Stulejka częściowa – czym różni się od całkowitej?

Czym właściwie jest stulejka? Jakie są różnice pomiędzy stulejką częściową a całkowitą? Jakie się przyczyny stulejki? Przeczytajcie artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Mężczyzna trzymający się za krocze

Stulejka – czym jest?

Stulejka to defekt penisa, który polega na niewłaściwym zwężeniu ujścia napletka. To z kolei blokuje możliwość pełnego odsłonięcia żołędzi (żołądź to unerwione zakończenie penisa) prącia w czasie spoczynku lub/i podczas erekcji.
Stulejka może być wrodzona lub nabyta – o przyczynach stulejki wspomnimy w dalszej części artykułu. 

Co ważne, stulejka uchodzi za schorzenie lub stan patologiczny penisa w momencie, gdy występuje u: chłopców powyżej trzeciego roku życia, nastolatków, dorosłych mężczyzn. 

Stulejka częściowa a stulejka całkowita

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, stulejkę można podzielić ze względu na przyczynę jej występowania. Wówczas wyróżnia się stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą (nazywaną również patologiczną).

Stulejkę klasyfikuje się również ze względu na stopień zaawansowania tego problemu, czyli na: stulejkę całkowitą i stulejkę częściową.

Stulejka całkowita (inaczej pełna) występuje w momencie, gdy ujście napletka penisa jest silnie zwężone i nie pozwala na odsłonięcie całości żołędzi bez dyskomfortu i bólu. 

Stulejka częściowa (niepełna) stwierdzana jest natomiast w sytuacji, gdy napletek jedynie częściowo zasłania żołądź. Pełne odsłonięcie żołędzi jest możliwe w stanie spoczynku penisa  (wiąże się jednak z dolegliwościami bólowymi podczas erekcji) oraz w niektórych przypadkach w stanie erekcji – wówczas dolegliwości bólowe determinuje zaciskanie się napletka w rowku zażołędnym.

Stulejkę pełną z łatwością rozróżnimy od stulejki częściowej. W przypadku stulejki całkowitej, mimo wszelkich prób, niemożliwe jest całkowite zsunięcie napletka zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wzwodu. Stulejka niepełna wiąże się z utrudnieniami w zsunięciu napletka. Co kluczowe, w stanie spoczynku można bez problemu zsunąć napletek do rowka zażołędnego. Dolegliwości bólowe pojawiają się natomiast podczas wzwodu. Dlaczego? Dochodzi wówczas do zmiany (wzrostu) objętości penisa poprzez napływ krwi. Napletek staje się za wąski w stosunku do wielkości całego prącia. Erekcja uniemożliwia więc swobodne zsunięcie napletka.

Warto podkreślić, że nieleczony problem stulejki częściowej może się rozwinąć. Wówczas stulejka niepełna przejdzie w stulejkę całkowitą.

W przypadku obu rodzajów stulejki niemożliwe jest w pełni satysfakcjonujące życie seksualne. Brak możliwości pełnego zsunięcia napletka determinuje intensywny ból. Co ważne, nieleczona stulejka u dorosłych utrudnia również prawidłową higienę narządów płciowych – na napletku mogą zbierać się bakterie, resztki moczu oraz resztki spermy. W wielu przypadkach prowadzi to do rozwoju stanów zapalnych oraz do zapalenia pęcherza moczowego. Rzadziej nieleczona stulejka prowadzi do: uszkodzenia nerek, całkowitej niewydolności nerek, rozwoju nowotworów prącia, powstania załupka (schorzenie urologiczne objawiające się m.in.: obrzękiem żołędzi, obrzękiem napletka, niedokrwieniem żołędzi, pieczeniem w cewce moczowej, silnymi bólami penisa, krwiomoczem, trudnościami w oddawaniu moczu).

Zapoznaj się z informacjami o leczeniu stulejki: Stulejka – rodzaje, przyczyny, leczenie. Czy konieczny jest zabieg?

Jak zdiagnozować stulejkę?

Męskie krocze
Stulejkę diagnozuje się podczas badania fizykalnego

Stulejkę rozpoznaje lekarz specjalista – urolog – podczas badania fizykalnego. Polega ono na próbie mechanicznego odprowadzenia napletka. Dodatkowe badania zlecane są przy podejrzeniu współistnienia infekcji dróg moczowych lub stanu zapalnego skóry w obrębie napletka.

Występowanie stulejki może być również powiązane z takimi objawami jak:

  • zaczerwienienie skóry w obrębie napletka,
  • zaczerwienienie napletka,
  • obrzęk skóry,
  • obrzęk żołędzi,
  • obrzęk w kształcie balonika w obrębie napletka,
  • skapywanie resztek moczu z napletka,
  • wydzielina ropna z napletka.

Przyczyny stulejki całkowitej i częściowej

Zarówno stulejkę całkowitą, jak i częściową można podzielić ze względu na przyczyny występowania tego schorzenia, czyli na stulejkę wrodzoną oraz nabytą.
Stulejka wrodzona dotyczy już noworodków. Chłopiec rodzi się z napiętym napletkiem na skutek zrostów między wewnętrzną warstwą napletka a żołędziem. Stulejka wrodzona powinna ustąpić około trzeciego roku życia ze względu na to, że napletek samoistnie się rozluźnia. Jeżeli tak się nie stanie, to konieczna jest konsultacja lekarska.

Z kolei stulejka nabyta, inaczej patologiczna, rozwija się u mężczyzn w każdym wieku. Determinują ją między innymi: schorzenia prącia, urazy prącia, stany zapalne, choroby skóry (jak łuszczyca oraz egzema), współwystępujące choroby (np. cukrzyca).

Najczęściej występującą przyczyną stulejki nabytej jest jednak nieodpowiednia higiena okolicy prącia. Dochodzi wówczas do tego, że pod napletkiem gromadzą się bakterie i inne patogeny, które prowadzą do rozwoju infekcji i stanu zapalnego, a to z kolei skutkuje zwężaniem ujścia napletka. Szczególnie ważne jest, aby usuwać z rowka zażołędnego mastkę. Jest to naturalna wydzielina, która składa się z: kropel moczu, łoju, bakterii, złuszczonego nabłonka.

Tak jak wymieniliśmy wyżej, przyczyną stulejki nabytej mogą być urazy napletka, do których dochodzi w wyniku: wypadku, nieodpowiedniej masturbacji, odbycia intensywnego stosunku płciowego. Uraz mechaniczny prowadzi do zbliznowacenia – skóra napletka traci elastyczność, a mężczyzna ma problem ze ściągnięciem napletka do żołędzi.

Warto wspomnieć również o tym, że jedną z przyczyn występowania stulejki u dorosłego mężczyzny może być cukrzyca. W jaki sposób? Po urazie mechanicznym napletka rany wolniej się goją, na skutek czego napletek traci swoją elastyczność. Co więcej, w przypadku cukrzycy współwystępuje zwiększone ryzyko rozwoju infekcji w obrębie układu moczowego.

 

 

 

 

Bibliografia

http://mediplanet.pl/specjalizacje-medyczne/urologia/co-jest-stulejka-calkowita-czym-rozni-sie-od-czesciowej/

M. Raban, A. Żak, J. Litak, R. Smoliński, A. Budny, M. Turska, Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia?, Journal of Education, Health and Sport, 2017