Hashimoto a wypadanie włosów – jak temu zaradzić?

Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, które wpływa nie tylko na jakość życia, ale również na naszą urodę. Wśród objawów choroby Hashimoto można m.in. wymienić: pogorszenie stanu skóry, kruchość paznokci i osłabienie mieszków włosowych. W jaki sposób zahamować nadmierne wypadanie włosów? Wyjaśniamy.

Kobieta trzymająca się za włosy na różowym tle

Choroba Hashimoto – jak wpływa na włosy?

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które wpływają na stan naszej skóry oraz wiążą się z nadmierną utratą włosów i z nieprawidłowościami w tempie ich wzrostu. Z niedoczynnością tarczycy związana jest także utrata rzęs i brwi. 

Gruczoł tarczycy odpowiada za wytwarzanie, magazynowanie i uwalnianie do krwi hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Badania naukowe potwierdzają obecność wymienionych hormonów w obrębie okolic mieszków włosowych.

Niedobór hormonów tarczycowych determinuje obrzęk tkanki podskórnej, która odpowiedzialna jest za odżywienie włosa na jego całej długości. Oznacza to, że Hashimoto negatywnie oddziałuje na kondycję naszej fryzury. Wśród przyczyn pogorszenia kondycji mieszków włosowych wymienia się również stany zapalne towarzyszące chorobom autoimmunologicznym takim jak Hashimoto, a także niedostateczne ukrwienie skóry. 

Z chorobą Hashimoto mogą być powiązane takie objawy jak: nadmierne wypadanie włosów, utrata brwi i rzęs, przesuszenie i łamliwość kosmyków. 

Zmagając się z chorobą Hashimoto, możemy zaobserwować suchość włosa, która spowodowana jest zmniejszonym wydzielaniem łoju w obrębie gruczołów łojowych, a także jego łamliwość. Dodatkowo dochodzi do opóźnienia tempa wzrostu nowych kosmyków, przez co włosy są przerzedzone, cienkie i pozbawione blasku. 

Hashimoto a łysienie

W wielu przypadkach w przebiegu Hashimoto występuje również przedwczesne siwienie oraz łysienie autoimmunologiczne – polegające na wypadaniu włosów z wybranych miejsc skóry głowy. Za łysienie autoimmunologiczne odpowiedzialne są procesy autoimmunologiczne powiązane z obecnością podwyższonego stężenia przeciwciał anty-TPO i anty-TG, natomiast niezwiązane z nieprawidłowym stężeniem hormonów T3 i T4. 

W wielu przypadkach Hashimoto determinuje również procesy łysienia autoimmunologicznego, telogenowego, plackowatego oraz androgenowego. 

Coraz częściej odnotowuje się także przypadki łysienia telogenowego oraz łysienia plackowatego i łysienia androgenowego. Łysienie telogenowe głównie powiązane jest z występowaniem tzw. czynnika stresogennego, choć może występować także przy autoimmunologicznych zaburzeniach hormonalnych tarczycy. Wówczas dochodzi do widocznego przerzedzenia włosów, które nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. 

Uwaga: Warto wiedzieć, że Hashimoto może objawiać się również poprzez nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet – czyli tzw. hirsutyzm. 

Sprawdź: 15 objawów niedoczynności tarczycy

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy Hashimoto? 

Pierwiastki chemiczne
Zmagając się z Hashimoto, powinniśmy zadbać o nasz jadłospis, który będzie zapobiegać niedoborom i stanom zapalnym

Przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto najważniejsze jest leczenie farmakologiczne oraz tzw. dietoterapia. 

Leczenie farmakologiczne

Przy zdiagnozowanej chorobie Hashimoto zalecane jest przyjmowanie leków zawierających lewotyroksynę, czyli syntetyczny substytut hormonów tarczycowych. Dawka soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny powinna zostać dobrana indywidualnie przez lekarza na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych. 

Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy związane z niedoczynnością tarczycy, w tym wypadanie włosów i pogorszenie ich ogólnej kondycji, powinny ustąpić. Dodatkowo farmakoterapia redukuje stany zapalne organizmu, które również odpowiadają za nadmierną utratę kosmyków. 

Uwaga: W przypadkach łysienia zalecamy konsultację u specjalisty – trychologa.

