Psychoterapia – od czego zacząć?
Podjęcie decyzji o pójściu na psychoterapię nie jest wcale łatwe, dlatego bardzo cieszy nas fakt, że postanowiłeś zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. To normalne, że będą Tobą targać różne wątpliwości – dotyczące zarówno zasadności tej decyzji, jak i sposobu organizacji tego przedsięwzięcia.
Zastanawiasz się pewnie, od czego właściwie zacząć proces terapeutyczny? Istnieje kilka kwestii, które warto przemyśleć przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty. Postaramy się również przybliżyć Ci najważniejsze informacje o psychoterapii.
Psychoterapia – ile kosztuje i czy może być refundowana?
Na psychoterapię możesz uczęszczać zarówno prywatnie, jak i w ramach refundacji NFZ – oczywiście, po spełnieniu kilku warunków. Jak skorzystać z psychoterapii na NFZ?
- Umów się do psychiatry lub psychologa (tu wymagane skierowanie od lekarza POZ) w wybranej Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej.
- Na wizycie zostanie ustalone, czy i z jakiej formy pomocy warto w Twoim przypadku skorzystać – otrzymasz wtedy skierowanie uprawniające Cię do zapisu na psychoterapię.
W ramach NFZ dostępne są następujące rodzaje psychoterapii:
- indywidualna,
- rodzinna,
- grupowa.
Ponadto dzieci do 18. roku życia nie muszą posiadać skierowania ani do psychologa, ani do psychoterapeuty. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy pomóc osobie niepełnoletniej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ile kosztuje psychoterapia prywatnie?
Cena jednej, prywatnej sesji psychoterapeutycznej, w zależności od wielu różnych czynników (lokalizacji, doświadczenia, renomy czy ilości posiadanych szkoleń), waha się od 120 do 250 zł. Nie istnieją jednak żadne regulacje prawne określające cenę prywatnej psychoterapii. Spotkania odbywają się zazwyczaj kilka razy w miesiącu, ich częstotliwość zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych ustaleń klienta z psychoterapeutą.
Na stronie internetowej psychoterapeuty, do którego chciałbyś się zapisać, z pewnością znajdziesz cennik i inne istotne informacje, np. o tym, czy istnieje możliwość spotkań online. Coraz więcej terapeutów oferuje bowiem taką formę pracy, wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które np. mieszkają za granicą.
Psychoterapia – jaki nurt psychoterapeutyczny jest najlepszy?
Pisaliśmy już o tym, czy istnieje jeden najlepszy nurt psychoterapeutyczny. I o ile być może wiesz, że trudno wskazać najlepszą metodę psychoterapii dla wszystkich, o tyle Twoje preferencje, wyznawane wartości czy specyfika trudności, z jakimi się borykasz, mogą bardzo pomóc Ci podjąć decyzję dotyczącą nurtu psychoterapeutycznego. Dlaczego?
Powodzenie procesu psychoterapeutycznego zależy w dużej mierze od Twojego zaangażowania, stosowanych metod i technik oraz Twojego porozumienia z terapeutą. Warto więc wybrać taką szkołę psychoterapii, która wydaje Ci się najbliższa i zgadzasz się z jej założenia.
Z drugiej strony, bardzo ważne jest dopasowanie formy i nurtu terapii do problemów, z jakimi się na nią zgłaszasz. Inna psychoterapia jest polecana dla osób z zaburzeniami osobowości, a inna np. dla borykających się z depresją, zaburzeniami odżywiania, albo zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi. Jeszcze inaczej wygląda proces terapeutyczny osób uzależnionych lub z podwójną diagnozą. Do najczęściej wybieranych terapii należą: terapia poznawczo-behawioralna i terapia psychodynamiczna.
Przeczytaj: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – dla kogo i na czym polega?
Psychoterapia – jak znaleźć dobrego i kompetentnego terapeutę?
Martwi Cię, że trafisz do niekompetentnego terapeuty? Niestety, przez luki w prawie w Polsce gabinet psychologiczny czy psychoterapeutyczny może otworzyć tak naprawdę każda osoba fizyczna. Niemniej jednak masz wpływ na to, kogo wybierzesz na swojego psychoterapeutę – zwłaszcza jeśli postanowisz uczęszczać na psychoterapię prywatnie.
Jakie wykształcenie powinien posiadać dobry psychoterapeuta?
- Tytuł zawodowy lekarza lub ukończone studia na kierunku: psychologia, pedagogika, resocjalizacja, socjologia lub pielęgniarstwo (stopień magistra).
- 4-letnią szkołę psychoterapii w wybranym nurcie psychoterapeutycznym, której ukończenie poświadcza odpowiedni certyfikat.
Warto jednak dodać, że pracę psychoterapeutyczną z klientem mogą rozpocząć osoby będące już w trakcie certyfikacji – po dwóch latach szkolenia.
Sprawdź: Leczenie stresu – jak wygląda terapia?
Na co zwrócić uwagę, szukając dobrego psychoterapeuty?
Poniżej przedstawiamy ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego psychoterapeuty.
- Szukaj opinii innych klientów danego psychoterapeuty w Internecie.
- Sprawdź wszystkie dostępne informacje o danym psychoterapeucie.
- Jeśli psychoterapeuta udziela się w social mediach, poczytaj jego bloga/stronę internetową i przejrzyj opublikowane posty oraz aktywność.
- Zwróć uwagę na wykształcenie i szkołę psychoterapii, którą skończył lub jest w jej trakcie.
- Na pierwszym spotkaniu poproś, by się przedstawił i opowiedział o sobie i swoim doświadczeniu.
- Koniecznie dowiedz się, czy Twój przyszły psychoterapeuta korzysta z superwizji.
Dlaczego dobry psychoterapeuta powinien korzystać z superwizji?
Superwizja polega – w dużym skrócie – na spotkaniach psychoterapeutów, na których jeden z nich jest superwizorem i charakteryzuje go dłuższy staż pracy oraz bogatsze doświadczenie. Superwizja jest bardzo ważnym elementem pracy każdego psychoterapeuty, stanowi bowiem sposób na doskonalenie swoich umiejętności oraz dbanie o własną kondycję psychiczną.
Dzięki superwizji możliwe jest zachowanie obiektywizmu i profesjonalizmu w swojej pracy. Na wspomnianych spotkaniach psychoterapeuta może konsultować z superwizorem przypadki, nad którymi pracuje – oczywiście, zachowując przy tym zasady etyki psychologicznej i chroniąc dane osobowe oraz inne poufne informacje o kliencie. Często dzięki superwizji proces terapeutyczny staje się bardziej efektywny.
Psychoterapia – jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Chciałbyś przygotować się na pierwszą sesję terapeutyczną, by zminimalizować stres i niepokój, które się z nią wiążą? Sprawdziłeś już wszystkie możliwe informacje o Twoim przyszłym psychoterapeucie i wydaje Ci się on kompetentny? Mamy więc dla Ciebie krótką checklistę przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty:
- pogratuluj sobie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii,
- zastanów się, co aktualnie stanowi w Twoim życiu największy problem,
- spróbuj ustalić, czy i jakie masz oczekiwania względem procesu terapeutycznego,
- przespaceruj się lub zaparz sobie ulubioną herbatę i spróbuj się odprężyć – właśnie rozpoczynasz drogę ku bardziej satysfakcjonującemu życiu.