Ziemia okrzemkowa – właściwości i zasady stosowania

Ziemia okrzemkowa (diatomit) jest skałą zbudowaną głównie z krzemu, wykorzystywaną w różnych sektorach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom medycznym jest stosowana w kuracjach leczniczych. Jak wpływa na nasz organizm i w jaki sposób ją stosować?

Biała skała diatomit ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa – czym jest?

Ziemia okrzemkowa inaczej określana jest jako diatomit lub ziemia diatomitowa. Jest miękką skałą powstającą z okrzemek – skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. Ziemia występuje w białej lub lekko żółtawej barwie. Ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w leczeniu – w żołądku dochodzi do jej rozpuszczenia i przemiany w przyswajalny dla naszego organizmu kwas otokrzemowy.

Diatomit występuje w dwóch odmianach: z przeznaczeniem do użytku w przemyśle spożywczym oraz z przeznaczeniem do użytku w innych przemysłach. Ziemia do celów spożywczych składa się z: 33% krzemu, 19% wapnia, 5% sodu, 3% magnezu, 2% żelaza oraz śladowych ilości boru, tytanu, miedzi, manganu, cyrkonu. Zgodnie z prawem dopuszczona jest również do produkcji żywności dla małych dzieci i niemowląt. 

Ziemia okrzemkowa – właściwości i działanie zdrowotne

Ziemia okrzemkowa działa na nasz organizm jak naturalny środek oczyszczający z toksyn, pasożytów, złogów. Potrafi zabijać wirusy, które powodują powstawanie chorób, zmniejsza objawy alergii i wywiera pozytywny wpływ na układ odpornościowy. 

Ziemia okrzemkowa działa na nasz organizm jak naturalny środek oczyszczający z toksyn, pasożytów, złogów. Wpływa na układ pokarmowy, zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, przez co reguluje rytm wypróżnień i przyspiesza metabolizm. 

Ziemia diatomitowa korzystnie działa na układ pokarmowy, oczyszczając go. Zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, przez co reguluje rytm wypróżnień i przyspiesza metabolizm.

Redukuje również przykry zapach z ust, normalizuje pracę układu moczowego, przyspiesza proces oczyszczania krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci.

Ziemia okrzemkowa zmniejsza poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL. Jest naturalnym przeciwutleniaczem i spowalnia procesy starzenia. 

Zmniejsza poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, a zwiększa aktywność wątroby. 

Jest naturalnym przeciwutleniaczem – usuwa z organizmu wolne rodniki (poprzez pot, mocz i kał), co spowalnia procesy starzenia. Dzięki zdolności wiązania metali ciężkich diatomit działa detoksykująco. Może zmniejszać przyswajanie aluminium w przewodzie pokarmowym. 

Wiele osób stosuje ziemię okrzemkową w celu leczenia osteoporozy i chorób stawów. Przyjęło się, że krzem wpływa na kości, tkankę łączną, może wspierać syntezę kolagenu oraz mineralizację kośćca. Tak naprawdę pozytywne oddziaływanie krzemu na kości nie zostało potwierdzone naukowo. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zażywanie ziemi okrzemkowej. 

Przeczytaj: Quinoa (komosa ryżowa) – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Ziemia okrzemkowa – codziennie zastosowania

Traktor ochrona roślin ziemia okrzemkowa
Ziemia okrzemkowa występuje w środkach do ochrony roślin

Ziemia okrzemkowa znajduje zastosowanie w produktach, z których korzystamy w życiu codziennym. Występuje w:

 • środkach ochrony roślin,
 • środkach chemicznych,
 • filtrach do wody pitnej,
 • suplementach,
 • żywności i napojach,
 • kosmetykach (np. w paście do zębów),
 • produktach spożywczych przeznaczonych dla zwierząt domowych,
 • produktach insektobójczych i przeciwpasożytniczych dla zwierząt,
 • produktach czyszczących,
 • farbach i produktach ściernych. 

Ziemia okrzemkowa – jak stosować? 

Ziemię okrzemkową, z przeznaczeniem do przemysłu spożywczego, najlepiej wybierać z internetowych aptek lub sklepów z naturalną żywnością. Coraz częściej można ją także znaleźć w sklepach stacjonarnych. W trakcie kuracji ziemią okrzemkową warto uzbroić się w cierpliwość oraz w regularność – efekty jej stosowania nie są widoczne od razu.

Zasady przyjmowania:

 • maksymalna dawka ziemi okrzemkowej to 3 czubate łyżeczki na dobę (około 15 g),
 • na początku kuracji przyjmuje się dawkę wyjściową – 1 łyżeczkę na dobę (około 3 g),
 • dawkę zwiększamy powoli, małymi porcjami,
 • diatomit najlepiej rozpuścić w szklance wody lub soku, spożywać na czczo przed pierwszym posiłkiem lub 2 godziny po posiłku,
 • w trakcie stosowania ziemi okrzemkowej należy przyjmować dużo płynów (minimum 2 litry płynów na dobę) w celu uniknięcia odwodnienia organizmu,
 • około 2-3 tygodni od rozpoczęcia kuracji może pojawić się chwilowy spadek formy – jest to stan chwilowy, wskazujący na to, że nasz organizm oczyszcza się z toksyn i bakterii,
 • powinniśmy zmniejszyć zażywaną dawkę, jeśli odczuwamy skutki uboczne.

Jakie są skutki uboczne stosowania diatomitu?

Skutki uboczne to:

 • bolesność brzucha, biegunki, kolki, nudności wymioty,
 • kaszel,
 • bóle głowy,
 •  bóle mięśni i stawów,
 • zaburzenia psychoruchowe,
 • uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, apatia, problemy z koncentracją,
 • wysypka, rumień. 

Kuracja powinna trwać maksymalnie 6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać maksymalnej dawki – 3 łyżeczek – i bacznie obserwować reakcje organizmu.  

Zaleca się stosowanie przerwy w kuracji i baczne obserwowanie reakcji swojego ciała. 

Kuracja powinna trwać maksymalnie 6 miesięcy.

Uwaga: Zażywanie ziemi okrzemkowej nie jest zalecane u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Uwaga: Ziemi okrzemkowej w formie proszku nie powinny stosować osoby chorujące na astmę i inne schorzenia płuc – wdychanie diatomitu może uszkodzić drogi oddechowe. 

Uwaga: Ziemi diatomitowej nie powinny zażywać osoby uczulone na któryś z jej składników (krzem, wapń, sód, magnez, żelazo, tytan, bor, miedź, cyrkon, mangan). 

Uwaga: Należy uważać, aby ziemia nie dostała się do oczu. Diatomit może wywoływać podrażnienie i reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. 

Ziemia okrzemkowa – czy jest szkodliwa?

Diatomit nie wywiera na nas szkodliwego wpływu i nie przyczynia się do rozwoju chorób, które występują w organizmie. Może powodować skutki uboczne, jak np. większość preparatów medycznych. Należy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać maksymalnej dawki – 3 łyżeczek – i bacznie obserwować reakcje organizmu. 

Zobacz: Berberyna – jakie są jej właściwości prozdrowotne?