Witamina B12 w diecie wegańskiej i wegetariańskiej – co spożywać, jak suplementować?

Naturalne źródła witaminy B12 (kobalaminy) stanowi żywność pochodzenia zwierzęcego, stąd też weganie oraz wegetarianie szczególnie narażeni są na niedobory tej cennej dla naszego organizmu witaminy. Dowiedz się, jakie są skutki niedoboru kobalaminy, a także, jak ją suplementować.

Dieta wegańska

Jakie są skutki niedoboru witaminy B12 w diecie wegetariańskiej?

Wśród przyczyn występowania niedoboru witaminy B12 najczęściej wymienia się stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Wynika to z tego, że witamina B12 naturalnie zawarta jest w produktach pochodzenia zwierzęcego (między innymi: w mięsie, jajach, rybach, mleku i w przetworach mlecznych). Natomiast zalecane dzienne spożycie dla zdrowej osoby dorosłej (wyjątek stanowi ciąża i karmienie piersią) wynosi 2,4 μg kobalaminy na dzień.

Niedobór witaminy B12 a układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy

Co ważne, niedobór witaminy B12 wiąże się ze wzrostem stężenia homocysteiny – aminokwasu stanowiącego produkt pośredni rozkładu białek. Podwyższona homocysteina w osoczu krwi prowadzi natomiast do zmian w budowie naczyń krwionośnych, wykazuje działanie miażdżycogenne i zwiększa krzepliwość krwi. Tym samym niedobór witaminy B12 powiązany jest ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych. 

Niedobór witaminy B12 zwiększa ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób neurodegeneracyjnych.

Kolejnym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest wzrost stresu oksydacyjnego oraz zwiększone ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i demencji. Może dochodzić również do:

  • upośledzenia funkcji poznawczych,
  • uszkodzenia nerwów obwodowych,
  • zanikania nerwu wzrokowego,
  • uczucia mrowienia w kończynach,
  • utraty czucia głębokiego,
  • zaburzeń nastrojów,
  • zaników pamięci,
  • otępienia i dezorientacji.

Niedobór witaminy B12 a anemia i układ pokarmowy

Niedobór kobalaminy wiąże się z występowaniem anemii złośliwej (choroba Addisona-Biermera) oraz anemii megaloblastycznej (charakteryzuje się ona występowaniem nienaturalnie dużych erytrocytów).

Uwaga: Anemia megaloblastyczna (inaczej niedokrwistość makrocytowa) stanowi niebezpieczeństwo szczególnie dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Możliwe jest ciężkie uszkodzenie układu nerwowego u rozwijającego się w łonie matki dziecka, a także występowanie u potomstwa niedokrwistości.

Zbyt niskie stężenie witaminy B12 w surowicy krwi objawia się także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza występowaniem biegunek, nudności, zaparć. Możliwa jest utrata apetytu oraz spadek masy ciała.

Dieta wegetariańska i wegańska w czasie ciąży a witamina B12

Niedobór witaminy B12 stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży stosujących róże formy diety wegetariańskiej lub dietę wegańską. Niedobór wiąże się: ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego, ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, z niską masą urodzeniową dziecka, z wadami w obrębie układu nerwowego.

U niemowląt zazwyczaj również występuje niskie stężenie witaminy B12. Jeżeli karmione są wyłącznie mlekiem matki, to mogą dotyczyć ich: zaburzenia rozwoju, drażliwość, apatia, niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonia).

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niedobór kobalaminy w organizmie może przebiegać bezobjawowo, natomiast przyjmowanie dużych dawek kwasu foliowego w ciąży także maskuje niedobór witaminy B12. Diagnozując niedobór, nie tylko wykonuje się więc pomiar stężenia witaminy B12 w surowicy krwi, ale również oznacza się stężenie homocysteiny, MMA (kwasu metylomalonowego) i transkobalaminy.

Sprawdź: Nadmiar witaminy B12 – czy jest możliwy? Wyjaśniamy

Jakie są źródła witaminy B12 dla wegan?

Wegańska kanapka
Witaminą B12 wzbogacane są niektóre produkty spożywcze, w tym wegańskie pasty do smarowania pieczywa

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, witamina B12 występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego, stąd na jej niedobór narażeni są szczególnie weganie. Współcześnie na rynku znajdziemy produkty wzbogacone w witaminę B12, takie jak:

  • mleka roślinne, 
  • płatki owsiane, 
  • muesli, 
  • produkty sojowe,
  • pasty wegańskie do smarowania pieczywa, 
  • batoniki energetyczne, 
  • substytuty mięsa, 
  • soki owocowe. 

Witamina B12 zawarta jest również w grzybach shiitake, boczniakach i pieczarkach.

Za źródło witaminy kobalaminy dla wegan uchodzą w wielu źródłach jadalne algi (np. szkarłatnica zielona i szkarłatnica purpurowa). Warto jednak wiedzieć, że jest to tak zwana pseudowitamina biologicznie niedostępna dla człowieka. Algi nie stanowią więc dobrego źródła witaminy B12.

