Jak stulejka wpływa na seks? Wyjaśniamy

Czy stosunek seksualny ze stulejką jest możliwy? Jakie są jego konsekwencje? Czy mężczyzna ze stulejką powinien uprawiać seks? Czy po chirurgicznym zabiegu na stulejkę można współżyć? Wyjaśniamy kwestie związane ze stulejką i aspektami seksualnymi.

Para w łóżku

Stulejka – co to jest?

Stulejka to niewłaściwe zwężenie ujścia napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia w czasie spoczynku lub podczas erekcji. Medyczna klasyfikacja stulejki określa stopień zaawansowania problemu, dzieląc stulejkę na całkowitą (pełną) oraz częściową (niepełną). Stulejka całkowita w całości zasłania żołądź prącia (nie istnieje możliwość swobodnego odsłonięcia żołędzi), natomiast napletek w stulejce niepełnej tylko częściowo zasłania żołądź.

Jakie są przyczyny stulejki?

Stulejkę dzieli się również ze względu na przyczyny jej występowania. Stulejka wrodzona jest wynikiem budowy penisa, przy czym stulejka występująca u chłopców do trzeciego roku życia jest zjawiskiem naturalnym. Po ukończeniu trzeciego roku życia powinna pojawić się pełna możliwość odprowadzenia napletka i odsłonięcia żołędzi. 

Stulejka nabyta, określana również jako patologiczna, może powstać w wyniku przebytych urazów mechanicznych napletka, infekcji, stanów zapalnych, chorób somatycznych czy chorób skóry (takich jak łuszczyca i egzema). 

Wśród przyczyn stulejki wymienia się także nieprawidłową higienę prącia, w wyniku której pod napletkiem gromadzą się bakterie, grzyby i inne patogeny determinujące infekcje i stany zapalne. Stan zapalny prowadzi natomiast do zwężenia ujścia napletka.

Przyczyną stulejki nabytej może być również niewłaściwa lub zbyt agresywna masturbacja. Specjaliści podkreślają, że męska masturbacja nie powinna polegać na pocieraniu penisem o miękkie przedmioty lub o materac. Najlepiej, aby mężczyzna masturbował się w tradycyjny sposób. 

Stulejka a seks 

Kobieta trzymająca prezerwatywę
Stosunek seksualny może powodować ból zarówno w przypadku stulejki całkowitej, jak i częściowej

Stulejka negatywnie wpływa na życie seksualne mężczyzn, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia podjęcia współżycia. Stosunek seksualny może przede wszystkim wiązać się z mniej lub bardziej nasilonym bólem prącia. Wielu mężczyzn uprawia wówczas seks z poczucia obowiązku – chcą zaspokoić swoje partnerki, mimo iż nie czują się komfortowo. Problem ze stulejką wpływa również na psychikę, determinując rozwój kompleksów, a nawet uniemożliwiając zbudowanie satysfakcjonującej relacji. 

Stulejka u dorosłych mężczyzn sprawia, że nie mogą oni czerpać pełni przyjemności z seksu, ponieważ najbardziej czułe miejsce prącia jest zasłonięte przez fałd skórny. Chociaż stulejka umożliwia erekcję, to stymulacja żołędzi penisa jest całkowicie niemożliwa, bądź utrudniona. Napletek nie cofa się, aby odpowiednio odsłonić żołądź i doprowadzić do jak najlepszych doznań seksualnych. Przez to też mężczyzna może mieć problem z przedwczesnym wytryskiem lub z utrzymaniem erekcji. Dodatkowo dolegliwości bólowe mogą pojawić się już w momencie zakładania prezerwatywy. 

Czy mężczyzna ze stulejką może być aktywny seksualnie? Lekarze zalecają powstrzymanie się od kontaktów seksualnych do momentu wyleczenia stulejki. Specjaliści nie tylko zwracają uwagę na dolegliwości bólowe, ale również na możliwość uszkodzenia napletka, rozwój stanów zapalnych, zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek, ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a nawet na niepłodność – stany zapalne napletka mogą wywoływać infekcję nasienia.

Stosunek seksualny ze stulejką a infekcje

Warto wiedzieć, że seks ze stulejką może doprowadzić do pęknięć napletka oraz zwiększać ryzyko infekcji intymnych u partnerki – zwłaszcza infekcji dróg moczowych. Dzieje się tak, ponieważ stulejka uniemożliwia odpowiednią higienę okolicy prącia. Przez odkładające się krople moczu, łój i spermę tworzy się środowisko przyjazne dla bakterii, grzybów i innych patogenów. W skrajnych przypadkach stulejka może zwiększać ryzyko raka szyjki macicy. 

Czy po zabiegu chirurgicznym można współżyć?

Po zabiegu chirurgicznym na stulejkę (plastyka napletka lub obrzezanie) specjaliści zalecają miesięczną abstynencję od stosunków seksualnych, a także od masturbacji czy pobudzania narządów intymnych. Ranę pozabiegową należy również dezynfekować oraz zabezpieczać zgodnie z zaleceniami lekarza. Wśród pacjentów po plastyce napletka zachodzi również konieczność rehabilitacji. 

 

 

 

Bibliografia

A. Jaśkowiak, Obrzezanie mężczyzn – perspektywa medyczna i psychologiczna, Psychoseksuologia nr 3, 2017 (dostęp online) https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/12003/psychoseksuologia_3_5-14.pdf?sequence=1&isAllowed=y

M. Raban, A. Żak, J. Litak, R. Smoliński, A. Budny, M. Turska, Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia?, Journal of Education, Health and Sport, 2017

https://www.menopauza.pl/stulejka-czyli-wstydliwy-problem-mezczyzn-ktory-uniemozliwia-wspolzycie/