Czy olej z wiesiołka pomaga zajść w ciążę?

Olej z wiesiołka zawiera wiele cennych składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wśród jego właściwości wymienia się także to, że może ułatwić zajście w ciążę. Jak olej z wiesiołka wpływa na płodność? Czy rzeczywiście może być remedium na problem bezpłodności? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym analizujemy wpływ oleju z wiesiołka na płodność.

Olej z wiesiołka w misce

Olej z wiesiołka zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6. Tym samym może poprawić jakość i ilość śluzu szyjkowego, który ułatwia zapłodnienie. Tak jak i inne naturalne preparaty, należy traktować go jako wsparcie w procesie starania się o dziecko. Jeśli kobieta współżyje regularnie bez stosowania antykoncepcji przez minimum pół roku i mimo tego nie zachodzi w ciąże, powinna skonsultować się z ginekologiem.

Olej z wiesiołka to produkt, który powinna poznać każda kobieta. Może wesprzeć nie tylko te panie, które chcą zajść w ciąże, ale pomóc również w typowo kobiecych dolegliwościach: od tych związanych z miesiączkowaniem, aż po menopauzę.

Olej z wiesiołka a płodność

Olej z wiesiołka nie ma bezpośredniego wpływu na owulację ani płodność kobiety. Nie zastąpi terapii stosowanej, by pozbyć się schorzeń jajników, czy endometrium, które utrudniają zajście w ciążę. Jego suplementacja może wspierać proces leczenia, ale nigdy go nie zastąpi.

Udowodniono, że olej z wiesiołka poprawia śluz w szyjce macicy. On z kolei stanowi naturalne środowisko dla plemników. Jeśli śluzu jest mało lub jest złej jakości, plemnikom trudniej się przemieszczać – giną nim uda im się dotrzeć do komórki jajowej.

Jak przyjmować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka można przyjmować w formie kapsułek albo w płynie. Kapsułki należy zażywać zgodnie z informacją podaną przez producenta. W przypadku czystego oleju wystarczy jedna łyżka preparatu dziennie. Warto zaczynać od niego dzień i zażywać go tuż przed śniadaniem. Jest przyjemny w smaku, więc nawet osoby o wrażliwym podniebieniu nie będą mieć problemu z tym, by go wypić.

Kobiety, które starają się zajść w ciążę, powinny przyjmować olej z wiesiołka od 1. dnia cyklu (1. dzień miesiączki) do owulacji. Następnie zaleca się, aby przerwać jego zażywanie. Olej z wiesiołka może wywoływać niewielkie skurcze macicy. Mogą one utrudnić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórce jajowej.

Olej z wiesiołka w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna się skonsultować ze swoim lekarzem, zanim zacznie przyjmować suplementy – nawet te naturalne. Olej z wiesiołka w ciąży nie jest zabroniony. Ma pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Nie zaleca się przyjmowania go w pierwszym trymestrze. Nie ma badań, które potwierdzają to, że może powodować poronienie, ale zapobiegawczo lekarze odradzają jego zażywanie do 12. tygodnia ciąży.

Olej z wiesiołka może być stosowany także zewnętrznie na skórę. Wzmocni ją i uelastyczni, a więc pomoże w walce z rozstępami, które często są niechcianą pamiątką po ciąży. Polecany jest także do masażu krocza, który wykonują kobiety przygotowujące się do porodu naturalnego.

Przeczytaj także: Olej rycynowy w ciąży – czy przyspiesza poród?

Jaki olej z wiesiołka wybrać?

Nie każdy olej z wiesiołka ma te same właściwości. Olej wysokiej wartości charakteryzuje się tym, że jest:

  • tłoczony na zimno,

  • niefiltrowany i nierafinowany,

  • ma krótki okres przydatności – z czasem traci prozdrowotne właściwości, więc zwykle jego termin przydatności do spożycia to 3-6 miesięcy od daty wytłoczenia.

Należy pamiętać o tym, że olej z wiesiołka powinien być przechowywany w lodówce. Przed zakupem warto sprawdzić, czy sprzedawany jest w butelce z ciemnego szkła. U wielu producentów przygotowywany jest na zamówienie. Brak zapasów magazynowych związany jest z krótkim terminem przydatności do spożycia.

Pozostałe właściwości oleju z wiesiołka

Olej w butelce
Olej z wiesiołka m.in. wspiera leczenie zespołu policystycznych jajników

Olej z wiesiołka polecany jest nie tylko tym kobietom, które chcą zajść w ciąże. Znany jest także z wielu innych właściwości, o których każda kobieta powinna wiedzieć. Pomaga w walce z chorobami o podłożu hormonalnym – jest zalecany w czasie leczenia zespołu policystycznych jajników oraz w trakcie menopauzy. Ponadto olej z wiesiołka łagodzi objawy PMS, czyli zespołu spięcia przedmiesiączkowego. Regularnie stosowany, wpływa na unormowanie cyklu miesiączkowego.

Olej z wiesiołka znajduje również zastosowanie w kosmetologii. Łagodzi zmiany trądzikowe, ujędrnia i nawadnia skórę. Ma też pozytywny wpływ na skórę głowy i włosy – wzmacnia cebulki, sprawiając, że włosy mniej wypadają.

Zobacz: Olej jojoba – właściwości, zastosowanie na skórę i włosy

Do czego dodawać olej z wiesiołka?

Smak oleju z wiesiołka pozwala na spożywanie go w czystej postaci. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w ogóle włączyć go do rodzinnej diety.

Olej z wiesiołka może być dodawany do sałatek oraz past warzywnych i twarogowych. Może stanowić też składnik koktajli, a także przecierów z warzyw i owoców. Olej z wiesiołka powinien być spożywany na zimno. Nie należy używać go do smażenia ani pieczenia.

Kto nie powinien pić oleju z wiesiołka?

Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny zrezygnować z oleju z wiesiołka, ponieważ może on wywoływać krwotok. Z tego samego powodu nie zaleca się spożywać go przed zabiegami operacyjnymi.

Choć zdarza się to niezwykle rzadko, olej z wiesiołka może wywoływać alergie. W związku z tym należy zacząć przyjmowanie go od jednej małej łyżeczki.