Jak wygląda związek z ekstrawertykiem?

Związek z ekstrawertykiem jest zazwyczaj intensywny, spontaniczny, pełen pasji, podróży, spotkań towarzyskich i imprez masowych. Człowiek z osobowością ekstrawertyczną do szczęścia potrzebuje ciągłych bodźców i relacji międzyludzkich. Dowiedz się, jak ekstrawertyzm wpływa na związek.

Para na plaży

Cechy związku z ekstrawertykiem

Ekstrawertyk swoją energię, radość i chęć do działania czerpie przede wszystkim ze spotkań z innymi ludźmi. Oznacza to, że mimo że lubi spędzać czas ze swoją partnerką lub partnerem, to potrzebuje także rozrywki w towarzystwie przyjaciół, lub wręcz rozwijania nowych znajomości. To może być szczególnie trudne do zaakceptowania w sytuacji, gdy sam jesteś introwertykiem, ceniącym spokój, samotność i zacisze własnego domu.

Ekstrawertyk mówi wprost o uczuciach

Ekstrawertyk potrafi jasno komunikować swoje uczucia, emocje i rozterki. Jeżeli przeżywa jakieś problemy w pracy, czy na innej życiowej płaszczyźnie, to z pewnością podzieli się swoimi rozważaniami z partnerką lub partnerem. Dotyczy to również Waszego związku. Ekstrawertyk, zamiast uciekać w świat autorefleksji, przedstawi Ci wprost jego zdanie czy wahaniami odnośnie do Waszej relacji. Jest to cecha, która w relacjach międzyludzkich uchodzi za pozytywną. Jednak nadmierna szczerość w niektórych sytuacjach, a zwłaszcza w związku, może przytłaczać.

Warto również wiedzieć, że w wielu przypadkach ekstrawertyk wprost i dosadnie okazuje swoje uczucia. Nie przeszkadza mu obecność innych osób czy np. przebywanie w miejscu publicznym. Co ważne, dotyczy to również negatywnych emocji, których nie skrywa w sobie.

Ekstrawertyk może mieć problem z aktywnym słuchaniem

Człowiek z osobowością ekstrawertyczną jest dobrym mówcą, który zawsze ma gotową odpowiedź na dane pytanie. Lubi rozmawiać, ale może wykazywać problemy z koncentracją, dlatego też często przeskakuje z tematu na temat. Jest natomiast gorszym słuchaczem, zwłaszcza jeżeli chodzi o aktywne słuchanie. W czasie rozmowy zamiast dokładnie analizować Twoje słowa, może uciekać w świat fantazji.

Ekstrawertyk ceni sobie niezależność

Ekstrawertyk nie potrzebuje ciągłego przebywania ze swoją partnerką lub partnerem. Ceni sobie samotne wyjścia z gronem własnych znajomych. Jeżeli w życiu wiąże się z introwertykiem, to wbrew powielanym mitom, nie zmusza swojej drugiej połówki do spotkań towarzyskich czy imprez, ze względu na to, że docenia niezależność i przestrzeń osobistą. Również na przekór mitom, nie każdy ekstrawertyk jest zakochanym w sobie narcyzem czy egoistą. Także osobowość introwertyczna może wykazywać skłonność do egoistycznych postaw.

Ekstrawertyk unika samotności

Para ekstrawertyków
Ekstrawertyk unika samotności oraz monotonii. Lubi spędzać czas aktywnie, również podczas wypoczynku

Cechą charakterystyczną dla osobowości ekstrawertycznej jest fakt, że negatywnie oddziałuje na nią samotność. Ekstrawertycy nie widzą nic złego w krótkotrwałym relaksie i odpoczynku – jednak słowo krótkotrwały jest tutaj kluczem. Samotność, monotonia i stagnacja sprawiają, że ekstrawertyk staje się nieszczęśliwy, ponieważ energię czerpie z bodźców zewnętrznych. Również podczas urlopu ceni sobie aktywny wypoczynek. Warto to wziąć pod uwagę zwłaszcza w sytuacji, gdy Tobie zależy na tym, aby jak najwięcej czasu spędzać we własnym domu i unikasz spotkań, podróży czy rozrywek i aktywności fizycznej.

Sprawdź: Introwertyk a ekstrawertyk – jakie są różnice?

Ekstrawertyk działa impulsywnie

W związku z introwertykiem należy zdawać sobie sprawę z tego, że ten typ osobowości może przejawiać zachowania impulsywne, ryzykowne, a także agresywne (zwłaszcza w porównaniu z osobowością introwertyczną). Działanie na skutek impulsu przejawia się zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Wiąże się także ze spontanicznymi wyprawami, imprezami czy ze zbieraniem nowych, życiowych doświadczeń.

Ekstrawertyk lubi być w centrum zainteresowania

Człowiek z osobowością ekstrawertyczną czuje się pewnie w towarzystwie. Lubi być słuchany, adorowany, dużo opowiada o sobie. Nie należy jednak utożsamiać takiego zachowania z narcystycznym zaburzeniem osobowości, ponieważ zamiłowanie do bycia w centrum uwagi najczęściej nie oddziałuje negatywnie na związki ekstrawertyka.

Przeczytaj także: Introwertyk w związku – jak kocha, jak postępuje?

 

Bibliografia

J. Strelau, B. Zawadzki, Psychologia różnic indywidualnych [w:] Psychologia. Podręcznik akademicki, Gdańsk 2008, red. J. Strelau, D. Doliński

D. Cervone, L.A. Pervin, Osobowość: teoria i badania, Kraków 2011

A. Linek, Osobowość a dynamika okazywania uczuć w związku małżeńskim, Studia Psychologica, 2004