Olej palmowy – czy jest szkodliwy?
Wielokrotnie mogliśmy się spotkać z opiniami, które przedstawiały olej palmowy w roli szkodliwego dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że światowe instytucje, np. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także Polski Instytut Żywności i Żywienia rekomendują ograniczenie w codziennej diecie produktów zawierających tłuszcze nasycone, nie tylko sam olej palmowy. Nie oznacza to natomiast, że produkt pozyskiwany z palmy oleistej jest niegroźny.
Jeżeli w naszej diecie rafinowany olej palmowy stanowi jedynie dodatek, to może stać się nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym: witaminy D, A, E, i K. Schody zaczynają się w momencie, w którym olej nie jest już jedynie dodatkowym składnikiem, a stałym lub przeważającym elementem jadłospisu.
Olej palmowy jest szkodliwy, jeżeli w codziennej diecie występuje w nadmiarze.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że spożywamy w nadmiarze olej palmowy. Wynika to przede wszystkim z braku nawyku czytania etykiet produktów spożywczych. Prawdą jest, że ten rodzaj oleju występuje w praktycznie każdej grupie produktów żywnościowych, nie tylko w słodyczach i w margarynie.
Przeczytaj: Olej palmowy w kosmetykach na skórę – hit czy kit?
Olej palmowy a negatywny wpływ na zdrowie
Wiemy już, że nadmierne spożywanie oleju palmowego w codziennej diecie nie jest zalecane przez światowe organizacje zajmujące się ochroną zdrowia. W jaki sposób olej palmowy wpływa więc na nasze zdrowie?
Nie tylko olej palmowy, ale także tłuszcze nasycone i tzw. tłuszcze trans zwiększają stężenie „złej” frakcji cholesterolu LDL i obniżają poziom „dobrej” frakcji – HDL. Może to doprowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, a także do miażdżycy, zawału, arytmii serca lub nagłego zatrzymania akcji serca.
Dodatek oleju palmowego w żywności codziennego spożycia sprzyja większemu odkładaniu tłuszczu. Oznacza to, że jesteśmy narażeni nie tylko na skoki wagi, ale również na nadwagę i otyłość.
Olej palmowy negatywnie wpływa na stężenie cholesterolu, przez co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.
Olej palmowy, poprzez proces rafinacji, staje się nośnikiem szkodliwych substancji, które uważane są za rakotwórcze. Według raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności to właśnie olej palmowy cechuje się najwyższym stężeniem niebezpiecznych substancji w porównaniu z innymi olejami pochodzenia roślinnego.
Sprawdź także: Olej palmowy na włosy – jak go stosować?
Olej palmowy w produktach – nazewnictwo
Olej palmowy naturalnie występuje w pomarańczowo-czerwonej barwie. W momencie, gdy poddawany jest procesowi rafinacji, to zmienia się jego konsystencja, zapach oraz barwa. Olej staje się neutralny i niewyczuwalny w produktach, w których występuje. Dlaczego więc producenci dodają go do żywności?
Olej palmowy przede wszystkim wydłuża trwałość oraz termin zdatności do spożycia. Dodatkowo też pomaga w uzyskaniu prawidłowej konsystencji żywności. Jego niewyczuwalny zapach również jest plusem dla przemysłu spożywczego, ponieważ dzięki temu nie zaburza on smaku produktów.
Tak jak pisaliśmy wyżej, wielu z nas nie wie, że spożywa nadmierne ilości oleju palmowego w swojej codziennej diecie. Wynika to z tego, że nie zapoznajemy się z etykietami produktów spożywczych lub nie wiemy, pod jakimi nazwami występuje utwardzony olej. Poniżej prezentujemy listę nazw nadawanych olejowi palmowemu.
Olej palmowy na etykietach produktów spożywczych może występować pod nazwami:
- olej palmowy utwardzony,
- tłuszcz częściowo utwardzony,
- tłuszcz palmowy,
- tłuszcz roślinny utwardzony,
- tłuszcz utwardzony,
- tłuszcz uwodorniony,
- emulgator E471,
- E471.
Olej palmowy w produktach spożywczych – lista
Olej palmowy może być zawarty w produktach, po które sięgamy w naszej codziennej diecie. Warto wiedzieć, że jest on obecny w pieczywie, ciastkach, słonych przekąskach, płatkach śniadaniowych, napojach. Jego źródłem mogą być również produkty z napisem „fit”, batony zbożowe, a nawet mleko modyfikowane dla dzieci.
W odpowiednio zbilansowanej diecie olej palmowy powinien zostać zastąpiony wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi z grupy omega-6 i omega-3. Aby wykluczyć go z naszego jadłospisu, musimy przede wszystkim analizować etykiety kupowanych przez nas produktów spożywczych.
Olej palmowy występuje w:
- pieczywie o długim terminie przydatności do spożycia,
- pieczywie paczkowanym, np. bułki śniadaniowe, chleb tostowy, bułki do hot-dogów i hamburgerów,
- margarynach oraz w masłach roślinnych,
- orzechowych kremach do smarowania pieczywa,
- czekoladach i wyrobach kakaowych,
- ciastkach, batonikach, słodkich przekąskach, lodach,
- wyrobach cukierniczych,
- cieście francuskim,
- słonych przekąskach,
- chipsach,
- budyniach,
- płatkach śniadaniowych,
- napojach kawowych,
- zabielaczach do kawy,
- gotowych daniach, np. dania w słoikach i w pudełkach do odgrzania,
- daniach fast food,
- mrożonych warzywach,
- sosach,
- kostkach rosołowych,
- mleku modyfikowanym dla dzieci.
Bibliografia