Jak przyspieszyć poród? Naturalne sposoby

Ciążę, która przebiegała prawidłowo, uznaje się za donoszoną po 38. tygodniu. Choć do wyznaczonego terminu porodu zostało jeszcze kilkanaście dni, wiele kobiet już wtedy niecierpliwi się i wyczekuje pierwszych skurczów. Wtedy też pojawia się pokusa, by poszukać sposobów na to, jak w naturalny sposób przyspieszyć poród. Poniżej przeczytacie o naturalnych sposobach na przyspieszenie porodu, które są bezpieczne dla matki i dziecka.

Kobieta szykująca się do porodu

Zanim kobieta zdecyduje się przy pomocy naturalnych sposobów przyspieszyć poród, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem lub położną. Musi pamiętać też, że domowe sposoby na wywołanie porodu nie u każdej kobiety będą skuteczne. Wielu specjalistów przekonuje, że najlepiej będzie, jeśli dziecko samo zdecyduje, że jest gotowe na opuszczenie bezpiecznego środowiska w łonie matki.

Nie ma medycznych dowodów na to, że w konkretnym przypadku naturalne metody rzeczywiście przyczyniły się do rozpoczęcia akcji porodowej, ponieważ nikt nie jest w stanie udowodnić, że bez nich poród i tak by się nie zaczął. Zasadniczo jednak nie ma przeszkód, by próbować w ten sposób pomóc matce naturze. Poród indukowany farmakologicznie jest zwykle dłuższy i bardziej skomplikowany.

Zobacz: Ciąża pozamaciczna – jak przebiega?

Współżycie

Kobieta może być aktywna seksualnie przez całą ciążę. Jeśli stosunek nie wywołuje u niej skurczów, pobolewania, czy plamień, nie musi rezygnować z seksu. O tym, że to konieczne, na pewno poinformuje ją lekarz na wizycie kontrolnej.

Współżycie po 38. tygodniu ciąży może przyczynić się do przyspieszenia porodu, ponieważ w spermie znajdują się prostaglandyny – hormony, które mogą zmiękczyć i skrócić szyjkę macicy. Ponadto podczas orgazmu u kobiet wydziela się oksytocyna, która powoduje skurcze. Podobna reakcja zachodzi podczas stymulacji brodawek sutkowych.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w ciąży
Łagodna aktywność fizyczna może w naturalny sposób przyspieszyć akcję porodową

Kobiety w donoszonej ciąży mogą spróbować przyspieszyć poród poprzez wysiłek fizyczny. Szczególnie polecany jest marsz oraz wchodzenie po schodach. Wtedy, dzięki działaniu grawitacji, główka dziecka może szybciej wędrować w kierunku macicy i przyspieszyć skurcze przedporodowe.

Czasem kobiety po porodzie opowiadają, że postanowiły jeszcze przed rozwiązaniem sprzątnąć dom i niedługo po tym urodziły. Bardzo możliwe, że to zwiększona aktywność fizyczna przyczyniła się do wystąpienia porodowych skurczów.

Należy jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ciężarna nie może ćwiczyć ani pracować do utraty tchu. Gdy poczuje zmęczenie, musi odpocząć.

Ziołowe preparaty

Do stosowania preparatów ziołowych w ciąży należy podchodzić bardzo ostrożnie. Wiele ziół znajduje się na liście produktów zakazanych dla kobiet w ciąży. Wszystkie, które są dozwolone, należy przyjmować w ograniczonej ilości. Spośród nich olej z wiesiołka może zmiękczyć szyjkę macicy i przyspieszyć poród. Podobne działanie ma herbata z liści malin.

Przeciwwskazania do samodzielnego wywoływania porodu

Nie wszystkie kobiety będą mogły skorzystać z metod naturalnego wywoływania porodu. Zielonego światła od lekarza najpewniej nie dostaną panie, które:

  • mają rodzić przez planowe cesarskie cięcie,

  • rodziły wcześniej i poród przyniósł nieoczekiwane komplikacje,

  • poroniły.

Szpitalne metody indukcji porodu

Kobieta, która nie urodziła do dnia umownie wyznaczonego na datę porodu, musi zgłaszać się do szpitala lub przychodni na badanie KTG. Zwykle 7-10 dni po terminie zostaje przyjęta na oddział patologii ciąży i poród jest u niej wywoływany przy pomocy szpitalnych metod. Należą do nich:

  • kroplówka z syntetycznej oksytocyny,

  • cewnik Foleya,

  • żel z prostaglandyny,

  • amniodomia,

  • cesarskie cięcie.

 

 

 

Bibliografia

A. Mierzwa, M. Klimek: Wybrane metody preindukcji i indukcji porodustosowane w krakowskich szpitalach, „Problemy pielęgniarstwa”, nr 23 (4), 2015, s. 496-501.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, tom 2, nr 2, 2017, s. 58–71.

N. Sochacki-Woźnicka: 6 bezpiecznych sposobów, które mogą przyśpieszyć rozpoczęcie porodu, https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/porod-podstawy/zrobic-aby-zaczac-rodzic/

A. Ulan, J. Ulan, E. Wagner, M. Sadowska: Indukcja porodu, „European Journal of Medical Technologies”, nr 2 (7), 2015, s. 16-19.