Dietoterapia 

Dietoterapia może złagodzić dolegliwości związane z Hashimoto, a także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i odporność. Przede wszystkim warto postawić na zbilansowany jadłospis, który będzie zapobiegać niedoborom i stanom zapalnym. 

Wielu dietetyków zaleca zastosowanie diety bezglutenowej, która może obniżać przeciwciała niszczące tkankę tarczycową. Warto zwrócić uwagę także na spożycie białka, które jest jednym z głównych budulców każdej komórki naszego ciała, w tym włosów – w postaci keratyny. 

Niezbędnym elementem w diecie osób zmagających się niedoczynnością tarczycy powinno być żelazo, które pośrednio uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy. Jego niedobór przyczynia się m.in. do zwiększonego wydzielania TSH, a także do niedotlenienia tkanek prowadzącego do osłabienia mieszków włosowych. 

W prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy ważny jest również selen biorący udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Niedobór selenu skutkuje obniżeniem stężenia hormonu T3 we krwi. Badania naukowe wskazują również, że przyczynia się także do wypadania włosów. 

W dietoterapii warto zadbać o zbilansowany jadłospis, który powinien opierać się na źródłach: żelaza, selenu, cynku, witaminy D3. 

Również niedobór cynku związany jest zarówno z pogorszeniem pracy tarczycy, jak i z osłabieniem naszych kosmyków. Cynk pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i odpowiedzialny jest za metabolizm kolagenu w tkance włosa. Niska podaż cynku wpływa natomiast na obniżenie stężenia hormonów T3 i T4 w surowicy. 

Warto zwrócić uwagę również na witaminę D3, która według naukowców pośrednio wpływa na cykl wzrostu włosów. 

Przeczytaj: Zioła na Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Pielęgnacja włosów 

Odpowiedni dobór kosmetyków jest ważną kwestią w wątku pielęgnacji włosów. Powinniśmy natomiast wiedzieć, że przy nadmiernym wypadaniu włosów spowodowanym chorobą Hashimoto, sama pielęgnacja może nie wystarczyć. Oczywiście, możemy zastosować naturalne wcierki do włosów, delikatne peelingi do skóry głowy czy domowe maski wpływające na nawilżenie włosa i jego naturalny porost. Jednak w większości przypadków problem nadmiernego wypadania włosów nie zostanie rozwiązany bez konsultacji z endokrynologiem, trychologiem lub bez wdrożenia farmakoterapii. 

Podczas codziennej pielęgnacji włosów dodatkowo zwracajmy uwagę na to, aby zbytnio nie narażać fryzury na tzw. uszkodzenia mechaniczne. Warto więc:

  • zrezygnować z farbowania i zabiegów stylizacyjnych np. z użyciem prostownicy lub lokówki, 
  • zmniejszyć temperaturę powietrza z suszarki, 
  • po umyciu włosów nie pocierać skóry głowy ręcznikiem, tylko delikatnie odsączyć nadmiar wody, 
  • rozcieńczać szampon z wodą przed nałożeniem go na skórę głowy, 
  • nie nakładać szamponu na całą długość włosów a jedynie na sam skalp. 

Sprawdź: Zioła na włosy – 10 ziół wzmacniających i hamujących wypadanie włosów

 

 

Bibliografia

K. Laczowicz, M. Stachoń, E. Pałkowska-Goździk, E. Lange, Fizjologiczne aspekty postępowania dietetycznego w chorobie Hashimoto, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych tom 68, nr 2, 2019 (dostęp online) https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2545/2515

K. Gostyńska, A. Kozioł, W. Lewandowski, Wpływ choroby Hashimoto na mieszki włosowe u mężczyzn, Aesthetic Cosmetology and Medicine vol. 9/6, 2020 (dostęp online) https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/01/ke-2020-06-acm-koziol-wplyw-choroby-hashimoto.pdf

Ż. Żak, Wypadanie włosów w chorobie Hashimoto, Kosmetologia Estetyczna vol. 9/2, 2020 (dostęp online) http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-6.pdf

O. Koczorowska-Talarczyk, K. Kordus, Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie, Aesthetic Cosmetology and Medicine vol.10/6, 2021 (dostęp online) https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/12/ACM-2021-06-vBp-Kordus-PL.pdf