Introwertyk w związku – jak kocha, jak postępuje?

Introwertyk w związku jest oddany swojej drugiej połówce, a do tego troskliwy i wyrozumiały. Stara się jak najlepiej poznać partnerkę lub partnera oraz jest bardzo dobrym słuchaczem. Trudności w relacji może sprawiać natomiast zamiłowanie do ciszy, spokoju, spędzania czasu w pojedynkę lub w zaciszu własnego domu. Jak wygląda związek z introwertykiem? Jakie przeszkody mogą występować podczas budowania relacji? Jak być szczęśliwym i jak akceptować swoje odmienności?

Para siedząca na kanapie

Introwertyk a budowanie relacji 

Osoba introwertyczna może mieć problem w budowaniu relacji oraz stałych związków. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie lubi głośno mówić o swoim uczuciach i emocjach. Może mu to sprawiać trudności zwłaszcza w początkowej fazie relacji. 

Introwertyk nie będzie wiedział jak prawidłowo rozpocząć rozmowę, jak flirtować czy jak zauroczyć drugą osobę. Na początku musi dobrze poznać drugiego człowieka i dokonać własnych obserwacji, aby odpowiednio się otworzyć. Przez to też może być odbierany jako zamknięty w sobie, nieśmiały, niezaangażowany. W rozmowie woli aktywnie słuchać, niż dużo mówić i żywo dyskutować, preferuje również kontakt poprzez wiadomości, niż konwersację na żywo. 

Introwertyk nie będzie wprost deklarować swoich uczuć. Nie będzie działać na pokaz, wyznawać publicznie miłości, pisać miłosnych listów lub SMS-ów. Prawdziwe uczucia woli zachować dla samego siebie. W wielu przypadkach introwertyk nie wypowie jako pierwszy słowa „kocham”, mimo że wie, że jest zakochany. Odczuwa jednak takie same emocje, namiętność czy podniecenie jak osoba ekstrawertyczna, która mówi o tym wprost. 

Introwertyk skrywa swoje uczucia i nie lubi o nich mówić, natomiast odczuwa takie same emocje i namiętność jak osoba ekstrawertyczna. 

Kolejną przeszkodę w budowaniu relacji może stanowić zamiłowanie do spędzania wolnego czasu w zaciszu własnego domu. Osobowość introwertyczna będzie za wszelką cenę unikać tłumów, czyli wszelkich koncertów, sal kinowych, imprez czy dużych wydarzeń. Z niechęcią pozna również rodzinę i znajomych swojej drugiej połówki. Szczególnie niezręcznie będzie się czuć w sytuacji, gdy rozmówca będzie chciał go bliżej poznać i zacznie zadawać zbyt osobiste pytania – introwertycy nie lubią mówić o sobie oraz nie przechwalają się swoimi osiągnięciami. 

Wchodząc w związek lub w bliższą relację z introwertykiem, musimy pamiętać o tym, że introwersja nie jest zaburzeniem psychicznym lub chorobą. To normalny typ naszej osobowości, który może występować nawet u 50% społeczeństwa. Introwertyk nie boryka się również z fobiami społecznymi, a po prostu ceni własne towarzystwo, ciszę i spokój – dzięki nim może skupić się na własnym rozwoju i w pełni odpoczywać. 

Sprawdź: Introwertyk a ekstrawertyk – jakie są różnice?

Introwertyk w związku 

Zakochana para
Związek z introwertykiem wymaga cierpliwości i wypracowania właściwej komunikacji

Stały związek z introwertykiem na tak zwany pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany czy wręcz zawiły. Jednak w każdej relacji kluczem do sukcesu i do zbudowania prawdziwej, zdrowej więzi jest prawidłowa komunikacja. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, introwertyk w związku nie będzie na głos mówić o swoich uczuciach oraz o emocjach – nawet tych negatywnych. Jeżeli został urażony, to urazę trzyma głęboko w sobie, natomiast nie będzie wytykać błędów swojej drugiej połówce. Warto jednak spróbować mówić wprost o własnych potrzebach i szukać kompromisów. Nie oznacza to oczywiście, że w związku tylko jedna osoba ma ustępować – partnerzy powinni współpracować i akceptować swoje odmienne cechy. 

Kluczem do udanego związku z introwertykiem jest zapewnienie mu spokoju i samotności. Warto również wypracować odpowiednie schematy komunikacyjne, czyli nauczyć się rozmawiać i wzajemnie słuchać. 

