Blizna po cesarce – jak ją pielęgnować?

Blizna po cesarce znajduje się na podbrzuszu tuż nad włosami łonowymi i ma około 15 cm długości. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowania, wraz z czasem staje się prawie niewidoczna. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o ślad po CC i co zrobić, by goił się prawidłowo.

Blizna po cesarce

Jak dbać o bliznę po cesarce?

Nawet po najlepiej wykonanym cesarskim cięciu na skórze pojawi się blizna. Dzięki paru zabiegom higienicznym można przyspieszyć jej gojenie. Choć powikłania zdarzają się rzadko, a pozostałości po cięciu łatwo ukryć pod bielizną, ważne jest, by skóra po operacji w jak najwyższym stopniu się zregenerowała. To pomoże uniknąć bólu i ciągnięcia w okolicach blizny. Może mieć też wpływ na przebieg kolejnych porodów.

Pielęgnacja świeżej rany

Po porodzie drogą cesarskiego cięcia ginekolog zszywa ranę i zakłada opatrunek. Zazwyczaj zakrywa on bliznę przez 1-2 dni. Opatrunek przez cały ten czas powinien być suchy. Jeśli zamoczy się w trakcie kąpieli, należy wymienić go na nowy. 

Mycie rany po CC

Po cesarskim cięciu najlepiej brać prysznic, ponieważ rana nie powinna długo się moczyć. Należy ją umyć zwykłym mydłem przy pomocy własnej dłoni i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Blizny nie wolno pocierać gąbką ani kierować na nią bezpośrednio strumienia wody. 

Wietrzenie blizny po cesarce

W pierwszych dniach po zabiegu na bliznę po cesarce nie nakłada się żadnych kremów. Wskazane jest jedynie stosowanie kilka razy dziennie płynu antyseptycznego przeznaczonego do ran. 

Dobrze jest też zapewnić bliźnie dostęp do świeżego powietrza. Tak często, jak to możliwe, rana powinna być odkryta. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej bieliźnie – gumka majtek nie może naciskać na bliznę. Najlepiej używać takich z wysokim stanem. 

Ważne jest także częste mycie dłoni, aby wraz z dotknięciem, nie przenieść na ranę żadnych bakterii. 

Sprawdź również: Kim są dzieci indygo?

Pielęgnacja blizny po zdjęciu szwów

Jeśli lekarz użył do zabiegu całkowicie rozpuszczalnych szwów, to nie trzeba ich zdejmować. W innym wypadku 7-10 dni po porodzie lekarz lub położna środowiskowa usuwają szwy z rany. Przy okazji mogą też sprawdzić, czy goi się ona prawidłowo. 

To również czas, w którym można zacząć pracować nad prawidłową regeneracją skóry po operacji. 

Maści przyspieszające gojenie blizny po cesarce

Na rynku dostępne są produkty, których można używać do pielęgnacji blizny. Najlepiej wybrać krem, maść lub żel na bazie silikonu albo kwasu hialuronowego. Wielu producentów oferuje również plastry, ale przynajmniej w pierwszych tygodniach po zabiegu lepiej nie zakrywać szczelnie rany przy ich pomocy. 
Najważniejsze jest to, by wybrany preparat stosować regularnie, nawet 3-4 razy dziennie. Ponadto trzeba pamiętać o tym, by nie uciskać rany ciasnym strojem.

Fizjoterapia blizny 

Fizjoterapia
Fizjoterapeuta uroginekologiczny wykonuje prosty masaż, który mobilizuje bliznę

Po okresie połogu warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wykona masaż blizny i nauczy, jak powtarzać go w domu. Taka mobilizacja blizny po cesarce sprawi, że skóra na niej nie będzie twardnieć, co mogłoby doprowadzić do powstania bliznowca (nieestetycznego zgrubienia).

Już miesiąc po porodzie prosty masaż można wykonywać samodzielnie. Wystarczy położyć palec wskazujący i kciuk obu rąk na skórze wokół blizny i rozciągać ja na boki oraz w górę i dół przez kilka minut. Najlepiej postępować w ten sposób dwa razy dziennie. 

Zabiegi medycyny estetycznej

Około 6-12 miesięcy po porodzie można wykonać również laserową korektę blizny. Zwykle czas, w którym wolno zoperować bliznę po cesarce, ustalany jest indywidualnie dla każdej pacjentki. Specjaliści medycyny estetycznej podkreślają jednak, że im wcześniej kobieta podda się zabiegowi, tym sprawniej on przebiega. 

Korekta blizny wykonywana jest najczęściej przy pomocy lasera frakcyjnego. Dzięki skierowaniu na bliznę wiązki lasera, komórki skóry pobudzane są do wzrostu i zaczynają się regenerować. Całość trwa około 20 minut, a pierwsze efekty można zauważyć już po 2 tygodniach. W zależności od tego, w jakim stanie jest blizna, wykonuje się serię 1-3 zabiegów. Są one bezbolesne, bardzo skuteczne, ale jednocześnie dość drogie. 

Przeczytaj: 10 domowych sposobów na zapalenie piersi 

Blizna po cesarce – co powinno niepokoić?

Blizna po cesarskim cięciu początkowo jest czerwona, ale z czasem jaśnieje i staje się bladoróżowa. Jest też coraz mniej wyczuwalna pod palcami. Mniej więcej 2 lata od porodu po prawidłowo pielęgnowanej bliźnie zostaje zazwyczaj niewielka, jaśniejsza od skóry kreska. 

Gojąca się blizna może swędzieć. To nie powinno budzić obaw. Trzeba jedynie pamiętać, by nie drapać rany, zwłaszcza świeżej, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia. 

Jeśli w trakcie połogu rana zacznie puchnąć albo pojawi się z niej wysięk, należy zgłosić się do ginekologa lub położnej środowiskowej. Powodem do niepokoju powinna być również gorączka połączona z narastającym bólem w okolicy zabliźniającej się rany. 

Do najczęstszych problemów z blizną po cesarskim cięciu należą: rozejście się blizny, endometrioza oraz bliznowiec. Dlatego ważne jest, by stan regeneracji tkanek monitorować także przez badanie ultrasonograficzne wykonywane podczas wizyt u ginekologa. Przez pierwsze tygodnie po porodzie sposób zabliźniania się pooperacyjnej rany kontroluje także położna opiekująca się kobietą i noworodkiem. 

Zobacz także: 10 sposobów na ząbkowanie

 

 

 

Bibliografia

M. Chochowska, Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia ze szczególnym uwzględnieniem technik stosowanych w późnym okresie pooperacyjnym, „Rehabilitacja w praktyce”, nr 5 (2018).

A. Woźniak, K. Pyra, H. Rio Tinto, S. Woźniak: Ultrasonograficzne kryteria oceny blizny po cięciu cesarskim, „Journal of Ultrasonography”, nr 18 (2018).