Dni płodne a płeć dziecka – czy da się zaplanować płeć?

Płeć dziecka konstytuuje się w momencie poczęcia i genetycznie zależy od tego, jaki plemnik zapłodnił komórkę jajową. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, często w formie luźnej rozmowy, czy można w jakikolwiek sposób zaplanować płeć dziecka. Jak się okazuje, formalnie istnieje kilka sposobów na to, by począć dziecko określonej płci. Czy to rzeczywiście możliwe? Poniżej wyjaśniamy, jakie teorie krążą na ten temat.

Znaczniki płci

Rodzice pytani o to, czy chcieliby chłopca, czy dziewczynkę, zwykle zgodnie odpowiadają, że jest im to obojętne. Często jednak w głębi duszy marzą o córce lub synu. Nie ma w tym nic złego. Zwłaszcza że większość z nich cieszy się niezależnie od tego, jaką informację o płci przekaże im lekarz. Ci, którym trudno zaakceptować płeć dziecka, mogą skorzystać z opieki specjalisty. W pierwszej kolejności o swoich rozterkach powinni poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Należy też pamiętać, że silna potrzeba zaplanowania płci dziecka może negatywnie wpłynąć na wzajemne relacje rodziców. Wtedy z przyjemności, którą powinno dawać zbliżenie, mogą niechcący uczynić zmechanizowane działanie pozbawione głębszych uczuć. 

Przeczytaj także: Ciąża pozamaciczna – jak przebiega?

Naukowe metody planowania płci dziecka

Szybki rozwój medycyny sprawił, że w niektórych krajach zachodnich można decydować o płci dziecka, wykorzystując do tego naukowe metody. Do poczęcia nie dochodzi wtedy w naturalny sposób. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. 

Sortowanie plemników

Jedną z metod planowania płci dziecka jest sortowanie plemników. Plemniki zawierające chromosomy X (żeńskie) są cięższe od tych z chromosomem Y (męskich). Po wyselekcjonowaniu odpowiednich plemników dochodzi do zapłodnienia pozaustrojowego (IUI) lub zapłodnienia in vitro (IVF). Skuteczność tej metody oscyluje w okolicy 90%. 

Z tej procedury można skorzystać za granicą, m.in. na Cyprze. Stosuje się ją w dwóch przypadkach: 

  • w celu uzyskania równowagi w rodzinie (dla rodziców, którzy mają już minimum jedno dziecko i chcą, by rodzeństwo było przeciwnej płci),
  • jako przeciwdziałanie chorobom genetycznym, które są związane z płcią (dla rodziców obciążonych ryzykiem wystąpienia określonych chorób genetycznych). 

Metoda in vitro

U rodziców, którzy zdecydowali się na metodę in vitro, można sprawdzić płeć zarodka już trzy dni po zapłodnieniu. Do macicy implementuje się wtedy zarodki określonej płci. W Polsce taka selekcja możliwa jest tylko wtedy, gdy lekarze mogą w ten sposób wykluczyć chorobę genetyczną uwarunkowaną przez płeć. Jest skuteczna w 100%. 

Teorie pozanaukowe na temat determinacji płci dziecka
Od lat wśród rodziców krążą teorie, które mówią, że płeć dziecka można zaplanować. Nie ma jednak naukowych dowodów, które potwierdzałyby, że czas owulacji i ładunek dodatni lub ujemny komórki jajowej mają wpływ na płeć dziecka. 

Zobacz: Jak przyspieszyć poród? Naturalne sposoby 

Metoda owulacyjna dr Shettles'a

W latach 60. ubiegłego wieku dr Shettles, prekursor zapłodnienia in vitro, opracował teorię, zgodnie z którą da się zaplanować płeć dziecka, biorąc pod uwagę czas owulacji. Całość rozważań zawarł w książce zatytułowanej Jak wybrać płeć dziecka, którą wydał w 1971 roku wspólnie z pisarzem, Davidem Rorvikiem.  

Zgodnie z teorią dr Shettles'a plemniki zawierające chromosom X są większe, wolniej się poruszają, ale dłużej żyją w drogach rodnych kobiety. Plemniki z chromosomem Y są szybsze, ale też szybciej umierają. 

W związku z tym rodzice, którzy chcą mieć dziewczynkę, powinni współżyć 1-2 dni przed owulacją. Wtedy, zanim do niej dojdzie, plemniki męskie (z chromosomem Y) będą obumierać i do komórki jajowej dotrą tylko te żeńskie. Z kolei rodzice, którzy woleliby mieć syna, powinni współżyć w czasie owulacji. Wtedy jest szansa, że to szybsze plemniki męskie zapłodnią komórkę jajową. Jednocześnie też głęboka penetracja zwiększa szansę na poczęcie chłopca z uwagi na to, że plemniki będą mieć do przebycia krótszą drogę. 

Rozważania dr Shettles'a nigdy nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych. Nie udało się dowieść, że plemniki z chromosomami X i Y poruszają się z różną prędkością z uwagi na większą wagę tych żeńskich. Co więcej, badacze zwracają uwagę na to, że rodzice skupiający się na tym, by odbyć jeden stosunek w konkretnym czasie, zmniejszają swoje szanse na poczęcie.

Przeczytaj: Czy preejakulat może zapłodnić? Preejakulat a ryzyko ciąży

Metoda Selnas

Test ciążowy
Kolejna naukowa metoda zaplanowania płci dziecka opiera się na indywidualnym kalendarzu polaryzacji cykli miesiączkowych

Nazwa metody pochodzi z francuskiego Selection Naturelle du Sexe  i oznacza naturalny wybór płci. Jej autorzy założyli, że plemniki męskie oraz żeńskie posiadają przeciwne ładunki: plemniki X naładowane są dodatnio, a Y ujemnie. Z uwagi na to, że potencjał komórki jajowej jest zmienny, czasem przyciąga plemniki żeńskie, a czasem męskie. 

Kobieta może zlecić (odpłatnie przez internet) wykonanie indywidualnego kalendarza polaryzacji swoich cykli miesiączkowych. Zostanie on określony przy pomocy takich parametrów jak data urodzenia, grupa krwi, długość cykli. Dzięki temu kobieta będzie wiedzieć, kiedy jej komórka jajowa przyciąga plemniki X, a kiedy Y. 

W tym wypadku również nie udowodniono naukowo, że technika polaryzacji służy zaplanowaniu płci dziecka. Mówi się jedynie, że zwiększa prawdopodobieństwo na urodzenie dziecka wybranej płci. Na pewno nie będzie skuteczna u kobiet z nieregularnymi cyklami. 

Zapoznaj się: Kim są dzieci indygo?

Anegdotyczne metody na poczęcie dziewczynki lub chłopca

Na forach dla przyszłych rodziców można zetknąć się z wieloma materiałami na temat tego, co robić, by zajść w ciążę z dziewczynką lub chłopcem. Każdą z tych porad należy traktować anegdotycznie. Nie ma żadnych dowodów na to, że określona dieta albo pozycja w trakcie współżycia pozwalają na poczęcie syna lub córki. 

Między bajki można włożyć również teorię o tym, że to, że mężczyzna wychowywał się wśród sióstr albo braci będzie determinować płeć dziecka.