Ziele angielskie – charakterystyka
Ziele angielskie to nasiona drzewa pimentowego, określane jako korzennik lekarski, pieprz goździkowy lub pieprz angielski. Ziele zostało odkryte przez Hiszpanów na terenie Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, a do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb. Możliwe, że ziele było wykorzystywane przez Azteków w celu przyprawiania czekolady. Jest popularną przyprawą zwłaszcza w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Drzewo pimentowe osiąga do 10 metrów wysokości. Jego owoce przypominają kształtem jagody, są barwy czerwono-brunatnej i zawierają olejki eteryczne o działaniu fitoterapeutycznym.
Nazwa ziele angielskie nie jest powiązana z pochodzeniem korzennika lekarskiego. Wiąże się z tym, że przyprawa była bardzo popularna na terenie Anglii, dlatego też Polacy nadali jej taką nazwę. Ziele ma wyrazisty smak – można go porównać do połączenia aromatów goździków, pieprzu, gałki muszkatołowej i kardamonu.
Ziele angielskie – działanie prozdrowotne
Ziele angielskie wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dzięki temu pasta z ziela angielskiego może pomóc w osłabieniu: bólu pourazowego, bólów reumatycznych, nerwobólów, bólów mięśni i stawów. Pomaga również w łagodzeniu powracających bólów głowy i przy przewlekłym zmęczeniu.
Pasta z ziela angielskiego łagodzi: bóle pourazowe, bóle reumatyczne, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, bóle brzucha. Korzennik lekarski wykazuje działanie rozkurczowe oraz pomaga przy zaburzeniach trawiennych.
Korzennik lekarski pomaga przy zaburzeniach trawienia – łagodzi niestrawności, bóle brzucha, skurcze jelit. Przeciwdziała wzdęciom i zaparciom, pobudzając czynności wydalnicze układu pokarmowego. Wykazuje również właściwości przeciwwymiotne i rozkurczowe – dlatego stosowany jest przy skurczach menstruacyjnych.
Napar z ziela angielskiego działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Stosowany zewnętrznie wpływa na stan cery trądzikowej i łojotokowej. Używany do płukania jamy ustnej zmniejsza ból gardła, bóle zębów oraz stany zapalne.
Napar z roztartego w moździerzu ziela angielskiego pomaga w walce z pierwszymi objawami przeziębienia i grypy – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Stosowany zewnętrznie do przemywania skóry zalecany jest zwłaszcza dla cery trądzikowej i łojotokowej. Używany do płukania jamy ustnej zmniejsza ból gardła, bóle zębów, stany zapalne oraz obrzęki. Można go stosować w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Korzennik lekarski ma właściwości przeciwutleniające. Neutralizuje negatywne działanie wolnych rodników w naszych organizmie.
Ziele angielskie – wartości odżywcze
Ziele angielskie jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C, witaminy A, minerałów oraz kwasów tłuszczowych.
Składniki odżywcze w 100 g ziela angielskiego:
- Wartość energetyczna: 262 kcal
- Białko: 6,09 g
- Tłuszcze: 8,69 g
- Nasycone kwasy tłuszczowe: 2,55 g
- Węglowodany: 72,12 g
- Błonnik: 21,6 g
- Fosfor: 113,0 mg
- Potas: 1044,0 mg
- Sód: 77,0 mg
- Wapń: 661,0 mg
- Żelazo: 7,06 mg
- Magnez: 135,0 mg
- Cynk: 1,01 mg
- Miedź: 0,553 mg
- Selen: 2,7 µg
- Witamina B1: 0,101 mg
- Witamina B2: 0,063 mg
- Niacyna: 2,860 mg
- Witamina B6: 0,210 mg
- Foliany: 36,0 µg
- Witamina C: 39,2 mg
- Witamina A: 27,0 µg
Źródło: U.S. Department of Agriculture
Ziele angielskie – olejek z korzennika lekarskiego
Naturalny olejek z korzennika lekarskiego pozyskiwany jest z liści ziela angielskiego. Działa przede wszystkim antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Powinien być stosowany po uprzednim rozcieńczeniu z wodą – inaczej może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych.
Olejek z korzennika lekarskiego poprawia krążenie, rozgrzewa, łagodzi bóle. Może być wykorzystywany przy: bólach zębów, bólach mięśni i stawów, nerwobólach, bólach reumatycznych, infekcjach górnych dróg oddechowych. Działa również odkażająco i łagodzi miejsca po ukąszeniach owadów.
Olejek z korzennika lekarskiego wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, odkażające oraz łagodzące.
Sposób użycia przy inhalacji: 1 lub 2 krople olejku należy wkropić do naczynia z gorącą wodą. Opary powinno się wdychać pod przykryciem oraz z zamkniętymi oczami.
Sposób użycia przy masażu: 1 lub 2 krople olejku dodać do 2 stołowych łyżek oleju ze słodkich migdałów. Masować miejsca objęte bólem.
Ziele angielskie – jak stosować?
Korzennik lekarski można stosować w formie naparów lub nalewki. Wykorzystywany jest również do produkcji perfum, kosmetyków, można z niego wykonywać domową pastę przeciwbólową lub maseczkę na twarz.
Przy bólach menstruacyjnych warto rozgryźć dwie kulki ziela. Zadziała to rozkurczowo oraz przeciwbólowo.
Z ziela angielskiego wykonuje się: napary, nalewki, pastę przeciwbólową.
Przepis na napar z ziela angielskiego: Kilka kulek ziela angielskiego zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Następnie odstawiamy na 10 minut do naciągnięcia. Ziele odcedzamy, a napar wypijamy małymi łykami. Doustne stosowanie ziela pomoże przede wszystkim przy problemach trawiennych, bólach brzucha, skurczach jelit oraz przy bólach menstruacyjnych. Napar można stosować do przemywania skóry oraz do płukania gardła i jamy ustnej.
Przepis na nalewkę: 100 g rozdrobnionego w moździerzu ziela angielskiego należy zalać 500 ml spirytusu 70%. Następnie pozostawić na 7 dni w miejscu zaciemnionym i po upływie tego czasu przefiltrować. Nalewkę można stosować po 5 ml 1-4 razy dziennie.
Przepis na maseczkę: Z ziela angielskiego można wykonać domową maseczkę, która zadziała na skórę nawilżająco i odżywczo. Na początku ziele należy zmielić, a następnie zmieszać ze sobą 1 łyżeczkę mielonego korzennika lekarskiego, 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego oraz pokrojone ogórki. Maseczka sprawdzi się przy problemach z cerą, ponieważ hamuje stany zapalne skóry i pomaga w walce z trądzikiem.
Uwaga: Zarówno maseczek, jak i naparów z ziela angielskiego nie powinno się stosować na skórze zbyt często, ponieważ grozi to przesuszeniem.
Ziele angielskie jest również popularną przyprawą nadającą wyrazisty smak potrawom. Wykorzystuje się ją do przygotowywania: zup, dań mięsnych, sosów, sałatek, marynat.
Ziele angielskie – przeciwwskazania
Ziela angielskiego w formie innej niż przyprawa nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci.
Zażywanie zbyt dużych dawek korzennika lekarskiego może objawiać się problemami trawiennymi.
Stosowanie naparu z ziela angielskiego może spowodować bardziej obfite krwawienia miesiączkowe.