Ziemia okrzemkowa – czym jest?
Ziemia okrzemkowa inaczej określana jest jako diatomit lub ziemia diatomitowa. Jest miękką skałą powstającą z okrzemek – skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. Ziemia występuje w białej lub lekko żółtawej barwie. Ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w leczeniu – w żołądku dochodzi do jej rozpuszczenia i przemiany w przyswajalny dla naszego organizmu kwas otokrzemowy.
Diatomit występuje w dwóch odmianach: z przeznaczeniem do użytku w przemyśle spożywczym oraz z przeznaczeniem do użytku w innych przemysłach. Ziemia do celów spożywczych składa się z: 33% krzemu, 19% wapnia, 5% sodu, 3% magnezu, 2% żelaza oraz śladowych ilości boru, tytanu, miedzi, manganu, cyrkonu. Zgodnie z prawem dopuszczona jest również do produkcji żywności dla małych dzieci i niemowląt.
Ziemia okrzemkowa – właściwości i działanie zdrowotne
Ziemia okrzemkowa działa na nasz organizm jak naturalny środek oczyszczający z toksyn, pasożytów, złogów. Potrafi zabijać wirusy, które powodują powstawanie chorób, zmniejsza objawy alergii i wywiera pozytywny wpływ na układ odpornościowy.
Ziemia okrzemkowa działa na nasz organizm jak naturalny środek oczyszczający z toksyn, pasożytów, złogów. Wpływa na układ pokarmowy, zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, przez co reguluje rytm wypróżnień i przyspiesza metabolizm.
Ziemia diatomitowa korzystnie działa na układ pokarmowy, oczyszczając go. Zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, przez co reguluje rytm wypróżnień i przyspiesza metabolizm.
Redukuje również przykry zapach z ust, normalizuje pracę układu moczowego, przyspiesza proces oczyszczania krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci.
Ziemia okrzemkowa zmniejsza poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL. Jest naturalnym przeciwutleniaczem i spowalnia procesy starzenia.
Zmniejsza poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, a zwiększa aktywność wątroby.
Jest naturalnym przeciwutleniaczem – usuwa z organizmu wolne rodniki (poprzez pot, mocz i kał), co spowalnia procesy starzenia. Dzięki zdolności wiązania metali ciężkich diatomit działa detoksykująco. Może zmniejszać przyswajanie aluminium w przewodzie pokarmowym.
Wiele osób stosuje ziemię okrzemkową w celu leczenia osteoporozy i chorób stawów. Przyjęło się, że krzem wpływa na kości, tkankę łączną, może wspierać syntezę kolagenu oraz mineralizację kośćca. Tak naprawdę pozytywne oddziaływanie krzemu na kości nie zostało potwierdzone naukowo. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zażywanie ziemi okrzemkowej.
Przeczytaj: Quinoa (komosa ryżowa) – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Ziemia okrzemkowa – codziennie zastosowania
Ziemia okrzemkowa znajduje zastosowanie w produktach, z których korzystamy w życiu codziennym. Występuje w:
- środkach ochrony roślin,
- środkach chemicznych,
- filtrach do wody pitnej,
- suplementach,
- żywności i napojach,
- kosmetykach (np. w paście do zębów),
- produktach spożywczych przeznaczonych dla zwierząt domowych,
- produktach insektobójczych i przeciwpasożytniczych dla zwierząt,
- produktach czyszczących,
- farbach i produktach ściernych.
Ziemia okrzemkowa – jak stosować?
Ziemię okrzemkową, z przeznaczeniem do przemysłu spożywczego, najlepiej wybierać z internetowych aptek lub sklepów z naturalną żywnością. Coraz częściej można ją także znaleźć w sklepach stacjonarnych. W trakcie kuracji ziemią okrzemkową warto uzbroić się w cierpliwość oraz w regularność – efekty jej stosowania nie są widoczne od razu.
Zasady przyjmowania:
- maksymalna dawka ziemi okrzemkowej to 3 czubate łyżeczki na dobę (około 15 g),
- na początku kuracji przyjmuje się dawkę wyjściową – 1 łyżeczkę na dobę (około 3 g),
- dawkę zwiększamy powoli, małymi porcjami,
- diatomit najlepiej rozpuścić w szklance wody lub soku, spożywać na czczo przed pierwszym posiłkiem lub 2 godziny po posiłku,
- w trakcie stosowania ziemi okrzemkowej należy przyjmować dużo płynów (minimum 2 litry płynów na dobę) w celu uniknięcia odwodnienia organizmu,
- około 2-3 tygodni od rozpoczęcia kuracji może pojawić się chwilowy spadek formy – jest to stan chwilowy, wskazujący na to, że nasz organizm oczyszcza się z toksyn i bakterii,
- powinniśmy zmniejszyć zażywaną dawkę, jeśli odczuwamy skutki uboczne.
Jakie są skutki uboczne stosowania diatomitu?
Skutki uboczne to:
- bolesność brzucha, biegunki, kolki, nudności wymioty,
- kaszel,
- bóle głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia psychoruchowe,
- uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, apatia, problemy z koncentracją,
- wysypka, rumień.
Kuracja powinna trwać maksymalnie 6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać maksymalnej dawki – 3 łyżeczek – i bacznie obserwować reakcje organizmu.
Zaleca się stosowanie przerwy w kuracji i baczne obserwowanie reakcji swojego ciała.
Kuracja powinna trwać maksymalnie 6 miesięcy.
Uwaga: Zażywanie ziemi okrzemkowej nie jest zalecane u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Uwaga: Ziemi okrzemkowej w formie proszku nie powinny stosować osoby chorujące na astmę i inne schorzenia płuc – wdychanie diatomitu może uszkodzić drogi oddechowe.
Uwaga: Ziemi diatomitowej nie powinny zażywać osoby uczulone na któryś z jej składników (krzem, wapń, sód, magnez, żelazo, tytan, bor, miedź, cyrkon, mangan).
Uwaga: Należy uważać, aby ziemia nie dostała się do oczu. Diatomit może wywoływać podrażnienie i reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą.
Ziemia okrzemkowa – czy jest szkodliwa?
Diatomit nie wywiera na nas szkodliwego wpływu i nie przyczynia się do rozwoju chorób, które występują w organizmie. Może powodować skutki uboczne, jak np. większość preparatów medycznych. Należy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać maksymalnej dawki – 3 łyżeczek – i bacznie obserwować reakcje organizmu.