Śniadanie białkowo-tłuszczowe – dla kogo?
Śniadania białkowo-tłuszczowe (BT) są alternatywą dla naszych klasycznych śniadań, np. owsianki, muesli czy kromek pieczywa. Stanowią niskowęglowodanowy posiłek, w którym dominuje podaż białka.
Śniadania białkowo-tłuszczowe zalecane są dla osób:
- borykających się z wahaniami gospodarki węglowodanowej,
- z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi,
- odczuwających senność i zmęczenie po spożyciu posiłku,
- w trakcie procesu utraty kilogramów masy ciała,
- mających problem z utratą tkanki tłuszczowej.
Jakie są zalety śniadań białkowo-tłuszczowych?
Śniadanie uchodzi za jeden z najważniejszych posiłków w ciągu całego dnia i ma przede wszystkim dodać nam energii do wypełniania obowiązków. Osoby stosujące śniadania białkowo-tłuszczowe, odnotowują zwiększone uczucie sytości po spożytym posiłku. Podkreślają również, że znika uczucie zmęczenia, które towarzyszy im np. po spożyciu śniadania składającego się z owsianki.
Z założenia śniadania białkowo-tłuszczowe pozytywnie wpływają na naszą gospodarkę hormonalną i wyrównują stężenie glukozy we krwi. Sprawdzają się w przypadku stosowania diety odchudzającej, ponieważ zwiększają możliwość spalania tkanki tłuszczowej. Uczucie sytości sprawia, że rzadziej podjadamy i nie sięgamy po słodycze.
Wady śniadań białkowo-tłuszczowych
Śniadania białkowo-tłuszczowe są przede wszystkim zdecydowanie bardziej kaloryczne w porównaniu z klasycznymi śniadaniami – śniadania BT dostarczają nam około 400-500 kalorii. Oznacza to, że reszta posiłków powinna zostać odpowiednio zbilansowana pod względem wartości energetycznej. Musimy więc ściśle kontrolować spożywane kalorie.
Kolejną wadą śniadań białkowo-tłuszczowych jest fakt, że nie istnieją dowody naukowe, które przedstawiałyby ten rodzaj posiłku w roli zdrowszej alternatywy dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie, niektóre badania stawiają śniadania BT w złym świetle.
Minusem jest także czas przygotowania posiłku. Pieczenie, gotowanie czy smażenie zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż przygotowanie np. kanapek.
Śniadania białkowo-tłuszczowe mogą być ciężkostrawne i powodować wzdęcia – zwłaszcza w sytuacji, gdy stawiamy na smażone mięso lub jajka.
Z czego składa się śniadanie białkowo-tłuszczowe?
Przyjmuje się, że śniadanie powinno pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne w około 25%. Jak sama nazwa wskazuje, śniadanie białkowo-tłuszczowe składa się przede wszystkim ze źródeł białka oraz tłuszczów. Wyróżnia się wśród nich:
- jajka,
- ryby: łosoś, śledź, sardynki, makrela,
- mięso: drób, cielęcina, wołowina,
- nabiał,
- warzywa surowe lub kiszone (ograniczamy spożycie jedynie warzyw skrobiowych, czyli batatów, ziemniaków, marchwi, pietruszki),
- nasiona, pestki: nasiona słonecznika, nasiona chia, pestki dyni,
- orzechy,
- oleje roślinne,
- pieczywo pełnoziarniste,
- pieczywo żytnie.