Sapioseksualizm – na czym polega i kim jest sapioseksualista?

Sapioseksualizm to – w zależności od źródeł – preferencja seksualna lub orientacja seksualna, która polega na doborze partnerki/partnera na podstawie jej/jego intelektu i wiedzy. Sapioseksualiści odrzucają atrakcyjność fizyczną i skupiają się na inteligencji, pasjach życiowych czy chęci rozwoju osobistego.

Mózg człowieka

Czym jest sapioseksualizm?

Sapioseksualizm to określenie preferencji seksualnej – w niektórych źródłach sapioseksualizm uchodzi również za osobną orientację seksualną. Współcześnie nadal nie istnieją jasne ramy tego pojęcia ze względu na to, że orientacja seksualna dotyczy tożsamości płciowej. Osoba sapioseksualna może być heterosekusalna, homoseksualna, biseksualna, panseksualna czy aseksualna. 

Kim więc jest sapioseksualista? W uproszczeniu sapioseksualista odczuwa silny pociąg do osób ponad przeciętnie inteligentnych, nie zwracając uwagi na ich cechy zewnętrzne i atrakcyjność fizyczną. Osobą sapioseksualną może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta.

Nazwa sapioseksualizm wywodzi się z języka łacińskiego. Przedrostek „sapien” oznacza inteligencję, a „sapio” to „rozumiem”, „wiem”, „smakuję”. Pojęcie to stopniowo zyskiwało na popularności od 2005 roku. Natomiast w roku 2014 stało się podmiotem badań ze względu na to, że jeden ze znaczących serwisów randkowych w Stanach Zjednoczonych dodał sapioseksualizm jako rodzaj możliwej do wyboru orientacji seksualnej.

Sapioseksualizm – dobór partnerki/partnera

Kobieta sapioseksualna grająca w szachy
Sapioseksualistę intrygują osoby inteligentne, które inwestują we własny rozwój oraz w poszerzanie wiedzy

Sapioseksualista na pierwszym miejscu stawia intelekt i wiedzę, natomiast sam wygląd nie jest ważny, stanowi jedynie dodatek do osobowości. Podczas randek i spotkań zwraca uwagę przede wszystkim na poziom rozmowy – nie stworzy stałego związku z osobą, z którą nie ma o czym rozmawiać. Preferuje ożywione dyskusje od upojnych chwil spędzonych w łóżku. Nie oznacza to, że nie odczuwa pociągu fizycznego do swojej wybranki/wybranka. Najczęściej pojawia się on dopiero z czasem, ponieważ sapioseksualista potrzebuje stworzenia silnej więzi intelektualnej. Zakochuje się w elokwencji, w tak zwanym pięknym rozumie, a nie w samym uroku osobistym. 

Co ważne, sepioseksualista w większości przypadków nie zwraca uwagi na wykształcenie drugiej osoby, wiek, zasobność portfela czy zdobyte kwalifikacje. Unika natomiast tak zwanych rozmów o niczym. Zamiast dyskusji o pogodzie, woli milczeć.

Sapioseksualista u drugiej osoby ceni inteligencję, wiedzę, poczucie humoru, pasje, zorganizowanie i życiowe cele.

Sapioseksualiści przy poznawaniu drugiej połówki zwracają uwagę również na poczucie humoru, posługiwanie się ciętymi ripostami, sarkazmem czy ironią. Cenią ludzi dobrze zorganizowanych, z pasjami, którzy stawiają na rozwój osobisty i mają jasno sprecyzowane życiowe cele. Szukają partnerki/partnera, która/który będzie ich inspirować, być może zarazi nowym hobby. 

Sapioseksualiści nie przywiązują uwagi na takie aspekty jak typ osobowości czy różnice i podobieństwa w poglądach. Dla nich odmienne zdanie tworzy przestrzeń do inteligentnej dyskusji czy wejścia w polemikę. Druga połówka powinna odznaczać się przekonującym sposobem komunikacji, z iskrą w oku wypowiadać się na temat swoich zainteresowań i przedstawiać specjalistyczną wiedzę, nawet jeżeli dotyczy ona niszowej dziedziny.

Poniżej przedstawiamy cechy, które mają szczególne znaczenie dla osób sapioseksualnych.

