Introwertyk po rozstaniu – co wtedy czuje?

Czy introwertyk odczuwa negatywne emocje po rozstaniu? Jakie wyciąga wnioski? Jak reaguje na samotność? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Złamane serce

Co czuje introwertyk po rozstaniu?

Czasami mówi się o tym, że introwertycy nie potrafią naprawdę kochać, ani nie przeżywają rozstań. To, że nie płaczą na pokaz, nie mówią rodzinie, ani przyjaciołom o swoich uczuciach i bólu, a także akceptują samotność, to jednak wcale nie oznacza, że nie przeżywają zakończenia relacji, że nie mają w sobie emocji. 

Uwaga: Warto zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że każdy człowiek jest jednostką indywidualną o innych cechach osobowości czy temperamentu. Oznacza to, że nie wszystkie osoby introwertyczne będą zachowywać się w taki sam sposób oraz podobnie przeżywać towarzyszące im emocje.

Osoba introwertyczna a skłonność do autorefleksji

Introwertyk po rozstaniu przede wszystkim wyciąga wnioski, dogłębnie analizuje to, co się wydarzyło, ponieważ skłonność do autorefleksji wpisana jest w jego cechy osobowościowe. Niestety, wiąże się to również z pewną pułapką – osoba introwertyczna może obarczać siebie winą za rozpad związku. W wielu przypadkach te rozmyślania dotyczą tego, że introwertyk nie był w stanie w pełni otworzyć się przed drugą osobą, nie był wylewny w okazywaniu swoich uczuć, stronił od wspólnych aktywności i spędzania czasu poza domem. Natomiast mimo że po rozstaniu introwertyk wyciąga takie wnioski, to również w kolejnych relacjach może mieć problem na przykład z: wychodzeniem z inicjatywą, wylewnością, doborem słów, przebywaniem wśród nieznanego mu grona znajomych. 

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że osoba introwertyczna przede wszystkim okazuje swoją miłość poprzez wspieranie partnerki/partnera, a także poprzez swoją obecność. Na próżno możemy oczekiwać od niej emocjonalnych wyznań (chyba że na papierze), publicznego okazywania uczuć, ognistych kłótni czy otwartej rozmowy o oczekiwaniach i uczuciach.

Przeczytaj również: Introwertyk w związku – jak kocha, jak postępuje?

Introwertyk a samotność po rozstaniu

Introwertyk i myśli
Osoba introwertyczna po rozstaniu w samotności mierzy się ze swoimi myślami i emocjami

Wychodząc z relacji, czujemy się zagubieni i samotni. W większości przypadków prawdą jest, że osobie introwertycznej łatwiej jest zaakceptować pustkę, ponieważ odpoczywa i „ładuje swoje baterie” przebywając samemu ze sobą i oddając się na przykład rozrywkom intelektualnym. Jednak również introwertyk potrzebuje osoby, która stanie się dla niego oparciem, którą będzie mógł pokochać i która zaakceptuje go takim, jakim jest.

Rozstanie może również sprawić, że introwertyk jeszcze bardziej zamknie się w sobie, w swojej bezpiecznej skorupie. Myśli o tym, że skoro wpuścił wcześniej ukochaną osobę do swojego życia oraz wyszedł ze strefy komfortu, a i tak doszło do rozstania, to widocznie związki nie są dla niego.

Najlepszym „lekarstwem” na rozstanie w przypadku osobowości introwertycznej jest przede wszystkim czas. Wszelkie próby stania się kimś, kim się nie jest, otworzenia się na ludzi na siłę, wbrew poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, tylko sprawią, że introwertyk obniży swoją samoocenę i pewność siebie.

Zobacz: Jak żyć z introwertykiem? Porady

Introwertyk a zawieranie nowych znajomości

Osoba introwertyczna po rozstaniu może odczuwać strach przed rozpoczęciem kolejnej relacji. Wynika to z tego, że introwertyk cechuje się wysokim poziomem wrażliwości i obawia się, że otwierając swoje serce na nową osobę, zostanie skrzywdzony. Zwłaszcza ekstrawertykom łatwiej jest nawiązywać znajomości, ponieważ nie boją się podejmować ryzyka, są charyzmatyczni i rozmowni. Introwertyk będzie odczuwać wewnętrzną blokadę przed rozmową z kimś obcym – zdecydowanie jest mu łatwiej aktywnie słuchać i obserwować swoje środowisko. Może mieć problem na przykład z flirtowaniem oraz z rozmową na żywo. Raczej wybiera więc nowoczesne możliwości poznawania nowych osób, czyli poprzez popularne współcześnie aplikacje randkowe. Introwertyk nie przepada za spontanicznością oraz za niespodziankami. Woli w pełni zaplanowane spotkanie/randkę. Wybierze prędzej spokojny spacer lub stolik w kawiarni niż zatłoczony pub, kino czy salę koncertową.

Zapoznaj się: Introwertyk a ambiwertyk – którym typem osobowości jesteś?

 

 

 

 

Bibliografia

J. Strelau, B. Zawadzki, Psychologia. Podręcznik akademicki, Gdańsk 2016 

https://pieknoumyslu.com/introwertycy-jak-kochaja/