniej niż 26 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach biało ulega procesowi denaturacji, w wyniku którego traci aktywność biologiczną. 

Kolagen w diecie 

Niedobory kolagenu możemy również uzupełniać za pomocą diety kolagenowej. Po jakie produkty powinniśmy sięgać? Przede wszystkim po galaretki mięsne, warzywne, owocowe, kurze łapki, golonkę, podroby oraz przetworzone produkty mięsne. 

Dobrym wyborem będzie także uzupełnienie diety w antyoksydanty, które wraz z kolagenem naturalnie hamują procesy starzenia się skóry. Wśród antyoksydantów możemy wymienić: witaminę A, witaminę C, witaminę E, selen. Ważnym składnikiem syntezy kolagenu jest także żelazo. 

Kolejnym aspektem jest również zdrowy styl życia oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Do czynników, które wpływają na rozpad kolagenu, należą: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadużywanie cukru białego, słodyczy i wyrobów cukierniczych, życie w stresie – hormon stresu, kortyzol, powoduje rozpad kolagenu. 

 

 

 


Bibliografia

D. Żelaszczyk, A. Waszkielewicz, H. Marona, Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol, 2012 (dostęp online) https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej

A. Nowicka-Zuchowska i wsp., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 2019 (dostęp online) https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/17816/Kolagen.pdf?sequence=1&isAllowed=y