Introwertyk ceni sobie samotność – również w związku. Tak jak pisaliśmy, dzięki samotności może odpocząć, realizować swoje pasje, rozmyślać. Potrzebuje takiego odpoczynku, aby być szczęśliwym i wcale nie oznacza to, że ma dość swojej partnerki lub partnera. Druga połówka powinna to uszanować, dlatego już na początku relacji musi się ustanowić jasne granice. Warto, aby obie osoby miały oddzielne grono znajomych, osobne pasje, zainteresowania. Dla introwertyka samotny spacer czy czytanie książki w ciszy jest tym, co dla ekstrawertyka przebywanie wśród ludzi. 

Zapoznaj się: Introwertyk z ekstrawertykiem – czy ten związek przetrwa?

Introwertyk w związku jest oddany, lojalny, troskliwy. Unika przelotnych znajomości i romansów. Ceni sobie poczucie bezpieczeństwa, dlatego również chce je zapewnić swojej drugiej połówce. Nie rozwiązuje konfliktów, bazując na silnych emocjach, natomiast woli rzeczową dyskusję – a jeszcze bardziej odegranie roli słuchacza i unikanie bycia mówcą. Nie przepada za niespodziankami, spontanicznym podejmowaniem decyzji, publicznym okazywaniem uczuć. 

Osoba introwertyczna nie lubi narzucać się swojej drugiej połówce. Należy więc o tym pamiętać, aby nie odnieść wrażenia, że introwertykowi nie zależy na relacji i nie zwątpić w jego szczere uczucia. 

Introwertyk unika także spotkań ze znajomymi – co wcale nie oznacza, że nie przepada za bliskimi swojej partnerki lub partnera. Spotkania towarzyskie po prostu sprawiają mu trudność, czuje zmęczenie od hałasu i nadmiaru informacji. 

Zobacz: Sapioseksualizm – na czym polega i kim jest sapioseksualista?

Jak być w związku z introwertykiem? 

Wiesz już, jak wygląda bliska relacja z osobą introwertyczną. Jednak, aby związek był udany i szczęśliwy, musisz nauczyć się akceptować odmienną naturę Twojej partnerki lub partnera. 

Tak jak wspomnieliśmy, odpoczynek i spędzanie czasu w pojedynkę jest bardzo ważnym aspektem dla większości osobowości introwertycznych – zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszka wspólnie z drugą połówką. Pamiętaj więc, aby stworzyć przestrzeń do wyciszenia i samorozwoju. Kiedy introwertyk naładuje swoje wewnętrzne baterie, wówczas będzie cieszyć się z Waszej bliskości. Nie zapominaj o własnych pasjach, znajomych – nie wszystko musicie robić wspólnie, a osobne spędzanie wolnego czasu wyjdzie Wam jedynie na dobre. Najważniejsze, abyś zrozumiała lub zrozumiał potrzebę odpoczynku w samotności. 

Introwertyk jest obserwatorem, który spostrzeżenia, uczucia i emocje zachowuje dla siebie samego. Dlatego też woli słuchać, niż mówić, unika sprzeczek, konfliktów. Jako druga połówka introwertyka musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Nie naciskaj na głębokie rozmowy o uczuciach, bo pod wpływem przymusu osoba introwertyczna jeszcze bardziej będzie się zamykać w swojej strefie komfortu. Naucz się czytać sygnały płynące z jej mowy ciała, a nie ze słów. Tak jak introwertyk stań się obserwatorem i postaraj się patrzeć na świat, uczucia i Waszą relację z jego perspektywy. 

Introwertyka nie cechuje spontaniczne działanie – każdy swój krok musi odpowiednio przemyśleć, zrobić listę za i przeciw czy zastanowić się nad konsekwencjami. Nie naciskaj więc na nagłe podejmowanie decyzji, bo to nie leży w jego introwertycznej naturze. Daj mu czas na refleksje i kalkulacje, bez wywierania presji. 

Przeczytaj także: Jak wygląda związek z ekstrawertykiem?

 

 

Bibliografia

https://spokojwglowie.pl/introwertyk/

https://pieknoumyslu.com/introwertycy-jak-kochaja/

K. Kosacka, Osobowościowe uwarunkowania dynamiki wypowiedzi o emocjach, Logopedia 50(1), 2021