Wapń – poprawia wchłanianie witaminy B12

Aby poprawić wchłanianie witaminy B12, do jadłospisu powinniśmy włączyć źródła wapnia. Wegetarianie i weganie powinni sięgać po:

  • mleka roślinne,
  • tofu wzbogacone o wapń,
  • brokuły,
  • jarmuż,
  • kapustę pekińską,
  • kapustę włoską,
  • ciecierzycę,
  • fasolę,
  • bataty,
  • natkę pietruszki,
  • pomarańcze,
  • czarną porzeczkę,
  • migdały,
  • orzechy laskowe,
  • nasiona słonecznika.

Witamina B12 – która najlepsza?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że witamina B12 występuje w kilku formach. Są to: metylokobalamina, hydroksykobalamina, adenosylokobalamina, cyjanokobalamina. Metylokobalamina zawarta jest zwłaszcza w jajkach oraz w mleku, a adenosylokobalamina w mięsie. Natomiast cyjanokobalamina to forma syntetyczna witaminy, oznacza to, że aby zamienić się w formę aktywną, należy ją rozbić na witaminę B12 oraz na cyjanek. To właśnie głównie cyjanokobalaminę znajdziemy w wielu suplementach diety oraz w żywności wzbogaconej. Wbrew mitom, zawarty w niej cyjanek nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że naturalnie znajdziemy go również w żywności, na przykład w kaszach i w strączkach.

Witamina B12 w preparatach farmaceutycznych występuje w formie cyjanokobalaminy oraz metylokobalaminy.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w suplementacji kobalaminy wykorzystywana jest cyjanokobalamina, ale również metylokobalamina. Pozostałe dwie formy uchodzą za mniej stabilne. Bez względu na to, którą formę witaminy B12 wybierzemy (cyjanokobalamina czy metylokobalamina), to i tak najważniejsze jest dobranie właściwej dawki.

Jak suplementować witaminę B12?

Przyjmuje się, że jeżeli produkty spożywcze zawarte w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej w wystarczającym stopniu pokrywają zapotrzebowanie organizmu na kobalaminę, to dodatkowa suplementacja jest zbędna. Jeśli natomiast badania laboratoryjne potwierdziły występowanie niedoboru witaminy B12, to weganie powinni skonsultować się z lekarzem, który dobierze właściwą dawkę, czyli dopasowaną do indywidualnego zapotrzebowania, zależną od czasu stosowania diety wegańskiej, ale również od jej typu. 

Zaleca się stosowanie pojedynczych preparatów witaminy B12 z uwagi na to, że w ogólnych suplementach witaminowych mogą być zawarte składniki zaburzające wchłanianie kobalaminy.

Uwaga: Według badań naukowych, magazynowanie witaminy B12 w ludzkim organizmie sprawia, że zasoby kobalaminy mogą wystarczyć osobie zdrowej nawet na 5 lat.

Zalecane dawkowanie witaminy B12

Wytyczne wskazują, że zdrowa osoba dorosła powinna przyjmować 2,4 μg witaminy B12 na dobę. Dawka ta zwiększa się natomiast w przypadku kobiet w ciąży (2,6 μg), podczas laktacji (2,8 μg), przy stwierdzonym niedoborze witaminy B12.

Uwaga: Przyjmuje się, że niedobór witaminy B12 występuje u 11-90% osób stosujących dietę wegańską.

 

 

 

 

 

Bibliografia

M. Chabasińska, J. Przysławski, A. Lisowska, M. Schlegel-Zawadzka, M. Grzymisławski, J. Walkowiak, Typ i czas stosowania diety wegetariańskiej a surowicze stężenie witaminy B12, Przegląd Gastroenterologiczny 3(2), 2008 (dostęp online) https://www.termedia.pl/Type-and-length-of-vegetarian-diet-and-serum-vitamin-B-12-concentrations,41,10225,1,1.html

https://dietetykanienazarty.pl/b/witamina-b12-w-diecie-roslinnej

D. Damayanti, K. Jaceldo-Siegl, L. Beeson, G. Fraser, Foods and supplements associated with vitamin B12 biomarkers among vegetarian and non-vegetarian participants of the Adventist Health Study-2 (AHS-2) Calibration Study, Nutrients, 10(6), 2018, (dostęp online) https://www.researchgate.net/publication/325560595_Foods_and_Supplements_Associated_with_Vitamin_B12_Biomarkers_among_Vegetarian_and_Non-Vegetarian_Participants_of_the_Adventist_Health_Study-2_AHS-2_Calibration_Study 

G. Rizzo, A. Laganà, A. Rapisarda, G. La Ferrera, M. Buscema, P. Rossetti, A. Nigro, V. Muscia, G.Valenti, F. Sapia, G. Sarpietro, M. Zigarelli, S.Vitale, Vitamin B12 among vegetarians: status, assessment and supplementation, Nutrients, 8(12), 2016 (dostęp online)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188422/

https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/witamina-b12-a-dieta-wegetarianska-i-ciaza/

https://wegecentrum.pl/2018/09/19/witamina-b12-w-diecie-weganskiej/