Sapioseksualista w drugiej osobie ceni:

  • wysoki lub ponad przeciętny poziom inteligencji,
  • szeroką wiedzę,
  • chęć rozwoju i cele życiowe,
  • bycie otwartym na nowe doświadczenia i ciekawość świata,
  • zainteresowania i pasje,
  • wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną,
  • poczucie humoru,
  • charyzmę,
  • pokorę,
  • umiejętność prowadzenia rozmowy i zaciekawienia rozmówcy,
  • chęć dyskusji i wymiany spostrzeżeń,
  • posługiwanie się nienagannym językiem i znajomość zasad poprawnej wypowiedzi,
  • obycie, dostosowanie zachowania do sytuacji,
  • kulturę osobistą,
  • bycie zarówno dobrym mówcą, jak i aktywnych słuchaczem.

Przeczytaj również: Asertywność – czym jest i jak ją rozwinąć?

Pierwsza randka z sapioseksualistą

Osoby sapioseksualne na pierwszą randkę wybierają ustronne miejsce, w którym będą mogli swobodnie porozmawiać z drugą osobą. Unikają zatłoczonych restauracji i kina, preferując np. urokliwą kawiarnię lub spacer na świeżym powietrzu. 

Na pierwszej randce nie boją się poruszać tematów niewygodnych i wymagających dyskusji. Mogą sprawiać wrażenie, jakby przeskakiwali z tematu na temat. Dzięki temu chcą poznać mocne i słabe strony rozmówcy, jego podejście do istotnych spraw. 

Sapioseksualiści znajomość kontynuują w momencie, gdy druga osoba zaintryguje ich swoją wiedzą. Są w stanie szybko zakończyć relację, jeżeli odczuwają, że druga osoba nie dorównuje im intelektem. Stawiają przede wszystkim na dokładne poznanie drugiej połówki, traktując seks i erotyczność jako dodatek do związku.

Przeczytaj również: Jak wygląda związek z ekstrawertykiem?

Sapioseksualizm a stały związek

Psychologowie oraz seksuolodzy podkreślają, że związki osób sapioseksualnych uchodzą za szczęśliwe i zgrane. Partnerzy czują się w swoim towarzystwie swobodnie, z dużą łatwością dzielą się między sobą autorefleksjami, problemami, czy marzeniami. Określają swoją relację jako związek dusz, uważając, że związki oparte na atrakcyjności fizycznej nie mają przyszłości. Najważniejsza jest dla nich wspomniana wyżej więź intelektualna, a także inteligencja emocjonalna.

Osoby sapioseksualne zwracają uwagę także na uczucia, emocje, są dobrymi obserwatorami otoczenia i ludźmi empatycznymi. Dzięki temu z łatwością dostrzegają, gdy drugą połówkę coś trapi. Potrafią wczuć się w jej emocje, wysłuchać, pocieszyć, a w niektórych sytuacjach „ustawić do pionu”.

Związek z osobą sapioseksualną oparty jest na silnej więzi intelektualnej oraz na inteligencji emocjonalnej. 

W związku skupiają się także na rozwijaniu pasji i zainteresowań, dlatego też w takich relacjach nie ma miejsca na nudę, monotonię i stagnację. 

Sapioseksualiści często muszą mierzyć się krytyką – przypinane są im łatki osób zadufanych w sobie, a przede wszystkim we własnej elokwencji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że również osoby, dla których w doborze partnerki/partnera liczy się wygląd, są negatywnie oceniane przez społeczeństwo.

Sapioseksualizm a damiseksualizm

Sapioseksualizm jest mylony z damiseksualizmem. W rzeczywistości są to odmienne preferencje seksualne. Damiseksualizm polega na odczuwaniu pociągu fizycznego, seksualnego do drugiej osoby dopiero w momencie, gdy zostaje nawiązana silna więź emocjonalna. Osoba damiseksualna może zwracać uwagę na atrakcyjność fizyczną, jednak największą wartość stanowi dla niej więź emocjonalna, zrozumienie jej uczuć i emocji. Natomiast osoba sapioseksualna odrzuca cechy fizyczne i buduje więź emocjonalną z osobą, która intryguje pod względem poziomu intelektualnego.

 

 

Bibliografia

G.E. Gignac, J. Darbyshire, M. Ooi, Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality, Intelligence, 2018

J. R.Wolgemuth, T. M. Marn, Contagious Sapiosexuality: Dreaming Conference Seduction as Ethics of Qualitative Research. Reconceptualizing Educational Research Methodology, 2022

R. Cover, Competing contestations of the norm: emerging sexualities and digital identities, Journal of Media & Cultural Studies, 2019

G. Arbanas, Sexes, gender identities and sexual orientations and group analysis, Psihoterapija, 2021