Na czym polega ketoza? Zakwaszenie organizmu na diecie ketogenicznej

Czym jest ketoza? Jakie są jej charakterystyczne objawy? Jak zakwaszenie organizmu powiązane jest z dietą ketogeniczną? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule.

Mózg na czarnym tle

Czym są ciała ketonowe? 

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia, czym jest ketoza oraz zakwaszenie organizmu, pokrótce przybliżmy pojęcie ciał ketonowych. 

Stosowanie diety ketogenicznej – wysokotłuszczowej oraz niskowęglowodanowej – a także rozwój cukrzycy sprawiają, że w organizmie powstają ciała ketonowe. Do ich wytwarzania dochodzi w wątrobie w wyniku niepełnego utlenienia metabolitów. Wśród ciał ketonowych można wymienić: aceton, acetooctan, kwas beta-hydroksymasłowy. 

Nadmiar ketonów powoduje natomiast zakwaszenie organizmu – zbyt wysokie stężenie kwasów magazynowanych w tkankach skutkujące rozwojem niebezpiecznych schorzeń.

Ciała ketonowe podczas stosowania diety ketogenicznej stają się głównym źródłem energetycznym, gdy zazwyczaj energii dodaje nam glukoza. 

Przeczytaj: Grypa ketonowa na diecie ketogenicznej – jak jej uniknąć?

Ketoza – czym jest?

Ketoza nie jest stanem chorobowym ani schorzeniem. To reakcja organizmu na obecność nadmiaru ciał ketonowych. Warto wiedzieć, że ketony znajdują się w naszym ciele, nawet jeżeli nie stosujemy diety ketogenicznej, jednak ich poziom jest zdecydowanie mniejszy. 

Tak jak wspomnieliśmy, podczas stanu ketozy organizm szuka innych źródeł energii poza glukozą, dlatego też decyduje się na ciała ketonowe. Niestety, nie jest pozytywne zjawisko, ponieważ ketony stanowią paliwo dla organów, mięśni oraz mózgu. Przez to też możemy odczuwać bóle mięśni, bóle głowy czy ogólny spadek kondycji.

Stan ketozy osiągamy nie tylko na diecie ketonowej. Dochodzi do niego również w sytuacji, gdy nadużywamy alkoholu oraz głodzimy się. 

Zobacz: Top 15 produktów wspierających odchudzanie

Jakie są objawy ketozy? 

null
Stan ketozy prowadzi do znacznej utraty kilogramów masy ciała

Stan ketozy wiąże się z występowaniem wyróżniających się objawów. Należą do nich np. suchość w ustach i zwiększone pragnienie, konieczność częstego oddawania moczu oraz charakterystyczny oddech, który za sprawą acetonu przypomina zapach lakieru do paznokci. Warto wiedzieć, że zapach acetonu może wydzielać się również z potem. 

Do innych objawów wskazujących na stan ketozy należą: 

  • utrata wagi,
  • zmniejszenie uczucia głodu,
  • początkowy stan euforii oraz zwiększenia energii,
  • późniejszy spadek energii, uczucie zmęczenia,
  • problemy ze snem,
  • bóle brzucha,
  • zatwardzenia,
  • tzw. biegunka tłuszczowa,
  • spadek formy fizycznej. 

Przeczytaj: Indeks glikemiczny a odchudzanie – jak ułożyć jadłospis? Wyjaśniamy

Zakwaszenie organizmu a dieta ketogeniczna

Ludzki organizm cechuje się odczynem zbliżonym do naturalnego – odczyn naturalny pH = 7. Prawidłowe pH moczu wynosi 6,5-7, a pH krwi od 7,35 do 7,45. Podczas zakwaszenia organizmu przede wszystkim dochodzi do zmiany pH naszego moczu – zaczyna się on zbliżać do odczynu kwaśnego. Spadek pH wiąże się m.in. ze stanami zapalnymi, rozwojem schorzeń, pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci oraz z zaburzeniami równowagi hormonalnej. 

Do zakwaszenia organizmu dochodzi poprzez nieodpowiednie nawyki żywieniowe, źle dobraną dietę oraz poprzez brak ruchu. Jeżeli dieta ketogeniczna oparta jest przede wszystkim na mięsie, tłuszczach utwardzonych oraz na przetworzonych pokarmach, wówczas właśnie dochodzi do zakwaszenia organizmu. 

Sprawdź: Odkwaszenie organizmu – co spożywać a czego unikać? Wyjaśniamy działanie diety zasadowej 

 

 

 

Bibliografia

https://dietetykgubin.pl/zakwaszenie-organizmu-dieta-ketogeniczna/

https://dietetycy.org.pl/kwasica-ketonowa/

https://ketodietetyk.pl/jak-poznac-czy-jestes-w-ketozie/