Kim są dzieci indygo?
Czy kiedykolwiek słyszałeś takie słowo? A może czujesz się częścią tej filozofii? Co właściwie kryje się pod tą niezwykłą i jakże tajemniczą nazwą „dzieci indygo”? Wspomniana we wstępie parapsycholożka wiele lat poświęciła na badanie aury ludzkiej. Zauważyła również, że niektóre dzieci urodzone po 1978 roku wyróżniają nietypowe drgania pola magnetycznego o niebiesko-fioletowej barwie. I właśnie od koloru aury nazwała te istoty dziećmi indygo.
Dlaczego właśnie ten kolor otacza ludzi o szeregu wyjątkowych cechach osobowości i uzdolnieniach? Czy kolor indygo to przypadek? Z pewnością nie, bo jeden z siedmiu kolorów tęczy to przecież głęboka, silnie nasycona barwa, która symbolizuje ponadprzeciętną inteligencję, niezawodną intuicję, paranormalne zachowania, jasnowidztwo i silne właściwości uleczania.
Wyznawców i zwolenników filozofii związanej z dziećmi indygo można znaleźć wśród przedstawicieli ruchu kulturowego New Age i ruchu hippisowskiego. Ludzie silnie powiązani ze spirytyzmem i zjawiskami paranormalnymi również wierzą, że osoby otoczone niebiesko-fioletową aurą to nieliczni wybrańcy (1:50000), którzy pojawili się na świecie, aby uchronić ludzkość przed zbliżającą się zagładą.
Zobacz: Czym jest BLW? Podpowiadamy
Charakterystyczne cechy dziecka indygo
Osoby urodzone z aurą w kolorze indygo to przyszli przywódcy, którzy dzięki swojej nieskazitelnej mądrości, intuicji i powołaniu zmienią świat na lepsze. To osoby, u których wyjątkowość jest zauważalna już od pierwszych lat życia. Dzieci te zaskakują determinacją, wysoką samoświadomością, niezależnością i gotowością do samodzielnego pokonywania stawianych im wyzwań. To osoby wszechstronnie uzdolnione (prawie zawsze plastycznie i muzycznie), kreatywne i przepełnione pasją – i to niejedną. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Żyją po to, by zmieniać świat i aby życie stało się lepsze.
Na tle innych dzieci wyróżnia je: szczerość, bezpośredniość, kreatywność, rozwinięta wyobraźnia (która nie maleje wraz z wiekiem), błyskotliwość, spostrzegawczość i pomysłowość. Nie boją się głośno wypowiadać swoich pomysłów i spostrzeżeń. To osoby, które posiadają wrodzoną pewność siebie i świadomość swojego potencjału. Stawiają sobie bardzo wysoko poprzeczkę i co najważniejsze – zawsze ją pokonują. Ponadto stronią od schematów i sztywnych reguł. Podążają ścieżką nowatorskich pomysłów, dzięki czemu zawsze są o krok dalej od innych, „przeciętnych” istot na ziemi. To urodzeni przywódcy, którzy nie boją się stać na piedestale i wskazywać innym kierunki działań. Pragną odkrywać i tworzyć rzeczy, których jeszcze nikt inny się nie podjął.
Mówi się, że dzieci indygo bez względu na wiek biologiczny posiadają „stare dusze”. Co to dokładnie oznacza? Są wyposażone w pierwotną inteligencję i życiową mądrość, które mogą wykorzystać do ulepszenia świata. To nie koniec ich niesamowitych cech. Dzieci indygo mają ponadprzeciętną intuicję. Dzięki niej rzadko się mylą i doświadczają porażek. W przeświadczeniu wyznawców ruchu New Age dzieci indygo podejmują tylko takie decyzje, które posłużą się światu.
Przeczytaj: Empatia u dzieci – kiedy i jak się rozwija?
Dzieci indygo – wzorce zachowania
Wrodzona dusza przywódcy czy dziecko z problemami?
Znany w naukowym świecie – psychiatra kliniczny Russel Barkley – uważa, że określenie dziecka z problemami mianem „indygo” może opóźnić trafną diagnozę. Wielu specjalistów podpisuje się pod tym twierdzeniem, dodając, że rodzice czasami wolą postrzegać dziecko jako wyjątkowe i ponadprzeciętne, niż na przykład cierpiące na ADHD lub zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Wyznawcy ruchu New Age i zwolennicy spirytyzmu są jednak przeświadczeni o tym, że nadpobudliwość dzieci indygo i nietypowe zachowania wynikają raczej z wyczuwania obecności duchów – szczególnie tych niesprzyjających człowiekowi. Niechęć do wykonywania codziennych czynności, typowych dla okresu dziecięcego (np. zabaw z rówieśnikami) interpretują jako wyraz ponadprzeciętnej inteligencji. Uważają, że są to istoty ludzkie, które pojawiły się na świecie w imię „wyższych celów”. Często odczuwają frustrację i złość, bo niezwykle ciężko im przyporządkować się narzuconym z góry regułom. Z tego też względu mają problemy z dostosowaniem się do panujących zasad w placówkach edukacyjnych. One po prostu wiedzą lepiej i w ich mniemaniu, to one powinny dyktować światu zasady.
Zapoznaj się: Kiedy występuje konflikt serologiczny? Wyjaśniamy
Osoby wierzące w istnienie dzieci indygo głoszą, że gdyby oddać pałeczkę władzy tym niezwykłym istotom, to świat byłby lepszy. Na ziemi nie byłoby głodu, wojen i konfliktów, a natura odzyskałby swoje pierwotne piękno i wolność. Szczęście człowieka byłoby wówczas na wyciągnięcie ręki. Wszystkie decyzje podejmowane na górze przez dzieci indygo byłyby słuszne i korzystne dla funkcjonowania człowieka. Czy faktycznie tak by było? Czy mamy do czynienia z niezwykłymi ludźmi, którzy nigdy się nie mylą i nie doświadczają porażek? A może to jedna z wielu filozofii we współczesnym świecie chaosu i konfliktów?
Sprawdź: Zaburzenia adaptacyjne u dzieci – objawy i przyczyny
Źródła:
S. Jayson ,,Indigo kids: Does the science fly?’’ USA Today 2005
D. Virtue ,,Dzieci Indygo: opieka i wsparcie’’ Studio Astropsychologii, Białystok 2005